Archiwum wydarzeń 2017

„Dzieciaki z Krainy Niesnu” - spotkanie autorskie z Joanną Preisner w Filii nr 7 - relacja

18-05-2017

„Dzieciaki z Krainy Niesnu” -

spotkanie autorskie z Joanną Preisner

w ramach Tygodnia Bibliotek w Filii nr 7

„Dzieciaki z Krainy Niesnu” to tytuł spotkania autorskiego z Joanną Preisner – Jaślanką, filolog języka angielskiego - współautorką (wraz z Jakubem Boguszem) serii książek „Dzieciaki z Krainy Niesnu” : „Tajemnica strażnika” i „Wielkie poszukiwania”. Spotkanie odbyło się 12 maja 2017 r. w Filii nr 7 WiMBP w Rzeszowie z okazji Tygodnia Bibliotek obchodzonego pod hasłem „Biblioteka? Oczywiście”. Uczestnikami spotkania byli uczniowie kl. V d Szkoły Podstawowej Nr 25 z nauczycielką Beatą Kuczek ; kl. IV b Szkoły Podstawowej Nr 8 z nauczycielką Anna Furman ; Szkoły Podstawowej Nr 22 ; kl. III c z Zespołu Szkół Nr 3 z nauczycielkami Aliną Daszkiewicz i Dorotą Murawską.

Autorka rozpoczynając spotkanie nawiązała do kilku elementów, które charakteryzują książkę. W trakcie ich przedstawienia młodzi słuchacze zgadywali i dopowiadali ich znaczenie. Pierwszy element to bohater. Pojawiły się tu odpowiedzi, że może być dobry lub zły. Czas akcji, może się rozgrywać w różnym wieku - w przyszłości, teraźniejszości i przeszłości - i musimy określić czy nasz bohater będzie dobry, czy zły i dlaczego ten bohater robi to, co robi? – podkreśliła pisarka.

Następnie uczestnicy spotkania podzieleni zostali na 5 małych grup, które miały stworzyć mini historię na podstawie wybranych zaimków: kto?; kiedy?, gdzie?, co robi?, po co?, dlaczego? Wśród grup nastała istna burza pomysłów. Pomysły młodych osób były bardzo ciekawe i wielobarwne. Powstała  krótka opowieść, którą prezentujemy poniżej.

Bohater o imieniu Carlos trenuje pokemony. Wysłany został do nawiedzonego domu koło lasu, w roku 2050, aby  myć kamienie  i ratować świat przed złym charakterem.

Kontynuując spotkanie, Pani Joanna przedstawiła bohaterów z drugiej części serii: „Dzieciaki z Krainy Niesnu” pt. „Wielkie poszukiwania”, czytając krótkie fragmenty z ich charakterystyką. Bohaterka wielkich poszukiwań – Karolinka - poznaje różne zwierzęta i przeżywa wiele ciekawych przygód. Tak rozpoczęła swą  opowieść Autorka. W Krainie Niesnu można zobaczyć fantastyczne stworzenia. Następnie zadała pytania czytelnikom: kim były te zwierzęta? kim jest Chmurka, Zapachątka, Cihograj, Wiatrojady, czy Tulinki? - czy to zwierzę, czy roślina? Usłyszała różne odpowiedzi, np.: Cichograj to ludek, który gra na flecie. Wiatrojady posiadały urok, układały pokemony. Zapachątka to roślina we wszystkich kolorach tęczy. To zwierzę wyglądające, jak roślina itp.

Końcowym akcentem spotkania było zadawanie pytań przez zgromadzoną publiczność, na które nasz Gość chętnie odpowiadał. Jak dużo napisała Pani książek?, co Pani czuła pisząc je?, co Panią zainspirowało do pisania książek? Joanna Preisner odpowiadając, podkreśliła, że zawsze chciała być pisarką. Od najmłodszych lat uczestniczyła w różnych konkursach literackich. Pisząc te książki dobrze się bawiłam. Pomysły wymyślane były z Kubą i powstawały szalone rzeczy. Na ten moment chciałabym pisać książki w stylu historii o dzieciakach - dodała. Na pytanie: który bohater jest Pani najbliższy?, czy lubi Pani zwierzęta powiedziała - Moją ulubioną bohaterką jest Amelka, która jest zdecydowanie do mnie podobna. Uwielbiam chomika, towarzysza Amelki.

Atmosfera, jaką stworzyła Autorka, przyniosła dużo śmiechu, zabawy i uczyniła to spotkanie bardzo interesującym.

Dziękujemy Pani Joannie Preisner za udział w spotkaniu autorskim.

Anna Kurowska

----------------------------------------------------------------

*Zdjęcia z wizerunkami dzieci umieszczono na stronie www za zgodą rodziców i opiekunów.