Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

samorządowa instytucja kultury Województwa Podkarpackiego i Miasta Rzeszowa

Provincial and City Public Library in Rzeszow

municipal culture institution of Podkarpacie Province and City of Rzeszow

Воєводська і Міська Cуспільна Бібліотека у Жешові

PODKARPACKIE - przestrzeń otwarta

Rzeszów - stolica innowacji

Kultura w Rzeszowie

BIP WiMBP

Biuletyn Informacji Publicznej Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Rzeszowie

Licznik odwiedzin

Stronę odwiedzono:
27098412 razy

Pogoda

Swiat Pogody .pl

Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0

 


 


Kierunek Interwencji 1.1. Zakup i zdalny dostęp do nowości wydawniczych ze środków finansowych Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego

Współpraca z

Współpraca z

Współpraca z

SBP

DKK

Legimi

 

Logowanie do SOWA2

 

Deklaracja dostępności

Przeszłość w pamiątkach ukryta

Academica - Cyfrowa Biblioteka Publikacji Naukowych

System informacji prawnej Legalis

Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich

Kalendarz wydarzeń

Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
01 02 03 04 05 06 07
08 09 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31        

Zapytaj bibliotekarza

fb WiMBP

 

Wydarzenia w 2022 roku

Orlęta Lwowskie - prelekcja w Filii nr 7

14-11-2022

 

Orlęta Lwowskie - prelekcja w Filii nr 7

26 października 2022 r. Filia nr 7 WiMBP zorganizowała prelekcję z Maciejem Rędziniakiem z Biura Oddziałowego Edukacji Narodowej Instytutu Pamięci Narodowej, Oddział w Rzeszowie, pod hasłem „Orlęta Lwowskie”. Uczestnikami spotkania byli uczniowie kl. II z Zespołu Szkół Kształcenia Ustawicznego w Rzeszowie.


Lwów - specyficzne miasto Galicji Wschodniej roku 1918. Różnorodne w swej wielokulturowości, gdzie mieszają się narodowości: Polaków (80%), ale też Niemców, Austriaków, Węgrów, Żydów, Ormian, Rusinów i Ukraińców. Bardzo mocne centrum akademickie - z Politechniką Lwowską i Uniwersytetem Lwowskim. Miasto bogate, gdzie przecinają się szlaki handlowe – dodaje Prelegent. Tutaj mają swe początki organizacje, które potem przenoszą się na teren Polski, np. Strzelec, Polski Związek Sokoła, drużyny skautowe  i harcerskie.


W 1918 roku, państwa zaborcze  w wyniku działań podczas  I wojny światowej ( 1914-1918), osłabiają swoją imperialną siłę. Wpływa to na rozwój dążeń niepodległościowych, u Polaków, ale też i u  Ukraińców. Ukraińcy chcą za wszelką cenę utworzyć, przy aprobacie Austrii (umowa zawarta między nimi, z pominięciem Polaków) niepoległe państwo - Republikę Ukraińską,  ze stolicą we Lwowie. Na to nie zgadzają się Polacy. To powoduje zaostrzenie sytuacji poprzez zajęcie miasta przez stronę ukraińską, jak również terenów, aż do Przemyśla włącznie -  1 listopada 1918 roku.  Po fiasku negocjacji, Polacy, by się bronić, mobilizują się. Ze względu na brak polskich żołnierzy i małą liczbę obrońców, do walki przystępują również młodzi, z powstałych wcześniej  organizacji (m.in. harcerskich, Strzelca). Są to nastolatkowie, w wieku 10, 13, 16 lat, a także  ludzie starsi i kobiety. Rodzi się nowa organizacja - Oddział Ochotniczej Legii Kobiet, pierwszy kobiecy batalion. Sytuacja zaczyna być napięta. Podczas walk na Górze Straceń, broni się  Oddział Straceńców, którego członkowie,  za udział w walce zostają odznaczeni Srebrnym Krzyżem „Virtuti Militari”. Przeważają siły ukraińskie, aż do momentu, kiedy nadchodzą posiłki z Krakowa, w postaci pociągu pancernego „Śmiały” z żołnierzami polskimi. 22 listopada 1918 r. następuje wyzwolenie Lwowa. Strona ukraińska podpisuje porozumienie z polską stroną. W wyniku walk zginęło wielu obrońców. W 1921 roku powstał pomysł, by stworzyć we Lwowie Cmentarz Orląt Lwowskich - nekropolię polskich bohaterów, którą do dzisiaj możemy upamiętniać i zwiedzać.  


Dziękujemy Maciejowi Rędziniakowi za przygotowanie tematu prelekcji oraz uczniom i ich opiekunom z  Zespołu Szkół Kształcenia Ustawicznego w Rzeszowie za udział w spotkaniu.

 

Anna Kurowska 

------------------------------------------------

GALERIA

Redakcja witryny:
E-mail:

Copyright 2009 WiMBP Rzeszów.
Wszelkie prawa zastrzeżone.
Ideo Realizacja:
CMS Edito Powered by: