Archiwum wydarzeń 2015

KSIĄŻKI, KTÓRE WARTO CZYTAĆ – „MILCZĄCA SIOSTRA” / D. CHAMBERLAIN. Spotkanie grupy DKK-u w Filii nr 8 – relacja

21-12-2015

Książki, które warto czytać – „Milcząca siostra” / D. Chamberlain.

Spotkanie grupy DKK-u –

A jeśli całe twoje dotychczasowe życie okazuje się zbudowane na kłamstwie?

Nasze ostatnie w tym roku spotkanie poświęcone było książce Diane Chamberlain „Milcząca siostra”. Główna bohaterka książki Riley MacPherson przyjeżdża po nagłej śmierci ojca do domu rodzinnego. Dziewczyna chce jak najszybciej załatwić formalności, by sprzedać dom i kemping. Oprócz brata nie ma żadnej rodziny. Matka zmarła wcześniej, a starsza siostra Lisa (utalentowana skrzypaczka) wiele lat temu popełniła samobójstwo. Okazuje się, że ojciec pozostawił testament. Gdy Riley zaczyna wypełniać ostatnią wolę ojca zaczynają wychodzić na jaw różne tajemnice. Znajdując przypadkowo wycinki z gazet dowiaduje się, że Lisa zabiła swojego nauczyciela muzyki. A kiedy dowie się, że jej siostra żyje rozpocznie poszukiwania. Szuka pomocy u osób zaprzyjaźnionych z jej rodziną, które mogą coś wiedzieć, jednak niekoniecznie chcą mówić prawdę. Jej dotychczas poukładane życie legnie w gruzach, gdy okaże się, że nie tylko losy siostry, ale i jej własne są jedną wielką tajemnicą. By tę tajemnicę rozwiązać musi cofnąć się do przeszłości i zdecydować, co ona oznacza dla jej obecnego życia. Zaskakujące rozwiązanie całej historii przynosi epilog.

„Milcząca siostra” jest napisana znakomicie, tak jak inne książki tej autorki. Diane Chamberlain kolejny raz mnie nie zawiodła i sprawiła, że czekam na kolejne jej powieści. Co ciekawe książka zawiera pierwszoosobową narrację oraz liczne retrospekcje czasowe. Wszystko jednak zostało poprowadzone tak umiejętnie, że czytelnik nie pogubi się w tej historii. „Milcząca siostra” to książka, którą polecam każdemu, kto ceni dobrą literaturę.

Małgorzata Świder

Recenzje Klubowiczek:

Co może skrywać sekret rodzinny? Może po latach okazać się, że to, w co wierzyliśmy od zawsze, było kłamstwem. Z takim problemem musi zmierzyć się Riley – bohaterka powieści „Milcząca siostra”. Gdy dowiaduje się, że jej starsza siostra Lisa, która popełniła wiele lat temu samobójstwo żyje postanawia ją odnaleźć za wszelką cenę. Szukając pomocy przekonała się, że tak naprawdę żyła w świecie pozorów. I w tym świecie wszyscy mieli „dobre chęci” – motywem była niekiedy tylko lojalność, u innych nieprzemyślana spontaniczna miłość, czy też chęć niesienia pomocy. A jednak jak mówią dobrymi chęciami jest piekło wybrukowane, co sprawia, że nikt naprawdę nie może spać spokojnie – bowiem każde działanie powinno się dokładnie rozważyć od samego początku, a wówczas prawda nie byłaby aż tak okrutna. „Milcząca siostra” to wspaniała książka. Chce się ją jak najszybciej przeczytać, by poznać zakończenie, które w tym przypadku okazało się bardzo zaskakujące. Z ogromną przyjemnością sięgnę po inne pozycje tej autorki. Gorąco polecam.

Bogdana Turzańska

„Milcząca siostra” Diane Chamberlain to książka trzymająca w napięciu od początku do samego końca, którą czyta się z prawdziwą ciekawością. Choć szybko rozwikłałam tajemnicę obu sióstr, nie przeszkodziło mi to w czytaniu tej historii do końca. Byłam bowiem ciekawa w jaki sposób Riley dotrze do prawdy. To książka doskonale skonstruowana z dobrą akcją, ciekawą narracją, a przede wszystkim pełna niespodzianek. A historia w niej opowiedziana z całą pewnością nie jest banalna. Diane Chamberlain to pisarka, z której twórczością na pewno warto się zapoznać.

Barbara Karnasiewicz