Archiwum wydarzeń 2017

„Warszawskie dzieci pójdziemy w bój” - Filia 8 - relacja

07-03-2017

„Warszawskie dzieci pójdziemy w bój” -

Filia 8

W dniach 24 i 27 marca 2017 roku w Filii nr 8 WiMBP W Rzeszowie odbyła się prelekcja zatytułowana „Warszawskie dzieci pójdziemy w bój”.

Zajęcia poprowadziła Natalia Kot, która z wykształcenia jest historykiem zaś uczestnikami spotkań byli uczniowie Gimnazjum Nr 3 w Rzeszowie oraz gimnazjaliści Szkoły Mistrzostwa Sportowego Resovia w Rzeszowie.

Prowadząca w bardzo ciekawy sposób przybliżyła młodzieży postacie naszych bohaterów narodowych. Uczniowie poznali losy powstańców, którzy walczyli za naszą wolność.

Prezentacja wywarła ogromne wrażenie, skłoniła młodych ludzi do refleksji i dalszych historycznych poszukiwań.

Dziękujemy bardzo prowadzącej wykład Natalii Kot, wychowawczyni Annie Majewskiej oraz młodzieży za udział w inspirującym spotkaniu.

Patrycja Solecka

Warszawskie dzieci pójdziemy w bój…

Historia, to nie tylko puste daty, historia to nie tylko fakty, ale historia to przede wszystkim ludzie, którzy ją tworzą. Celem spotkania w Rzeszowie było przybliżenie sylwetek bohaterskich powstańców warszawskich.

Większość uczniów zna historię Alka, Rudego i Zośki, ale historia nie kończy się wraz z ostatnim akapitem „Kamieni na szaniec”. Za pomocą prezentacji multimedialnej uczniowie poznali historię dziewiętnastu powstańców, żołnierzy Batalionu „Zośka” i nie tylko. Bohaterów walczących o wolność dla przyszłych pokoleń, bohaterów, którymi byli bardzo młodzi chłopcy i dziewczęta.

Historie życia m.in. braci Romockich, braci Milewskich, Lidki, Hanki Białej czy Halicza uświadomiły gimnazjalistom, że nawet w najtrudniejszych chwilach warto mieć nadzieję i walczyć z przeciwnościami. Większość z przedstawionych bohaterów zginęła za wolność i lepszą przyszłość, ale ich walka i śmierć nie poszła na marne. Ci, którzy przeżyli, byli po wojnie niesłusznie skazywani na lata więzienia, ale żadne z nich nie żałowało swojej decyzji o walce.

Mam nadzieję, że teraz słysząc datę 1 sierpnia 1944 r. uczniowie nie będą myśleć o niej jak o kolejnej dacie do zapamiętania, ale będą widzieć twarze Powstańców, których poznali podczas lekcji.

Natalia Kot

-------------------------------------------------------------------------

*Zdjęcia z wizerunkami dzieci umieszczono na stronie www za zgodą rodziców i opiekunów