Wydarzenia w 2022 roku

„Spacer historyczny po Rzeszowie - Śladem Niepodległości” w Filii nr 7

13-06-2022

„Spacer historyczny po Rzeszowie - Śladem Niepodległości” w Filii nr 7

W ramach Tygodnia Bibliotek, z okazji „Święta Konstytucji 3 Maja” i „Święta Flagi”, w dniu 16 maja 2022 r. odbył się „Spacer historyczny po Rzeszowie - śladem Niepodległości". Szlakiem rzeszowskich pomników oprowadzał dr Jacek Magdoń z Oddziałowego Biura Edukacji Instytutu Pamięci Narodowej Oddział w Rzeszowie. Spacer został zorganizowany przez Filię nr 7 WiMBP w Rzeszowie po raz pierwszy, a udział w nim wzięli uczniowie klasy III z Zespołu Szkół Gospodarczych w Rzeszowie.

Przy sprzyjającej i pięknej pogodzie rozpoczęliśmy nasz spacer od Rynku rzeszowskiego, gdzie zapoznaliśmy się z historią Pomnika Tadeusza Kościuszki, odkrywając jego historię, a także historię samej postaci. Przemierzając ulicę miasta Rzeszowa przystanęliśmy przy skromnej tablicy upamiętniającej Ignacego Łukasiewicza, jako naukowca, farmaceuty i wynalazcę lamy naftowej. Rzeszów był miastem, w którym rozpoczął pracę farmaceuty.

W dalszej części spaceru udaliśmy się na skwer Kazimierza Górskiego – polskiego trenera piłki nożnej, a potem przystanęliśmy obok budynku Instytutu Pamięci Narodowej Oddział w Rzeszowie, gdzie dowiedzieliśmy się o historii tego miejsca.

Skwer Płk. Jana Stefana Kotowicza, a w szczególności willa ostatniego dowódcy 27 Wołyńskiej Dywizji Piechoty AK, to kolejny przystanek, który zwiedzaliśmy. Tutaj dowiedzieliśmy się o losach Pułkownika, a też o miejscu jego zamieszkania, które wymaga renowacji i konserwacji.

Mijając Aleję Kasztanową, udaliśmy się do Zamku Rzeszowskiego (byłego więzienia), gdzie dowiedzieliśmy się losach więźniów, przetrzymywanych w podziemiach Zamku. Tutaj więziono wielu żołnierzy AK, a także w latach 1939-1940 Wincentego Witosa – trzykrotnego premiera II Rzeczypospolitej.

Kontynuując nasz spacer, zatrzymaliśmy się przed Pomnikiem Żołnierzy Wyklętych. Upamiętnieni zostali - Płk. Łukasz Ciepliński (Prezes IV Zarządu WiN -Dowódca Obwodu Rzeszów Związku Walki Zbrojnej AK) i jego współpracownicy  z Zarządu WiN.

Zatrzymaliśmy się też przed Pomnikiem Czynu Rewolucyjnego – symbolu komunistycznego reżimu - by następnie udać się pod Pomnik Marszałka Józefa Piłsudskiego. To ostatni symbol historii, który zwiedziliśmy. Odsłonięty w 2018 roku z okazji 100-lecia Odzyskania Niepodległości, wrósł w krajobraz miasta Rzeszowa. W tym miejscu nasza podróż szlakiem historii rzeszowskich pomników się zakończyła.

Dzięki temu wydarzeniu, młodzież mogła prześledzić w pigułce historię Polski, jak również ciekawe miejsca Rzeszowa  z nią związane.

Dziękujemy dr Jackowi Magdoniowi z Oddziałowego Biura Edukacji Instytutu Pamięci Narodowej Oddział w Rzeszowie za przygotowanie ciekawej prelekcji szlakiem rzeszowskich pomników, a klasie III wraz z nauczycielem za udział w tym wydarzeniu.

Anna Kurowska

----------------------------------------