Archiwum wydarzeń 2017

„W Krainie Dobranocek – Czy znasz bohaterów bajek?” Spotkanie z Dyrektor Muzeum Dobranocek w Filii nr 7 – relacja

11-05-2017

„W Krainie Dobranocek – Czy znasz bohaterów bajek?”

Spotkanie z Dyrektor Muzeum Dobranocek –

Filia nr 7

Dobranocki towarzyszyły i towarzyszą nam od najmłodszych lat. Utożsamiamy się z ich bohaterami i kochamy ich. Są naszymi przyjaciółmi. 8 maja 2017 r., z okazji Tygodnia Bibliotek i Dnia Bibliotekarza, Filia nr 7 WiMBP w Rzeszowie, zorganizowała spotkanie „W Krainie Dobranocek – Czy znasz bohaterów bajek?”, z Katarzyną Lubas – Dyrektor Muzeum Dobranocek im. Wojciecha Jamy w Rzeszowie, dla najmłodszych czytelników biblioteki, uczniów kl. III ze Szkoły Podstawowej nr 25 (op. Anna Niemiec).

Rok 2017 r. – podkreśliła Prelegentka – to szczególny rok dla bohaterów trzech filmowych bajek: Rumcajsa, Reksia i Misia Coralgola, gdyż obchodzą oni 50. urodziny ich powstania. To z kolei zobowiązuje do prezentowania ich dorobku filmowego, którego efekty można zobaczyć w Muzeum Dobranocek.

Młodzi słuchacze zachęceni zostali do odwiedzin muzeum opowieściami o bajkowych postaciach. Usłyszeli ciekawe historie o nich samych, jak powstawali, kto ich wymyślił i kiedy po raz pierwszy pojawił się film z ich udziałem.

Każde z dzieci prezentowało jednego z ulubionych bohaterów, m.in. Czeburaszka – postać z rosyjskiej bajki rysunkowej, którego przygody rozpoczęły się od skrzynki z pomarańczami, które trafiły do sklepu, gdzie się znalazł. Zaprzyjaźnił się on, m.in. z Młodym Krokodylem z sąsiedniego ZOO.

Kolejną postacią był Wilk z bajki „Wilk i Zając”. Film ten opowiada o ciągłym sporze między wilkiem i zającem ze słynnym powiedzeniem: Nu, zajc, nu, pagadi! Inni bohaterowie, zaprezentowani przez młodych uczestników, to m.in. z czeskiej kreskówki: „Krecik”, Kłapouchy z „Kubusia Puchatka” czy Pasikonik Filip z filmu „Pszczółka Maja” oraz Muminki czy wspomniany już wcześniej Reksio, który ukazał się dzieciom w naturalnej postaci, jako niespodzianka spotkania.

Końcowym akcentem był udział dzieci w quizie o dobranockowych bohaterach, prezentacja książki pisanej brajlem dla osób niewidomych i zachęta do odwiedzenia Muzeum Dobranocek przy ul. Mickiewicza i Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Rzeszowie przy ul. Sokoła 13, podczas Nocy Muzeów i Nocy Bibliotek 20 maja 2017 r.

Dziękujemy Katarzynie Lubas – Dyrektor Muzeum Dobranocek w Rzeszowie za prezentację ulubionych bohaterów dobranocek.

Anna Kurowska

----------------------------------------------------------------------

*Zdjęcia z wizerunkami dzieci umieszczono na stronie www za zgodą rodziców i opiekunów.