Archiwum wydarzeń 2021

„Polityka Spójności Unii Europejskiej” - warsztaty online z Sylwią K. Mazur - relacja

11-03-2021

„Polityka Spójności Unii Europejskiej”

Warsztaty online z  Sylwią K. Mazur

z  Punktu Informacji Europejskiej Europe Direct-Rzeszów przy WSIiZ w Rzeszowie

„Polityka spójności Unii Europejskiej” to tytuł warsztatów online, które odbyły się 29.01.2021 r. Warsztaty poprowadziła Sylwia K. Mazur z  Punktu Informacji Europejskiej Europe Direct-Rzeszów przy Wyższej Szkole Informatyki i Zarządzania z siedzibą w Rzeszowie, działającym w sieci Komisji Europejskiej i Parlamentu Europejskiego.

Uczestnikami spotkania online byli uczniowie z Zespołu Szkół Nr 2  w Rzeszowie. Koordynatorami spotkania ze strony szkoły byli: P. Jacek Kawa, P. Krystyna Kuczma-Trzeciak i P. Karolina Lipińska oraz bibliotekarka i koordynatorka współpracy: P. Dorota Frańczak.  Koordynatorem ze strony WiMBP w Rzeszowie była P. Anna Kurowska - Kierownik Filii nr 7 WiMBP w Rzeszowie.

Prelegentka rozpoczynając warsztaty, nawiązała do znaczenia Punktu Informacji Europe Direct - Rzeszów dla regionu. Zwróciła uwagę na zadania Punktu oraz działania adresowane młodzieży. W dalszej części spotkania przytoczyła historię powstania Unii Europejskiej. W 1951 r. powstała Europejska Wspólnota Węgla i Stali, której założycielami było sześć państw: Francja, Niemcy, Włochy, Belgia, Holandia i Luksemburg. Jednym z głównym wizjonerów przyszłej współpracy europejskiej był m.in. Robert Schuman – Minister Spraw Zagranicznych Francji  oraz Jean Monet – twórca pomysłu połączenia rynku węgla i stali.

Z biegiem lat istnienia Wspólnot, a później Unii Europejskiej, organizacja powiększała się o kolejne państwa członkowskie, w tym Polskę (która wraz z dziewięcioma innymi państwami przystąpiła do UE w 2004 r.). Państwa przystępujące do Wspólnoty zostały włączone w program polityki  spójności, która ma na celu zmniejszanie dysproporcji pomiędzy poszczególnymi regionami i przeciwdziałanie ich zacofaniu. Z różnic tych zdawano sobie sprawę już w momencie tworzenia Wspólnot, gdyż pierwszy zapis traktatowy dotyczący dysproporcji został zawarty w Traktacie Rzymskim.

Za zmniejszenie dysproporcji odpowiadały dotychczas trzy fundusze: Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego, Fundusz Spójności i Europejski Fundusz Społeczny. W przypadku Polski,  dzięki funduszom unijnym i m.in. programowi „Polska Wschodnia  2014-2020”, pięć województw – w tym województwo podkarpackie – mogło podnieść swoją konkurencyjność i innowacyjność makroregionu Polski Wschodniej.

W imieniu organizatorów, dziękujemy  P. Sylwii K. Mazur z  Punktu Informacji Europejskiej Europe Direct-Rzeszów” przy WSIiZ  w Rzeszowie, za przygotowanie warsztatów online na wspomniany temat.

Dziękujemy także Uczniom i Nauczycielom z Zespołu Szkół Nr 2  w Rzeszowie za udział w wydarzeniu.

Anna Kurowska

----------------------------------------------------------------