Archiwum wydarzeń 2017

Muzykoterapia - co komu w duszy gra, czyli o muzykoterapii z Beatą Dencikowską w Filii nr 7 - relacja

02-05-2017

Muzykoterapia - co komu w duszy gra, czyli

o muzykoterapii z Beatą Dencikowską w Filii nr 7

Muzykoterapia to temat, który ze względu na swoją wagę i znaczenie dla człowieka został poruszony na spotkaniu z Beatą Dencikowską - mezzosopranistkę, pianistkę  i dyrygentkę. 19 kwietnia 2017 r., dzieci z kl. IVa Szkoły Podstawowej Nr 25 wzięły udział w na spotkanie pt. „Muzykoterapia - co komu w duszy gra”, które odbyło się w Filii nr 7 WiMBP w Rzeszowie.

Pani Beata nawiązała do początków historii  muzykoterapii,  do której należą inne odmiany terapii zajęciowej, m.in: biblioterapia, dramatoterapia, aeroterapia. Muzykoterapia ma na celu nawiązanie kontaktu z innymi poprzez muzykę, zabawę, np. dyskotekową. Muzyka ta  wpływa na przełamywanie barier, uzewnętrznia emocje poprzez ruch i umożliwia nawiązywanie bliższych znajomości z innymi  osobami. Rozróżniamy różne rodzaje muzyki, m.in.: muzyka wolna, smutna i szybka - podkreśliła Pani Dencikowska – muzyka uwalnia różne emocje - uspokaja, wycisza organizm, a zarazem pobudza do działania, np. osoby nieśmiałe. Rozwija też wrażliwość estetyczną, przez którą postrzegamy piękno nie tylko muzyki, ale również otaczającego nas świata. Wpływ też na rozwój naszych zainteresowań.

Muzyka – dodaje nasz Gość - ma charakter obiektywny, to może być  muzyka popularna (słuchamy muzyki radiowej, która jest na pograniczu - ani smutna ani wesoła), ale też ma charakter subiektywny - wpływa na emocje, które przeżyliśmy przed chwilą. Dla osób pobudliwych należy dobrać odpowiednią muzykę, która wycisza, uspokaja i dostosowuje do normalnego bicia serca np. reggae, blues. Dzięki muzyce możemy odreagować nasze emocje, nastroić się.

W końcowej  części spotkania uczestnicy wzięli udział w 6. ćwiczeniach, które miały pokazać różnego rodzaju muzykę oraz zachowania z tym związane (np. zamykanie oczu, rytmicznie klaskanie) muzyka indyjska, muzyka relaksacyjna – romantyczna, uspokajająca (relaxing anti-stress music), muzyka „elektro swing” nawiązująca do lat 60-tych i lat 80-tych; czy muzyka typu: chillout music.

Dziękujemy Beacie Dencikowskiej za udział w zajęciach o muzykoterapii, które uwrażliwiły młodych słuchaczy na piękno muzyki i jej walory artystyczne.

Anna Kurowska

-------------------------------------------