Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

samorządowa instytucja kultury Województwa Podkarpackiego i Miasta Rzeszowa

Provincial and City Public Library in Rzeszow

municipal culture institution of Podkarpacie Province and City of Rzeszow

Воєводська і Міська Cуспільна Бібліотека у Жешові

PODKARPACKIE - przestrzeń otwarta

Rzeszów - stolica innowacji

Kultura w Rzeszowie

BIP WiMBP

Biuletyn Informacji Publicznej Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Rzeszowie

Licznik odwiedzin

Stronę odwiedzono:
27104351 razy

Pogoda

Swiat Pogody .pl

Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0

 


 


Kierunek Interwencji 1.1. Zakup i zdalny dostęp do nowości wydawniczych ze środków finansowych Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego

Współpraca z

Współpraca z

Współpraca z

SBP

DKK

Legimi

 

Logowanie do SOWA2

 

Deklaracja dostępności

Przeszłość w pamiątkach ukryta

Academica - Cyfrowa Biblioteka Publikacji Naukowych

System informacji prawnej Legalis

Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich

Kalendarz wydarzeń

Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
01 02 03 04 05 06 07
08 09 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31        

Zapytaj bibliotekarza

fb WiMBP

 

Archiwum wydarzeń 2015

KSIĄŻKI, KTÓRE WARTO CZYTAĆ – „SZÓSTY” / A. LINGAS – ŁONIEWSKA. Spotkanie grupy miłośników DKK-u w Filii Nr 8 - relacja

27-04-2015

Książki, które warto czytać – „Szósty” / A. Lingas – Łoniewska.
Spotkanie grupy miłośników DKK-u w Filii nr 8 - relacja


„Czasem to przeznaczenie kieruje naszym losem”



Na pierwszym wiosennym spotkaniu grupy DKK w Filii nr 8 miłośnicy książek rozmawiali na temat książki pt. „Szósty”, jednej z najbardziej poczytnych polskich autorek Agnieszki Lingas-Łoniewskiej.


Marcin Langer pracuje jako inspektor policji w Katowicach. Jest szefem specjalnej sekcji Śląskiej Grupy Śledczej zajmującej się najgorszymi przestępstwami. Jest w związku z Angelą, młodszą od niego modelką.


Alicja Szymczak pracuje w śląskiej policji. Jest profilerem ( tworzy portret psychologiczny przestępcy ). Została żoną Jacka Szymczaka, z którym znali się od przedszkola. Jacek był informatykiem w banku. Gdy wracali ze swojej podróży poślubnej mieli wypadek samochodowy. Ona wyszła prawie bez szwanku, ale Jacek zmarł w szpitalu nie odzyskawszy przytomności.


Drogi Alicji i Marcina w dziwny sposób przeplatają się ze sobą. Najpierw ona wpada na niego w restauracji jeszcze przed swoim ślubem z Jackiem. Drugi raz Marcin widzi Alicję w szpitalu, gdy odzyskał przytomność po swoim wypadku, a ona zabierała rzeczy zmarłego męża. Marcin będąc w letargu, widzi jakby w dziwnym śnie obcego mężczyznę, który prosi go aby odnalazł i zaopiekował się jego żoną Ali. Marcin w tym śnie składa taką obietnicę. Później dręczą go dziwne sny, w których pojawia się tajemnicza kobieta. Marcin pragnie ją odnaleźć i dowiedzieć się kim ona jest. Teraz jednak prowadzi trudną sprawę „SZÓSTEGO’’ – seryjnego mordercy, który zabija młode kobiety (blondynki o zielonych oczach ). Zabija je szóstego dnia od momentu porwania. Marcin postanawia poprosić centralę o profilera, który utworzy portret psychologiczny tego zabójcy. Wtedy w jego życiu pojawia się po raz trzeci Alicja, która ma współpracować z sekcją ŚGŚ, o czym od dawna marzyła. Gdy wchodzi do biura Marcina, ten od razu rozpoznaje kobietę ze swoich snów. Jej też wydaje się, że skądś zna tego mężczyznę. Alicja i Marcin czują się bardzo dziwnie w swoim towarzystwie. Oboje są sobą coraz bardziej zauroczeni, coś ich do siebie przyciąga. Kiedy Marcin zorientuje się, że tajemniczy mężczyzna z jego snu to nieżyjący mąż Alicji, zrozumie, że ich losami kieruje przeznaczenie. Teraz jednak muszą za wszelką cenę odnaleźć zabójcę. A ten porywa i zabija kolejne kobiety. Przełom w śledztwie następuje, gdy „SZÓSTY‘’ porywa Ewę Kalinowską. Opowiada jej o tym, co wydarzyło się w jego dawnym życiu i tłumaczy dlaczego robi te straszne rzeczy. Jego zachowanie wskazuje, jakby coś czuł do Ewy. Nie zabija jej, ale ma w tym ukryty cel .Okazuje się, że zabójca pracuje razem z Alicją i Marcinem. To Arek Braniecki ( naprawdę Artur Walczak ), genialny informatyk pracujący w jednej z sekcji ŚGŚ. Wkrótce „SZÓSTY’’ porywa Alicję i ją również chce zabić. To ma być jego osobista zemsta na Marcinie Langerze. Marcinowi udaje się jednak odnaleźć, uwolnić ukochaną i złapać Walczaka. Ten nie trafia do więzienia, lecz zostaje zamknięty dożywotnio w zakładzie psychiatrycznym. Alicja wychodzi za mąż za Marcina i przechodzi na stałe do ŚGŚ.
 

Uważam , że „Szósty” jest najlepszą książką Agnieszki Lingas-Łoniewskiej. Doceni ją każdy kto lubi dobry kryminał i świetny romans w jednym. Mamy tu wszystkie elementy dobrej książki: wciągającą historię zagadkowych zabójstw, szybkie tempo akcji, napięcie trzymające do końca i co najważniejsze pełnokrwistych bohaterów (zarówno tych pozytywnych jak i negatywnych).Interesujący jest też sposób narracji, w szczególności wypowiedzi seryjnego mordercy (dotyczące porywanych kobiet), oraz jego tok myślenia (odnośnie tropiących go policjantów). Niesamowite wrażenie robi na czytelniku „inteligencja” mordercy, przeraża łatwość z jaką znajduje i porywa swoje ofiary. Przez całą opowieść nie tylko śledzimy wątek miłosny Alicji i Marcina, ale przede wszystkim zadajemy sobie pytanie: czy możliwe jest złapanie szalonego psychopaty, który uważa się za Boga i potrafi być sprytniejszy od policyjnych specjalistów? Chyba ,że popełni jakiś błąd. Niezwykłe jest również zakończenie, dające nadzieję na kontynuację tej historii. „Szósty” to bez wątpienia pozycja, którą powinni przeczytać miłośnicy mocnego kryminału.
A teraz czekamy z niecierpliwością na spotkanie z autorką, które zorganizujemy 20 maja 2015 r.

 

oprac. Małgorzata Świder

 


Szósty” A. Lingas – Łoniewskiej to doskonały kryminał z domieszką psychologii, metafizyki a także z mocno wciągającym wątkiem romansowym. Poplątane ludzkie losy skutecznie koryguje przeznaczenie – bo nic nie dzieje się bez przyczyny. Losy Alicji Szymczak i Marcina Langera splatają się ze sobą i ta zawodowa współpraca przerodziła się w romans zakończony małżeństwem. Równoległy wątek to grasujący seryjny morderca i tajemnicza sprawa sprzed wielu lat. Śledztwo pozornie stojące w miejscu mocno fascynuje czytelnika. Ta niezwykła historia pokazuje jak ciemna strona człowieka przybiera różne maski. Nie zawsze daje mu odróżnić dobro od zła, a korzeniami takiej sytuacji może być ból, brak miłości i pomocy w odpowiednim momencie. Tak właśnie było w przypadku tytułowego „Szóstego”. Znakomity kryminał, który przeczytałam z prawdziwą przyjemnością.

Bogdana Turzańska

 

Znakomita książka, doskonale napisana, treść trzymająca w napięciu, zaskakujące zakończenie. Okazuje się, że nawet polska autorka potrafi napisać doskonały kryminał. Zachęcona tą pozycją chętnie sięgnę po kolejne tytuły tej autorki. Już cieszę się na spotkanie z autorką.

Barbara Karnasiewicz
 

----------------------------------------------------------------

GALERIA

Redakcja witryny:
E-mail:

Copyright 2009 WiMBP Rzeszów.
Wszelkie prawa zastrzeżone.
Ideo Realizacja:
CMS Edito Powered by: