Archiwum wydarzeń 2019

„Książka na Wakacjach” „Wakacje w Bibliotece - Książka w Bibliotece” - zajęcia w Filii nr 7

23-10-2019

„Książka na Wakacjach”

„Wakacje w Bibliotece - Książka w Bibliotece” - zajęcia w Filii nr 7

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie podczas wakacji przygotowała dla młodych czytelników, wiele ciekawych imprez i zajęć wakacyjnych pod hasłem: „ Książka na Wakacjach”.  Filia Nr 7, w ramach cyklu „Wakacje w Bibliotece - Książka w Bibliotece” zaprosiła dzieci w wieku od 6 do 12 lat na zajęcia, które trwały od 30 lipca 2019 r. do 30 sierpnia 2019 r.

Poniżej prezentujemy wakacyjne zajęcia:

„Z Pszczółką Mają na wakacjach”

Pierwsze wakacyjne spotkanie odbyło się 6 sierpnia 2019 r. i nosiło tytuł: „Z Pszczółką Mają na wakacjach” – gry i zabawy edukacyjne dla  najmłodszych czytelników Biblioteki”. Temat przewodni zajęć nawiązywał do znaczenia pracowitych  i pożytecznych owadów – pszczół. Uczestnicy dowiedzieli się wiele ciekawych informacji o tym pożytecznym dla przyrody i człowieka gatunku. Utwory  Butschko R. „Mam przyjaciela pszczelarza” i ”Rzeczpospolita Pszczół” Nazyrow C. uzupełniły wspominany temat. Końcowym akcentem spotkania było wykonanie kolorowego kwiatka z pszczołą w tle.

„Kobierzec z kwiatów”

„Kobierzec z kwiatów” – warsztaty plastyczne dla najmłodszych czytelników Biblioteki”, to hasło  kolejnych zajęć zorganizowanych przez Filię nr 7, w dniu 8 sierpnia 2019 r. Tym razem gościem warsztatów była  Justyna Kurowska -Widak, plastyk ze Szkoły Podstawowej w Zaczerniu. Młodzi uczestnicy tworzyli piękne, papierowe portrety kwiatów uzupełniając je ciekawymi aranżacjami i pomysłami.

„Letnia mozaika”

W dniu 13 sierpnia 2019 r. odbyły się warsztaty noszące tytuł: „Letnia mozaika”- warsztaty  plastyczne dla najmłodszych czytelników Biblioteki”. Poprowadziła je Dorot Noworól, plastyk ze Szkoły Podstawowej w Hyżnem. Opowiadania z książki „Lato: Pory Roku” stały się pomocą do tworzenia pięknych mozaikowych obrazów.

„Wakacje w Wiatrolandii”

„Wakacje w Wiatrolandii”- warsztaty plastyczne dla najmłodszych czytelników Biblioteki” odbyły się 20 sierpnia 2019 r. Temat wiatru i jego wykorzystania w gospodarce człowieka podkreślił charakter zajęć. Uczestnicy dowiedzieli się m.in. o historii zakładania wiatraków (pierwsze wiatraki powstały w 400 r. p.n.e. w Starożytnej Babilonii i Indiach). Natomiast utwory ze zbioru „Wiersze o lecie”: „Lato wreszcie”; wiersze L. J. Kerna z książki „Mądra poduszka”: „Panie Wietrze i „Balon i balonik”;  „Jestem Przedszkolakiem: Lato”  oraz wiadomości z „Wielkiej Księgi Papieroplastyki” i z cyklu Mały Naukowiec” – „Powietrze” uzupełniły omawiany wcześniej aspekt. W drugiej części warsztatów młodzi adepci sztuki plastycznej, wykonywali kolorowe wiatraki  z papieru oraz powietrzne samoloty różnego typu.

„Stacja Bajkowisko”

„Unia Europejska i Ja” – 15. lat Polski w Unii Europejskiej”

„Stacja Bajkowisko” –„Unia Europejska i Ja” – 15. lat Polski w Unii Europejskiej”-  gry i zabawy edukacyjne dla najmłodszych czytelników Biblioteki”. Miały one charakter warsztatów plastycznych połączonych z edukacją o państwach Unii Europejskiej, w tym Polski. Spotkania to miało również charakter jubileuszowy, gdyż Polska należy do Unii Europejskiej już 15 lat. Odbyło się ono w dniu 22 sierpnia 2019 r. Poprowadziła je  Sylwia K. Mazur z Punktu Informacji Europejskiej Europe Direct-Rzeszów działającego przy Wyższej Szkole Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie. Pomocą edukacyjną służyły następujące pozycje: Leksykon krajów Unii Europejskiej, Państwa Świata oraz  Nasza Europa, która obok książki „Odkryjmy Europę” stała się prezentem Punktu Informacji Europe Direct-Rzeszów  dla wszystkich uczestniczących w zajęciach.

„Kolorowa bańka mydlana”

Ostatnie zajęcia mające charakter warsztatów plastycznych odbyły się w dniu 27 sierpnia 2019 r. i nosiły tytuł: „Kolorowa bańka mydlana” – zajęcia dla młodszych czytelników Biblioteki”. Gościem spotkania była Dorota Noworól ze Szkoły Podstawowej w Hyżnem. Dzieci wykonywały ciekawe aranżacje plastyczne połączone z kolorową bańką wodną.

Podczas  akcji „Książka na Wakacjach”, Filia nr 7 zorganizowała Konkurs Czytelniczy –„Czytelnik Lata”, który trwał od  25 czerwca 2019 r. do 29 sierpnia 2019r. Konkurs przeznaczony był dla młodszych czytelników Biblioteki, w wieku od 6 do 12 lat, posiadających ważną Kartę Czytelnika i aktywnie korzystających  z Biblioteki. Rozstrzygnięcie konkursu czytelniczego Czytelnik Lata nastąpiło 30 sierpnia  2019r., w siedzibie Filii nr 7 o godz. 13.00.

Anna Kurowska

------------------------------------------------