Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

samorządowa instytucja kultury Województwa Podkarpackiego i Miasta Rzeszowa

Provincial and City Public Library in Rzeszow

municipal culture institution of Podkarpacie Province and City of Rzeszow

Воєводська і Міська Cуспільна Бібліотека у Жешові

PODKARPACKIE - przestrzeń otwarta

Rzeszów - stolica innowacji

Kultura w Rzeszowie

BIP WiMBP

Biuletyn Informacji Publicznej Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Rzeszowie

Licznik odwiedzin

Stronę odwiedzono:
27103854 razy

Pogoda

Swiat Pogody .pl

Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0

 


 


Kierunek Interwencji 1.1. Zakup i zdalny dostęp do nowości wydawniczych ze środków finansowych Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego

Współpraca z

Współpraca z

Współpraca z

SBP

DKK

Legimi

 

Logowanie do SOWA2

 

Deklaracja dostępności

Przeszłość w pamiątkach ukryta

Academica - Cyfrowa Biblioteka Publikacji Naukowych

System informacji prawnej Legalis

Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich

Kalendarz wydarzeń

Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
01 02 03 04 05 06 07
08 09 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31        

Zapytaj bibliotekarza

fb WiMBP

 

Archiwum wydarzeń 2016

Cześć Europo! w Filii nr 8 – relacja

24-06-2016

Cześć Europo! –

Filia nr 8

 

 

W środę 15 czerwca 2016 r. w Filii nr 8 odbyło się ostatnie przed wakacjami spotkanie Cześć Europo! Przybyli na nie uczniowie ze Szkoły Podstawowej nr 8. Tym razem tematem zajęć była Irlandia. O „Zielonej Wyspie”, jej historii, urokach, atrakcjach i ciekawostkach opowiadała Sylwia Mazur z Punktu Informacji Europejskiej Europe Direct – Rzeszów.

 

Prowadząca spotkanie opowiadając i pokazując różne zdjęcia stworzyła pasjonującą opowieść o Irlandii i ludziach, którzy tam mieszkają. Uczestnicy zajęć utrwalili sobie podstawowe informacje dotyczące tego kraju np. jakie jest jego położenie geograficzne, jakie miasto jest jego stolicą, jaki panuje ustrój itp.

 

Przyswoili też wiele ciekawostek charakterystycznych dla Irlandii i wyróżniających ją spośród innych krajów europejskich. Dowiedzieli się m.in., że Irlandczycy są mistrzami opowieści, świetnie śpiewają, grają na wielu instrumentach, że najważniejsze święto w Irlandii to Dzień św. Patryka – odbywają się wtedy koncerty, parady, wszyscy bawią się przy muzyce i tańcu, że Irlandia to kraj zmiennej pogody – wyjeżdżając tam trzeba koniecznie zabrać kurtkę i parasol, taki już urok tego kraju: raz pada, raz świeci słońce. Uczestnicy zajęć byli zaskoczeni, że święto Halloween wywodzi się z Irlandii, a nie z Ameryki. Okazuje się, że w wyniku emigracji do Ameryki święto zostało zaszczepione na amerykańskim gruncie i zmienione powróciło do Europy. W Irlandii obchodzone jest bardzo hucznie. Prowadząca mówiła też o tym, że pierwszy dzień wiosny przypada w Irlandii 1 lutego; według kalendarza pory roku zbiegają się dokładnie z początkiem miesięcy: lutego, maja, sierpnia i listopada, że w ostatni dzień karnawału Irlandczycy świętują Pancake Day, czyli Dzień Naleśnika. Odpowiada on naszym Ostatkom, a w tym dniu serwuje się naleśniki pod każdą postacią. Są one symbolem dawnej tradycji, nakazującej zużyć wszystkie resztki przez Wielkim Postem, wspominała też o harfie, która jest symbolem Irlandii, a jej wizerunek znajduje się na walucie. Harfa, która stała się wzorem dla symbolu państwowego istnieje naprawdę. Obecnie przechowywana jest w Trinity College w Dublinie.

 

Na zakończenie dzieci otrzymały broszury, w których można znaleźć informacje o poszczególnych krajach Unii Europejskiej.

 

Katarzyna Lis

 

 -----------------------------------

*Zdjęcia z wizerunkami dzieci umieszczono na stronie www za zgodą rodziców i opiekunów.

GALERIA

Redakcja witryny:
E-mail:

Copyright 2009 WiMBP Rzeszów.
Wszelkie prawa zastrzeżone.
Ideo Realizacja:
CMS Edito Powered by: