Archiwum wydarzeń 2021

„Razem lepiej w Europie”. Warsztaty online z Ewą Nowak-Koprowicz z Punktu Informacji Europejskiej Europe Direct-Rzeszów”

01-04-2021

„Razem lepiej w Europie”. Warsztaty online z Ewą Nowak-Koprowicz z Punktu Informacji Europejskiej Europe Direct-Rzeszów przy WSIiZ w Rzeszowie w Filii Nr 7

Jakimi stereotypami się kierujemy przy ocenianiu innych i jak spostrzegamy osoby, których nie znamy, a widzimy po raz pierwszy? Co na to wpływa? Na te i inne pytania starano się odpowiedzieć podczas warsztatów online, zorganizowanych 9 marca i 11 marca 2021 r., nawiązujących do tematu „Razem lepiej w Europie”. Poprowadziła je Ewa Nowak-Koprowicz z Punktu Informacji Europejskiej Europe Direct-Rzeszów” przy WSIiZ w Rzeszowie, działającego w sieci Komisji Europejskiej i Parlamentu Europejskiego, dla uczniów kl. VI a – z p. Anną Rogą - wychowawcą, p. Jolantą Kasprzyk – nauczycielką muzyki oraz uczniów kl. VII b – z p. Alicją Mrózek – wychowawcą-matematyk oraz koordynatorem ze SP Nr 22 - Bibliotekarką - p. Aliną Daszkiewicz, a ze strony WiMBP w Rzeszowie- Anną Kurowską - Kierownik Filii nr 7.

Polska należy do 27 krajów Unii Europejskiej. Ta europejska mieszanka wielokulturowa jest bardzo różnorodna. Polacy podróżujący po Europie, różnymi środkami lokomocji, m.in. koleją, (podczas warsztatów nawiązano do znaczenia kolei, w związku z Europejskim Rokiem Kolei obchodzonym obecnie, w 2021 roku), stykają się z osobami o innej tradycji, kulturze, czy też języku. Uczestnicy wzięli udział w ćwiczeniu „Kto pojedzie z nami”, nawiązującym do tego wydarzenia.

Zadanie to polegało na wybraniu z listy wskazanych osób, 2 pasażerów, z którymi chcielibyśmy chętnie udać się w długą podróż koleją i dwóch, z którymi wolelibyśmy nie podróżować. Na liście pasażerów, jak ostatecznie się okazało, były znane osoby na arenie międzynarodowej, które wsławiły się w walce, m.in. o niesprawiedliwość społeczną, dyskryminację, czy wolność swojego kraju. Za swe osiągniecia w tej dziedzinie otrzymały Nagrodę im. Sacharowa, przyznawaną przez Parlament Europejski, jak również i inne nagrody. Jak np. Malala Yousafzai z Pakistanu, (mieszkająca obecnie w Wielkiej Brytanii) Nagrodę Nobla. Zadanie to miało pokazać, jakimi kierujemy się stereotypami przy postrzeganiu innych. Nie zawsz  to jak myślimy i patrzymy na innych odzwierciedla właściwą rzeczywistość.

Dziękujemy Ewie Nowak-Koprowicz z  Punktu Informacji Europejskiej Europe Direct-Rzeszów” za przygotowanie warsztatów.

Dziękujemy Uczniom i Nauczycielom ze Szkoły Podstawowej Nr 22 za udział w warsztatach online.

Anna Kurowska

-------------------------------------------------------