Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

samorządowa instytucja kultury Województwa Podkarpackiego i Miasta Rzeszowa

Provincial and City Public Library in Rzeszow

municipal culture institution of Podkarpacie Province and City of Rzeszow

Воєводська і Міська Cуспільна Бібліотека у Жешові

PODKARPACKIE - przestrzeń otwarta

Rzeszów - stolica innowacji

Kultura w Rzeszowie

BIP WiMBP

Biuletyn Informacji Publicznej Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Rzeszowie

Licznik odwiedzin

Stronę odwiedzono:
27104447 razy

Pogoda

Swiat Pogody .pl

Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0

 


 


Kierunek Interwencji 1.1. Zakup i zdalny dostęp do nowości wydawniczych ze środków finansowych Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego

Współpraca z

Współpraca z

Współpraca z

SBP

DKK

Legimi

 

Logowanie do SOWA2

 

Deklaracja dostępności

Przeszłość w pamiątkach ukryta

Academica - Cyfrowa Biblioteka Publikacji Naukowych

System informacji prawnej Legalis

Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich

Kalendarz wydarzeń

Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
01 02 03 04 05 06 07
08 09 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31        

Zapytaj bibliotekarza

fb WiMBP

 

Archiwum wydarzeń 2018

Książki, które warto czytać - „Hotel Pod Jemiołą” - Richard Paul Evans. Spotkanie grupy DKK-u w Filii nr 8 - relacja

26-01-2018

 Książki, które warto czytać - „Hotel Pod Jemiołą” - Richard Paul Evans

Spotkanie grupy DKK-u w Filii nr 8

 

 „…Nawet w najbardziej szarym życiu może zdarzyć się historia z najpiękniejszej powieści…

 


Hotel Pod Jemiołą” to druga część zbioru bożonarodzeniowych historii miłosnych pod tytułem „Kolekcja pod jemiołą”. Pierwszą jest doskonale już znana polskim czytelnikom „Obietnica pod jemiołą”. Trzecia część ukazała się już w Stanach Zjednoczonych jesienią 2016 roku. Jak pisze autor we wstępie, te trzy powieści są niezależne od siebie, jednak jest coś co je łączy. Główna bohaterka tej powieści Kimberly Rossi, która chce zostać autorką romansów pracuje nad książką zatytułowaną „Obietnica pod jemiołą”. Jak przyznaje autor to taki jego prywatny żart.
 

 

„Hotel Pod Jemiołą’’ to powieść niezwykła pod wieloma względami. Przede wszystkim dlatego, że w ciekawy sposób pokazuje prawdziwe i ciepłe relacje rodzinne między  Kimberly a jej ojcem. Łączy ich bardzo silna więź, ale trudno się temu dziwić. Gdy Kim była nastolatką jej matka po kilku nieudanych próbach popełniła samobójstwo i od tej pory ojciec wychowywał ją sam. Kiedy więc wyznaje jej , że jest ciężko chory, Kim jest załamana i boi się o niego. On jednak ma niesamowitą wolę walki o życie. Ojciec bohaterki to postać budząca ogromną sympatię, ma pozytywne podejście do świata i życia, potrafi się zachować w każdej sytuacji, odpowiedzieć na każde pytanie. Najbardziej niesamowite jest jednak to, że potrafi troszczyć się nie tylko o córkę, ale i o innych ludzi, którzy są samotni i chorzy.
 

Kimberly to bohaterka, którą można polubić i którą warto poznać. Pracuje w salonie samochodowym, ale jej największym marzeniem jest zostać pisarką i pisać romanse. Jest to dość zaskakujące, gdyż ma za sobą trzy nieudane związki z mężczyznami.
 

Kiedy Kimberly otrzymuje propozycję wzięcia udziału w konferencji dla początkujących pisarzy romansów w tytułowym Hotelu Pod Jemiołą postanawia wziąć w niej udział, tym bardziej, że ma tam wystąpić jeden z najlepszych autorów romansów E.T.Cowell. Kim przeczytała wszystkie jego książki i właśnie dzięki niemu zapragnęła zostać pisarką.


Kim uczestniczy w wielu ciekawych i fascynujących warsztatach i spotkaniach. Nawiązuje też nowe znajomości. Już pierwszego dnia spotyka Samanthę McDonald – osobę niezwykle żywiołową i  z poczuciem humoru, którą bardzo polubi. Na jej drodze stanie też tajemniczy, fascynujący i przystojny Zeke. Okazuje się, że, podobnie jak Kim, on również ma za sobą ciężkie przejścia i boi się znów zakochać, a mimo to też pisze książki o miłości. Kim i Zeke zbliżają się do siebie, powoli zaczyna ich łączyć uczucie. Oboje patrzą na świat w podobny sposób, mają takie same marzenia i pragnienia. Bohaterka przebywając w innym miejscu, wśród innych ludzi, może na chwilę zapomnieć o swoich zmartwieniach.


Czy Kim i Zeke odmienią nawzajem swoje życie? Czy zdecydują się być razem? Czy ten kurs spełni oczekiwania i marzenia bohaterki? Czego Kim nauczy się słuchając niesamowitego wykładu swojego ulubionego pisarza? Czy pogodzi się ze swoją przeszłością?


„Hotel Pod Jemiołą” to ciepła, wzruszająca i mądra opowieść. Książkę czyta się szybko, ma ciekawą fabułę, lekką narrację, a postacie są barwne, prawdziwe, ich przeżycia wzbudzają emocje. Choć pewnie niektórzy powiedzą, że ta książka jest naiwna i przewidywalna, to takie książki też są potrzebne. Czasami chcemy się po prostu zrelaksować przy lekkiej opowieści, w której spełniają się marzenia bohaterów, gdzie mamy pozytywne zakończenie i uczymy się, że choć nie zawsze jest łatwo w życiu, to można się nie załamywać lecz zacząć wszystko od nowa.


Richard Paul Evans po raz kolejny nie zawodzi swoich czytelników i pokazuje, że umie stworzyć prostą, ale bogatą w emocje historię. Ponadto pokazuje nam „od kuchni” świat pisarzy czy wydawców książek. Ten autor od dawna należy do moich ulubionych i czekam na trzecią część tej świątecznej trylogii. Jego książki są zawsze pełne życiowych mądrości i ciekawych sentencji…


Przytoczę te, które mnie najbardziej się spodobały :

„…Książka zawsze kryje w sobie więcej niż okładka. Nawet zła książka…”

„…Życie większości z nas jest przyziemne i rolą pisarza jest znaleźć sposoby, by odkryć w nim coś interesującego. Pisanie to życie…”

„…Miłość wiąże się z cierpieniem i popełnianiem błędów. Dlatego tak nas fascynuje i dlatego chcemy czytać o miłosnych perypetiach…”

„…Nikogo nie interesuje to, co przyziemne. Czytelnicy kupują romanse, ponieważ chcą czytać o niedoskonałych ludziach uleczonych przez miłość…”

„…Zawsze lepiej wiedzieć o czym się pisze. W przeciwnym razie pominiesz szczegóły, które tak naprawdę tworzą klimat książki… Książki są jak życie. Wszędzie ważne są szczegóły...”

Polecam na długie, zimowe wieczory

Małgorzata Świder


 ------------------------------------------

Główną bohaterką powieści jest Kimberly Rossi – początkująca pisarka, której życie nie układa się lekko. Spotyka ją cios za ciosem: dzieciństwo bez matki, dwukrotnie zerwane zaręczyny, nieudane małżeństwo, poważna choroba ojca i nic dziwnego, że załamana kobieta boi się angażować w sercowe związki.

Jest jednak kobietą bardzo wrażliwą i inteligentną. Drzemie w niej wiara w siłę miłości i to uczucie chce przelać na powieść, której napisanie stało się marzeniem jej życia. Jej ulubionym pisarzem jest E.T.Cowell – w którego twórczości odkryła coś dla siebie.


Tymczasem wybiera się na warsztaty pisarskie w hotelu „Pod Jemiołą”, gdzie ma pojawić się i wygłosić prelekcję jej ulubiony pisarz. Kim pojechała na konferencję, by zaspokoić swoją ciekawość i dowiedzieć się, dlaczego Cowell nagle przestał pisać i publikować swe powieści. Tu poznaje enigmatycznego mężczyznę o imieniu Zeke. On i Kim nawiązują wyjątkową, bliską i piękną więź. Mają dużo wspólnych cech, choć Kim jest w zasadzie pesymistką, a Zeke to pogodny, uprzejmy, przyjazny mężczyzna, który zwrócił uwagę na Kim i zauważył „że nadają na tych samych falach”. Zeke postanowił odbudować życie Kim od podstaw. Nie jest to dla niego trudne zadanie, ponieważ góruje nad nią znacznie wiedzą i finansami, a przede wszystkim zdecydowaną wiarą w lepsze jutro. Uświadamia jej, że pomimo złych doświadczeń, wielu upadków i porażek jutro okaże się wolne od błędów, że należy wierzyć we własne siły, cenić swą wartość, a przede wszystkim uznać, że „najlepsze lata naszego życia są zawsze przed nami”. Oboje mają za sobą ciężkie bagaże doświadczeń życiowych i może właśnie dlatego nauczeni, że nic nie przychodzi łatwo, a szczęście jest ulotne tak bardzo zbliżają się do siebie.


Zarówno cały pobyt Kim na warsztatach pisarskich jak i zaskakujące  wystąpienie Cowella sprawią, że dla Kim udział w konferencji będzie przełomem w jej ambicjach pisarskich jak i w życiu prywatnym.


Ważnym i ciekawym problemem jest wątek dotyczący początkujących i zawodowych pisarzy i ich mozolnego wchodzenia na rynek wydawniczy, oraz bolesnych realiów, z jakimi zderza się większość autorów. Są to problemy jak najbardziej prawdziwe.


„Hotel Pod Jemiołą” to urocza, lekka powieść pełna ciekawych sentencji, oraz życiowych przemyśleń i trafnych spostrzeżeń.


Gorąco polecam: dla pokrzepienia ducha, zwłaszcza gdy jesteśmy zdołowani kłopotliwymi problemami.

Bogdana Turzańska

 

  ------------------------------------------

Książka mi się podobała choć nie do końca była w moim stylu. Wolę opowieści, w których jest więcej tajemnic, niespodzianek i więcej się dzieje w życiu bohaterów. Historia była dla mnie za bardzo przewidywalna i dlatego nie budziła takich emocji w trakcie czytania, jak na przykład poprzednia książka, którą omawiałyśmy. Ale każdy autor pisze w końcu inaczej, bo są też różni czytelnicy.


„Hotel Pod Jemiołą” to prosta opowieść o życiu, problemach rodzinnych, miłosnych zawirowaniach. Moim zdaniem autor chciał przede wszystkim uświadomić czytelnikom, że nawet w najtrudniejszych życiowych momentach można znaleźć pomocną dłoń i uwierzyć, że złe sytuacje obrócą się w coś dobrego.


Richard Paul Evans to pisarz, który ma od lat wierne grono czytelników i oni na pewno przyjmą tę pozycję z zadowoleniem. A „Hotel Pod Jemiołą” to tytuł, który można
polecać czytelnikom biblioteki.

Wiesława Szczoczarz


------------------------------------------------------------

GALERIA

Redakcja witryny:
E-mail:

Copyright 2009 WiMBP Rzeszów.
Wszelkie prawa zastrzeżone.
Ideo Realizacja:
CMS Edito Powered by: