Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

samorządowa instytucja kultury Województwa Podkarpackiego i Miasta Rzeszowa

Provincial and City Public Library in Rzeszow

municipal culture institution of Podkarpacie Province and City of Rzeszow

Воєводська і Міська Cуспільна Бібліотека у Жешові

PODKARPACKIE - przestrzeń otwarta

Rzeszów - stolica innowacji

Kultura w Rzeszowie

BIP WiMBP

Biuletyn Informacji Publicznej Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Rzeszowie

Licznik odwiedzin

Stronę odwiedzono:
27104070 razy

Pogoda

Swiat Pogody .pl

Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0

 


 


Kierunek Interwencji 1.1. Zakup i zdalny dostęp do nowości wydawniczych ze środków finansowych Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego

Współpraca z

Współpraca z

Współpraca z

SBP

DKK

Legimi

 

Logowanie do SOWA2

 

Deklaracja dostępności

Przeszłość w pamiątkach ukryta

Academica - Cyfrowa Biblioteka Publikacji Naukowych

System informacji prawnej Legalis

Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich

Kalendarz wydarzeń

Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
01 02 03 04 05 06 07
08 09 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31        

Zapytaj bibliotekarza

fb WiMBP

 

Archiwum wydarzeń 2016

KSIĄŻKI, KTÓRE WARTO CZYTAĆ – „ZATOKA O PÓŁNOCY” / D. CHAMBERLAIN. Spotkanie grupy DKK-u w Filii nr 8 – relacja

04-05-2016

Książki, które warto czytać –

„Zatoka o północy” / D. Chamberlain. Spotkanie grupy DKK-u –

Filia nr 8

 

„Zatoka o północy” D. Chamberlain to kolejne udane spotkanie z interesującą i niezwykłą książką. Wydarzenia przedstawione są z punktu widzenia trzech głównych bohaterek: Marii i jej dwóch córek Julie i Lucy. Są one zatem narratorkami tej historii. Mamy rok 2003. Na progu domu Julie pojawia się nieznana jej młoda kobieta, która okazuje się córką Ethana, jej przyjaciela z lat dzieciństwa i wręcza jej pewien list. Jego treść powoduje, że wracają wspomnienia sprzed 41 lat. W lecie 1962 r., gdy Julie wraz z rodzicami, dziadkami i siostrami spędzała lato w ich letnim domu nad zatoką, wydarzyła się tragedia. Została zamordowana jej najstarsza siostra, 17-letnia Isabel. Przeprowadzono wtedy śledztwo, znaleziono winnego i skazano. Sprawa została zamknięta. Z treści listu napisanego przez Neda, starszego brata Ethana i chłopaka Isabel, adresowanego do policji, wynika że niewłaściwa osoba została skazana za to morderstwo. Zatem kto zabił? Śledztwo zostaje wznowione. Zaczyna się powrót do przeszłości. Wspomnienia Marii z czasów jej młodości powodują, że wychodzą na jaw głęboko skrywane tajemnice rodzinne. Autorka nie skupia się jednak tylko na sprawie morderstwa nastolatki. Porusza wiele innych ważnych problemów, jak: rasizm, brak tolerancji czy problemy z wychowaniem dzieci. „Zatoka o północy” to znakomita, wielowątkowa powieść. Choć akcja jest spokojna, to autorka po mistrzowsku buduje napięcie do samego zakończenia. A zakończenie jest sporym zaskoczeniem. Jak zwykle książka Diane Chamberlain to galeria niezwykle ciekawych psychologicznie postaci. Każda książka tej autorki to znakomita, wartościowa pozycja czytelnicza. „Zatoka o północy” to książka, którą polecam miłośnikom dobrej powieści obyczajowej z elementami psychologii, sensacji i rodzinnymi tajemnicami.

 

Małgorzata Świder

 

Recenzje Klubowiczek:

„Zatoka o północy” D. Chamberlain to powieść na pierwszy rzut oka schematyczna, ale zarazem ciekawa i intrygująca, a przy tym wielowątkowa. Akcja powieści rozgrywa się w dwóch okresach czasu. W roku 1962 i 41 lat później. Narratorkami są trzy kobiety: Maria i jej dwie młodsze córki: Lucy i Julie Bauer. Najstarsza, wówczas siedemnastoletnia Isabel, została zamordowana. Pytanie: co tak naprawdę wydarzyło się tamtej feralnej nocy? Złożoność wydarzeń i brak możności przewidzenia ich następstw stają się trudne do rozwikłania. Przyczyn może być wiele: problemy z wychowaniem dzieci, nadopiekuńczość, młodzieńczy bunt Isabel, jej kłamstwa, snobizm, klasowa duma, wczesne macierzyństwo, rozwód, trudne relacje między matką a córkami, rasizm, brak tolerancji. Przy okazji wznowionego śledztwa wychodzą na jaw rodzinne tajemnice. Ich poznanie wymagało bolesnego zmierzenia się z przeszłością, lecz dzięki odkryciu prawdy, Julie i jej najbliższe osoby mogą wreszcie zaznać spokoju. Julie, która ma teraz córkę w wieku 17 lat stara się, może nawet za bardzo, ochraniać ją przed złem świata. Kiedy tajemnica morderstwa Isabel została wreszcie wyjaśniona, Julie wyciągnęła prawidłowe wnioski i uporządkowała relacje z córką. Książka wywiera silne wrażenie, jest miejscami porywająca, a mimo to pozostawiła we mnie uczucie smutku i bezsilności.

Bogdana Turzańska

 

Diane Chamberlain to autorka, której książki bardzo lubię. Podoba mi się tematyka jej powieści, sposób prowadzenia akcji, ciekawa narracja. W „Zatoce o północy” autorka podjęła temat morderstwa młodej dziewczyny Isabel w czasie letnich wakacji spędzanych z rodziną. To, co wydarzyło się tamtej nocy, odcisnęło piętno na pozostałych i miało wpływ na wszystkie bliskie Isabel osoby. Książka przedstawia ludzi i towarzyszące im wydarzenia w sposób jak najbardziej realny. To co przytrafiło się tej rodzinie mogłoby przytrafić się każdemu z nas. Podobało mi się, że autorka nie skupiła się tylko na rozwikłaniu zagadki tej śmierci, ale na skomplikowanych relacjach międzyludzkich. „Zatoka o północy” to książka, którą na pewno warto przeczytać.

Wiesława Szczoczarz

____________________________________________________________________________

GALERIA

Redakcja witryny:
E-mail:

Copyright 2009 WiMBP Rzeszów.
Wszelkie prawa zastrzeżone.
Ideo Realizacja:
CMS Edito Powered by: