Archiwum wydarzeń 2019

„Moje miasto” - zajęcia w Filii nr 7

14-05-2019

„Moje miasto” - zajęcia w Filii nr 7

W ramach  cyklu spotkań „Miki Mol Zaprasza” dla młodszych czytelników Biblioteki, przedszkolaków z Przedszkola Domowego w Rzeszowie, z Przedszkola Nr 37, Przedszkola Nr 28, z Przedszkola Nr 36 oraz uczestników biblioterapii z Grupy Integracyjnej „Razem” ze Stowarzyszenia na Rzecz Dzieci z Mózgowym Porażeniem „Daj Szansę”, działającym przy Młodzieżowym Domu Kultury w Rzeszowie, Filia nr 7 Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Rzeszowie przygotowała zajęcia nawiązujące do obchodów 665-lecia lokacji miasta Rzeszowa pod hasłem: „Moje miasto”. Odbyły się one w dniach: 6.03.2019 r.; 7.03.2019 r.; 8.03.2019 r.; 15.03.2019 r. i 18.03.2019 r.

Na początku zajęć uczestnicy zapoznali się z krótką historią miasta, w którym mieszkają. Dowiedzieli się, m.in. ile lat temu powstał Rzeszów, skąd pochodzi jego nazwa, kto jest prezydentem oraz jak wygląda herb. Na mapie Rzeszowa rozpoznawali główne ulice miasta oraz ciekawe miejsca. Zlokalizowane zostało też miejsce naszych spotkań – biblioteka. Podczas „spaceru” po Rzeszowie uczestnicy poznawali różne zabytki miasta. Wysłuchali też piosenki  o Rzeszowie. Wspólne rozmowy dały uczestnikom możliwość wypowiedzi na temat tego, co najbardziej podoba im się w mieście, a co chcieliby w nim zmienić.

Książki, takie jak: „Rzeszowskie spacery dla przedszkolaków” Podkarpackiego Stowarzyszenia dla Aktywnych Rodzin, „O herbie Rzeszowa” Jerzego Majki, „Snip i Kocio zwiedzają Rzeszów” Stanisławy Bełch, „Bajki Rzeszowskie” Wojciecha Ulmana, „Podania, legendy i opowieści z Rzeszowa i okolic” Marka Czarnoty, czy też ”Bolek i Lolek w  mieście” Marty Berowskiej, pomogły przybliżyć tematykę zajęć.

Na koniec powstał wspólny plakat miasta. Uczestnicy otrzymali również papierowe herby Rzeszowa, w formie laurek, wewnątrz których mieli narysować swoje portrety, jako mieszkańców Rzeszowa.

Wszystkim uczestnikom spotkań dziękujemy za wzięcie w nich udziału.

Agata Trawka

------------------------------------------------------------