Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

samorządowa instytucja kultury Województwa Podkarpackiego i Miasta Rzeszowa

Provincial and City Public Library in Rzeszow

municipal culture institution of Podkarpacie Province and City of Rzeszow

Воєводська і Міська Cуспільна Бібліотека у Жешові

PODKARPACKIE - przestrzeń otwarta

Rzeszów - stolica innowacji

Kultura w Rzeszowie

BIP WiMBP

Biuletyn Informacji Publicznej Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Rzeszowie

Licznik odwiedzin

Stronę odwiedzono:
27105918 razy

Pogoda

Swiat Pogody .pl

Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0

 


 


Kierunek Interwencji 1.1. Zakup i zdalny dostęp do nowości wydawniczych ze środków finansowych Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego

Współpraca z

Współpraca z

Współpraca z

SBP

DKK

Legimi

 

Logowanie do SOWA2

 

Deklaracja dostępności

Przeszłość w pamiątkach ukryta

Academica - Cyfrowa Biblioteka Publikacji Naukowych

System informacji prawnej Legalis

Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich

Kalendarz wydarzeń

Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
01 02 03 04 05 06 07
08 09 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31        

Zapytaj bibliotekarza

fb WiMBP

 

Archiwum wydarzeń 2015

KSIĄŻKI, KTÓRE WARTO CZYTAĆ – „SKAZANA”/HANNAH KENT. Spotkanie grupy DKK-u w Filii nr 8 – relacja

01-07-2015

Książki, które warto czytać – „Skazana”/Hannah Kent.

Spotkanie grupy DKK-u – Filia nr 8

 

Cierpienie innych uczy nas o własnym istnieniu.

 

Na ostatnim przed wakacjami spotkaniu omawialiśmy niezwykłą książkę australijskiej autorki Hannah Kent „Skazana”. Historia głównej bohaterki tej opowieści oparta jest na autentycznych faktach. Agnes Magnusdottir była ostatnią osobą, na której wykonano karę śmierci w Islandii. Została skazana za współudział w brutalnym morderstwie popełnionym na dwóch mężczyznach. Decyzją komisarza okręgowego kobieta ma przebywać w domu urzędnika okręgowego i tam ciężko pracując czekać na wykonanie wyroku. Rodzina, którą zmuszono do przyjęcia pod swój dach skazanej, początkowo traktuje ją chłodno. Na opiekuna duchowego Agnes zostaje wyznaczony młody wikariusz Toti. Swoją cierpliwością i wrażliwością na ludzką krzywdę doprowadza do tego, że Agnes otwiera się i zaczyna opowiadać o swoim życiu. Począwszy od trudnego dzieciństwa, kończąc na jej znajomości z Natanem (jednym z zamordowanych). Przebywanie w małej, ciasnej chacie powoduje, że mimowolnymi słuchaczami są Jon, jego żona Margret, ich córki i służba. Te opowieści, dobrze wykonywana praca w polu i w domu, umiejętności i duża wiedza w różnych sytuacjach powodują, że powoli zmienia się stosunek domowników do Agnes. Zaczyna być traktowana jak członek rodziny, zaczynają ją lubić. A gdy zostaje wyznaczona data egzekucji wszyscy bardzo mocno to przeżywają. Zaczynają się pojawiać wątpliwości czy jej wina jest współmierna do kary.

 

Autorka w swojej książce pokazuje jaką osobą można być naprawdę i jak postrzegają kogoś inni. Czy młoda samotna kobieta, która marzy o prawdziwej miłości, mężu, rodzinie i dzieciach ma szanse na zrealizowanie tych marzeń? Ciekawy temat i niezwykły klimat powieści sprawiają, że przenosimy się do surowej Islandii XIX w. Wspaniała książka wywołująca w czytelniku wiele emocji i wzruszeń, można dowiedzieć się z niej wielu interesujących rzeczy. Podczas spotkania Klubu spowodowała bardzo żywiołową dyskusję. Gorąco polecam.

 

Małgorzata Świder

 

Recenzje klubowiczek

 

„Skazana” to powieść o ślepo zakochanej kobiecie, o sile stereotypów, opinii, które wyznaczają innym kierunek oceny naszych czynów. Pokazuje w jaki sposób ludzie kreują osądy na podstawie własnych, subiektywnych spostrzeżeń, stereotypów i plotek. Obraz własnego „ja” nie jest zbieżny z tym jakie wyobrażenie mają o nas inni. Autorka równocześnie sugestywnie opisuje trudne życie Islandczyków w surowym klimacie wyspy. Słyszymy szum morza, krzyki ptaków, czujemy lodowaty wiatr. Pokazuje też oczywistą prawdę niechętnie przyjmowaną do wiadomości, że każdy człowiek jest zdolny nie tylko do dobra, ale i do zła, oraz że splot różnych wydarzeń może zaciążyć na postępowaniu w sytuacjach, które gwałtownie zaskakują. Główną bohaterkę Agnes zaszufladkowano na tej zasadzie jako wcielenie zła – co pociągnęło za sobą odmowę prawa do obrony, nikt jej nie słucha, nie przyjmuje jej wersji wydarzeń. Agnes przestaje wierzyć w swoje człowieczeństwo. Książka ta zrobiła na mnie ogromne wrażenie i sprawiła, że zaczęłam zadawać sobie wiele pytań: Czy jej wina jest tak poważna jak sądzą inni i czy powinna zostać stracona? Gdzie jest prawdziwy wymiar sprawiedliwości? Gdzie są ludzie kierujący się kodeksem moralnym? Dlaczego tak łatwo jest uznać kogoś za winnego? Dlaczego uprzedzenia doprowadzają do zbyt szybkich oskarżeń? „Skazana” to książka, którą warto przeczytać.

 

Bogdana Turzańska

 

„Skazana” to książka na pewno wyjątkowa, niesamowita i wzruszająca. To historia kobiety skazanej na śmierć za udział w morderstwie. Temat bardzo trudny i kontrowersyjny. Czytelnik przez cały czas towarzyszy głównej bohaterce, słucha jej opowiadania o społecznym wykluczeniu, o nadziei by poprawić swoje życie. Ale choć bohaterka bardzo się stara tego dokonać, to w konfrontacji z brutalną rzeczywistością przegrywa. Podobał mi się styl, język i narracja opowieści, a także niezwykły klimat książki, szczególnie opisy przyrody.

 

Elżbieta Sieniutowicz

____________________________________________________________________________________________

GALERIA

Redakcja witryny:
E-mail:

Copyright 2009 WiMBP Rzeszów.
Wszelkie prawa zastrzeżone.
Ideo Realizacja:
CMS Edito Powered by: