Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

samorządowa instytucja kultury Województwa Podkarpackiego i Miasta Rzeszowa

Provincial and City Public Library in Rzeszow

municipal culture institution of Podkarpacie Province and City of Rzeszow

Воєводська і Міська Cуспільна Бібліотека у Жешові

PODKARPACKIE - przestrzeń otwarta

Rzeszów - stolica innowacji

Kultura w Rzeszowie

BIP WiMBP

Biuletyn Informacji Publicznej Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Rzeszowie

Licznik odwiedzin

Stronę odwiedzono:
27106076 razy

Pogoda

Swiat Pogody .pl

Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0

 


 


Kierunek Interwencji 1.1. Zakup i zdalny dostęp do nowości wydawniczych ze środków finansowych Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego

Współpraca z

Współpraca z

Współpraca z

SBP

DKK

Legimi

 

Logowanie do SOWA2

 

Deklaracja dostępności

Przeszłość w pamiątkach ukryta

Academica - Cyfrowa Biblioteka Publikacji Naukowych

System informacji prawnej Legalis

Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich

Kalendarz wydarzeń

Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
01 02 03 04 05 06 07
08 09 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31        

Zapytaj bibliotekarza

fb WiMBP

 

Archiwum wydarzeń 2014

KSIĄŻKI, KTÓRE WARTO CZYTAĆ – „Córka Magdy” / C. Collier. Spotkanie grupy członków DKK-u w Filii nr 8 – relacja

23-10-2014

KSIĄŻKI, KTÓRE WARTO CZYTAĆ – „Córka Magdy” / C. Collier.
Spotkanie grupy członków DKK-u – Filia nr 8

 

 

Gdy żyjemy zbyt długo w kłamstwie, w końcu w nie uwierzymy

 

Piąte spotkanie DKK-u w Filii nr 8 poświęcone było książce znanej walijskiej autorki Catrin Collier „Córka Magdy”. Akcja tej powieści toczy się w Wielkiej Brytanii i w Polsce w latach 60. XX w., ale tak naprawdę dotyczy przeszłości z okresu II wojny światowej, która zaważyła na życiu wielu bohaterów tej opowieści.

 

Po zakończeniu II wojny światowej młoda Polka Magdalena Janek przybywa bez środków do życia do małego walijskiego miasteczka Pontypridd, mając nadzieje na lepszą przyszłość dla siebie i córki Heleny. Helena szykuje się do ślubu z Nedem młodym i obiecującym lekarzem, gdy dochodzi do wielkiej tragedii w jej życiu. Magda umiera nagle i niespodziewanie na wylew krwi do mózgu. Przez całe życie matka Heleny opowiadała jej o szczęśliwych czasach na rodzinnej wsi przed wojną i o Adamie, swoim mężu i ojcu Heleny, który zginął zastrzelony przez Niemców w czerwcu 1943 r. Dlatego właśnie Helena pragnie jechać do Polski, aby pochować prochy matki w grobie Adama Janka. Na miejscu wychodzą na jaw liczne tajemnice dotyczące Magdy. Helena odkrywa, że ani Magda nie była jej prawdziwą matką, ani Adam ojcem. Niezwykłym zbiegiem okoliczności Helena poznaje swoją prawdziwą matkę i dowiaduje się dlaczego wychowywała ją od małego inna kobieta.

 

Książka jest kontrowersyjna i z całą pewnością prowokuje do dyskusji na wiele tematów, m.in.: 

1. Poprzez losy małej Heleny autorka opisuje tragedię setek tysięcy rodzin, nie tylko w Polsce, ale również z innych krajów, które znajdowały się pod niemiecką okupacją. Rodzinom tym odbierano siłą małe dzieci (szczególnie jasnowłose i niebieskookie). Te dzieci były potrzebne Niemcom do projektu ochrony czystej, niemieckiej krwi. Umieszczano je w licznych ośrodkach LEBENSBORNU. Ponieważ ich prawdziwa tożsamość ulegała całkowitemu zatarciu, po wojnie odnalezienie takiego porwanego dziecka było praktycznie niemożliwe.

 

2. Widać, że opisując komunistyczną Polskę autorka nie do końca znała realia lat 60. XX w. Wiele spraw i sytuacji jest mocno przerysowanych i niezgodnych z prawdą.

 

oprac. Małgorzata Świder

 

Książkę Catrin Collier oceniam dobrze. Z całą pewnością jest to wartościowa literatura, szczególnie dla młodszego pokolenia czytelników, które nie zna wielu okrutnych sytuacji związanych z II wojną światową. Helena niespodziewanie odkrywa mroczną tajemnicę swojego pochodzenia – sekret, o którym Magda nigdy jej nie opowiedziała, a zdecydowała się zabrać go ze sobą do grobu. Na szczęście Helena odkrywając krok po kroku prawdę, zrozumiała i uznała, że Magda na zawsze w jej sercu zostanie matką – jedyną i najlepszą, jaką zawsze miała. Magda zatajając prawdę miała na uwadze kruchość psychiki dziecka, które nie jest odporne na stresy. Podobnie zresztą postąpiła Anna (prawdziwa matka Heleny), która w swym wyznaniu oszczędziła dorosłej już Helenie szokującej prawdy o jej pochodzeniu. Dla mnie sprawa nie podlega dyskusji. Gdybym znalazła się w analogicznej sytuacji postąpiłabym identycznie jak Magda i Anna gdyż:

 

Mów prawdę i kochaj prawdę
Bo Bóg ją stworzył sam –
Za prawdę zawsze nagroda cię czeka,
Lecz jeśli tą prawdą masz zabić,
Lub zranić człowieka
O wtedy KŁAM!
 

Bogdana Turzańska

 

Książka bardzo mi się podobała, w niektórych momentach nie mogłam wprost oderwać się od tej ciekawej lektury. Interesowało mnie ogromnie, co będzie dalej i czy Helena odkryje prawdę na temat swojego pochodzenia. Choć autorka nazywana jest pisarką historyczną, to jednak tej opowieści nie traktowałabym w kategorii książki historycznej (choć nawiązuje do okresu II wojny światowej). Dla mnie jest to bardziej książka społeczno-psychologiczna. Zapoznanie się z tym tytułem sprawiło, iż na pewno sięgnę po inne pozycje tej autorki.

Barbara Kowalska

 

 -------------------------------------------------------------------------------

GALERIA

Redakcja witryny:
E-mail:

Copyright 2009 WiMBP Rzeszów.
Wszelkie prawa zastrzeżone.
Ideo Realizacja:
CMS Edito Powered by: