Archiwum wydarzeń 2018

Symbole naszej historii - otwarcie wystawy w Filii nr 7 - relacja

10-10-2018

Symbole naszej historii - otwarcie wystawy w Filii nr 7

W ramach obchodów 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości, w dniu 2.10.2018 roku, w Filii nr 7 WiMBP w Rzeszowie, odbyło się otwarcie wystawy pod tytułem „Symbole naszej historii", Cz. 2, przygotowanej przez Instytut Pamięci Narodowej - Oddział w Rzeszowie.

Prelekcję dotyczącą wystawy wygłosiła Katarzyna Kyc - pracownik IPN Oddział w Rzeszowie. Uczestnikami  spotkania była młodzież kl. VII i VIII Szkoły Podstawowej Nr 25 i Kl. I z Zespołu Szkół w Rzeszowie.

Symbole narodowe, prezentowane w trakcie wystawy, związane były z obchodami 100-lecia odzyskania przez się Polskę niepodległości, okresu II Rzeczypospolitej i czasu II wojny światowej.

W naszym życiu otaczają nas symbole, które charakteryzują nas jako Państwo i jako Polaków – podkreśliła Katarzyna Kyc. Szybki wzrost gospodarczy okresu międzywojennego, rozwój państwowości i odbudowa naszego kraju, po okresie stagnacji i niewoli, zaowocował ciekawą i barwną symboliką. Flaga, hymn i godło, to jedne z nich. Symbol Orła Białego - naszego godła - najpierw miał wygląd piastowski, a od 1927 r. przybrał formę, jaką obecnie stosujemy. Również system monetarny zapoczątkowany przez Władysława Grabskiego w okresie międzywojennym – polski  złoty – funkcjonuje do dzisiaj. Oprócz wspomnianych symboli także znak Polski Walczącej, naszywki na mundurach polskich na Zachodzie z nazwą „Poland” czy symbol Dywizjonu 303, mają dla nas wielkie znaczenie.

Katarzynie Kyc z Instytutu Pamięci Narodowej - Oddział w Rzeszowie dziękujemy za przygotowanie prelekcji na wspomniany temat.

Dyrekcji i pracownikom Młodzieżowego Domu Kultury w Rzeszowie, dziękujemy za przygotowanie sali i holu podczas otwarcia wystawy.

Młodzieży i ich opiekunom dziękujemy za udział w otwarciu ekspozycji nawiązującej do symboliki 100-lecia odzyskania niepodległości przez Polskę.

Ekspozycja czynna od 02.10.2018r. do 18.10.2018r., w holu Młodzieżowego Domu Kultury w Rzeszowie przy ul. Osmeckiego 51. Serdecznie zapraszamy!

Anna  Kurowska

----------------------------------------------------------------