Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

samorządowa instytucja kultury Województwa Podkarpackiego i Miasta Rzeszowa

Provincial and City Public Library in Rzeszow

municipal culture institution of Podkarpacie Province and City of Rzeszow

Воєводська і Міська Cуспільна Бібліотека у Жешові

PODKARPACKIE - przestrzeń otwarta

Rzeszów - stolica innowacji

Kultura w Rzeszowie

BIP WiMBP

Biuletyn Informacji Publicznej Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Rzeszowie

Licznik odwiedzin

Stronę odwiedzono:
27104706 razy

Pogoda

Swiat Pogody .pl

Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0

 


 


Kierunek Interwencji 1.1. Zakup i zdalny dostęp do nowości wydawniczych ze środków finansowych Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego

Współpraca z

Współpraca z

Współpraca z

SBP

DKK

Legimi

 

Logowanie do SOWA2

 

Deklaracja dostępności

Przeszłość w pamiątkach ukryta

Academica - Cyfrowa Biblioteka Publikacji Naukowych

System informacji prawnej Legalis

Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich

Kalendarz wydarzeń

Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
01 02 03 04 05 06 07
08 09 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31        

Zapytaj bibliotekarza

fb WiMBP

 

Wydarzenia w 2022 roku

„Galicyjscy Wynalazcy” - prelekcja Rafała Kocoła - kustosza z Muzeum Okręgowego w Rzeszowie w Filii nr 7

23-09-2022

 

„Galicyjscy Wynalazcy”
Prelekcja Rafała Kocoła - kustosza z Muzeum Okręgowego w Rzeszowie
w Filii nr 7



21 września 2022 r. Filia nr 7  WiMBP w Rzeszowie zaprosiła Rafała Kocoła - kustosza z Muzeum Okręgowego w Rzeszowie, który wygłosił prelekcję „Galicyjscy Wynalazcy” w ramach obchodów 30. edycji Europejskich Dni Dziedzictwa. Uczestnikami spotkania byli uczniowi kl. V ze Szkoły Podstawowej nr 25 w Rzeszowie.


Rafał Kocoł przedstawił krótki rys biograficzny dwóch wybitnych wynalazców wywodzących się z Podkarpacia, których biogram został przedstawiony poniżej. Są to Ignacy Łukasiewicz i Jan Szczepanik. Swoimi osiągnięciami zrewolucjonizowali metody badawcze i przyczynili się do rozwoju wielu dziedzin wiedzy.  


Pierwszy z nich to Ignacy Łukasiewicz. Urodził się on w marcu 1822 r. w Zadusznikach w woj. podkarpackim. Był synem Józefa, dzierżawcy folwarku, uczestnika Insurekcji Kościuszkowskiej. Miał czworo rodzeństwa. W 1830 r. rodzina Łukasiewiczów zamieszkała w Rzeszowie, gdzie Ignacy podjął naukę w gimnazjum mieszczącym się w budynku dawnej szkoły prowadzonej przez Pijarów. W rzeszowskiej szkole panował patriotyczny duch, uczniowie należeli do tajnych stowarzyszeń. Do jednego z nich przystąpił Ignacy Łukasiewicz. W 1845 r. wstąpił do konspiracyjnego Towarzystwa Demokratycznego Polskiego. W 1846 r. został aresztowany przez Austriaków i uwięziony najpierw w rzeszowskim zamku, a potem we Lwowie. Gdy wyszedł na wolność, przy wsparciu przyjaciół znów zajął się farmacją i studiami. Zatrudniony w aptece Piotra Mikolascha we Lwowie, tam rozpoczął wraz z Janem Zehem badania nad destylacją ropy naftowej. Dzięki temu udało się pozyskać w prosty sposób naftę. Wkrótce wynalazł lampę naftową, która został użyta w 1853 r. podczas operacji we lwowskim szpitalu. Jest to oficjalna data narodzin przemysłu naftowego w Polsce. Łukasiewicz mieszkał później w Gorlicach, w Jaśle, by osiąść wraz z żoną Honoratą w Chorkówce pod Krosnem. Otworzył i prowadził wraz ze wspólnikami kilka kopalni nafty m.in. w Bóbrce. Wraz z żoną prowadzili szeroką działalność charytatywną, zaś pracownicy jego rafinerii otrzymywali w pracy zabezpieczenie socjalne - ewenement w tamtych czasach. Łukasiewicz zmarł w styczniu 1882 r. Został pochowany w Zręcinie.


Innym znanym na świecie podkarpackim wynalazcą był Jan Szczepanik. Urodzony w czerwcu 1872 r. w Rudnikach. Był wychowywany przez swoje wujostwo. Do 1896 r. pracował jako nauczyciel w podkrośnieńkich szkołach. Jednak zdecydował się całkowicie poświęcić swojej pasji. Całe dnie spędzał w swojej pracowni nad coraz nowymi wynalazkami. Pod koniec XIX w. przeniósł się do Krakowa, tam zainteresował się m.in. fotografią, za sprawą swego mecenasa Ludwika Kleinberga, bogatego fotografa, który zainwestował w prace Szczepanika. Jan Szczepanik w międzyczasie ożenił się z Wandą z Dzikowskich i zamieszkał w Tarnowie. Cały czas jednak dużo pracował i jeździł po Europie doglądając swoich interesów. Opracował ok. 50 wynalazków, m.in. w dziedzinie tkactwa, barwnej fotografii i telewizji. Z jego wyników korzystali inni. Jednym z jego prac była kamizelka kuloodporna, która uchroniła od śmierci hiszpańskiego króla, na którego przygotowano zamach. Jan Szczepanik, jest jednym z nieco zapomnianych obecnie w Polsce wybitnych naukowców. Bardzo znany zaś na świecie. Przecież to Szczepanik, był nazywany „polskim Edisonem” czy  „geniuszem z Galicji”, o którym pisał wybitny amerykański pisarz Mark Twain. Polski wynalazca zmarł po ciężkiej chorobie w kwietniu 1926 r. Został pochowany na Starym Cmentarzu w Tarnowie.                  

             
Dziękujemy Rafałowi  Kocołowi z  Muzeum Okręgowego w Rzeszowie za przygotowanie prelekcji na wspomniany temat.

 Anna Kurowska 

------------------------------------------------

GALERIA

Redakcja witryny:
E-mail:

Copyright 2009 WiMBP Rzeszów.
Wszelkie prawa zastrzeżone.
Ideo Realizacja:
CMS Edito Powered by: