Archiwum wydarzeń 2018

Novuś i tajemnicza kradzież książek w mieście Rzeszowie – spotkanie w Filii nr 8 - relacja

23-02-2018

Novuś i tajemnicza kradzież książek w mieście Rzeszowie
– spotkanie w Filii nr 8

W  lutym gościliśmy Novusia, który przybył do nas z Księgarni Nova.

Różowy stwór, bohater książki Wiesława DrabikaBajka o smoku Novusiu”, uwielbiał czytać książki. Siedząc  samotnie w rzeszowskich podziemiach przeczytał już wszystkie lektury, które posiadał, o czym sam informuje: Wszystko z mojej biblioteczki przeczytałem, daję słowo! Może ktoś z Was ma książeczki i mi sprzeda jakąś nową?

Opisana sytuacja  skłoniła smoka do wypożyczenia książek, bez pozwolenia, od aptekarza czy miejscowego bakałarza. Wywołało to niesamowite poruszenie wśród Rzeszowian, którzy postanowili schwytać złodziejaszka. Ostatecznie okazało się, że sytuacja Novusia  pozbawionego dostępu do nowej literatury zmobilizowała miejscową  ludność  do stworzenia księgarni, w której można będzie zakupić przeróżne książeczki. Historia zaczytanego Novusia zakończyła się wielkim wspólnym czytaniem i zaproszeniem do świata bajek.

Wizyta Novusia wywołała wiele dyskusji na temat różnorodnych postaci z bajek, szczególnie zaś smoki stały się głównym tematem opowieści. Przedszkolaki przypomniały historię smoka wawelskiego , o którym wspomniał Wiesław Drabik w swojej bajce.

Pod czujnym okiem stwora z Księgarni Nova dzieci układały puzzle oraz wykonały szereg smoczych zadań, które miały na celu sprawdzić bajkową wiedzę. Wybryki smoka stały się również pretekstem do rozmów o ulubionych książkach, częstych wizytach w bibliotece czy konieczności odwiedzania rzeszowskich księgarń. Wspólnie oglądaliśmy książki i omawialiśmy pracę pisarza, ilustratora, bibliotekarza i księgarza.

Sympatycznie spędzony czas zakończyliśmy smoczym tańcem oraz wręczeniem niespodzianek.

W zajęciach uczestniczyły dzieci z Publicznego Przedszkola nr 12 oraz z Niepublicznego Przedszkola Kraina Uśmiechu.

Dziękujemy sieci Księgarń Nova za pomoc w zorganizowaniu spotkania, upominki i książki.

Patrycja Solecka

--------------------------------------------------------

*Zdjęcia z wizerunkami dzieci umieszczono na stronie www za zgodą rodziców i opiekunów.