Archiwum wydarzeń 2017

„Dzieci czekają na prezenty” - spotkanie z Barbarą Śnieżek w Filii nr 7 - relacja

05-02-2018

„Dzieci czekają na prezenty”

Spotkanie autorskie i pokłosie warsztatów literackich

„V-Klasa kleci świąteczne wiersze dla dzieci”

z Barbarą Śnieżek w Filii nr 7

„Dzieci czekają na prezenty” to tytuł spotkania autorskiego połączonego z warsztatami literackimi, z poetką Barbarą Śnieżek – Kierownikiem Sekcji Literackiej Regionalnego Stowarzyszenia Twórców Kultury w Rzeszowie. Spotkanie to odbyło się 11 grudnia 2017 r., w Filii nr 7 WiMBP w Rzeszowie i nawiązywało swym klimatem do postaci Świętego Mikołaja i świąt Bożego Narodzenia. Uczestniczyli w nim uczniowie kl. Va ze Szkoły Podstawowej Nr 25 w Rzeszowie, wraz z nauczycielką języka polskiego Urszulą Klimas.

Rozpoczynając zajęcia, Barbara Śnieżek zadeklamowała swój wiersz „Dzieci czekają na prezenty”. Ten utwór stał się inspiracją do tworzenia przez uczestników spotkania swoich własnych interpretacji literackich. Zanim nastąpiła burza myśli, Pani Barbara przybliżyła zasady tworzenia wiersza oraz wyszczególniła rodzaje i budowę wiersza:  Wiersz zawiera  zwrotkę, która dzieli się na wersy i rymy liczone w jednakowej ilości (liczmy sylaby wg określonego rytmu). Mogą być rymy  krzyżowe (a, b) lub okalające - dodała Poetka.

W dalszej część spotkania młodzi uczestnicy rozpoczęli pisanie własnych utworów. Podzieleni na grupy stworzyli wiersze, które po konsultacji z Barbarą Śnieżek mogli zaprezentować swoim koleżankom i kolegom. Niektóre z nich prezentujemy poniżej:

Przed Wigilią

Reniferom dał zadanie

Mikołaj, by ciągnąć sanie,

bo już czeka babcia z dziadkiem

na prezenty jakieś słodkie.

Wnuki: Asia, Bartek, Tomek

piernikowy chcą mieć domek,

a w tym domku moc pierników,

które mają kształt koników.

Już Wigilia się zaczyna,

cała cieszy się rodzina.

Dzieci poszły do pokoju,

piernikami drzewko stroją.

Autorzy: Miłosz Piotrowski, Amanda Krukar, Bartosz Morawiec, Tomasz Bienia i Marcin Woś.

Uwięzienie Mikołaja

Czeka Miłosz, czeka Maja,

by przestraszyć Mikołaja.

Założyli na twarz maski

oraz bluzy w czarne paski

i planują, jak złodzieje,

Mikołaja uwięzienie,

by prezenty złapać w sieci,

więcej mieć niż inne dzieci.

Mikołaj się zorientował

i z rózgami przywędrował.

Tak to chciwość nie popłaca,

chytrością się nie wzbogaca.

Teraz dzieci przepraszają,

że ich psoty się trzymają,

proszą grzecznie, żeby Święty

dał im jednak te prezenty.

Autorzy:  Julia Wajgiel, Justyna Stec, Oliwia Nowińska, Ksawier Smoleń, Patryk Knecht.

Święta tuż, tuż

Święta blisko – są tuż, tuż!

Renifery biegną już,

gdy Mikołaj widzi dom,

krzyczy głośno: Ho! Ho! Ho!

Sanki pędzą niczym wiatr,

czas świąt mija szybko tak.

Już prezenty piękne masz

i wesoła twoja twarz.

Właśnie pada pierwszy śnieg,

więc bałwana ze mną lep.

Chociaż mróz nas szczypie w nos,

śmiejemy się z tego w głos.

Autorzy: Julian Tasior, Inga Dziura, Kacper Kułak, Piotr Łukasz.

Końcowym akcentem zajęć było odczytanie przez Panią Śnieżek utworu „Ukryte talenty”, a także możliwość zakupu tomiku wierszy Poetki z autografem naszego Gościa. Warsztaty te miały na celu rozwijanie nie tylko wyobraźni uczestników, ale także pomogły w odkrywaniu talentów literackich, które zainspirowały młodych  do dalszej pracy w tym kierunku.

Pokłosiem wspomnianych warsztatów stała się wizyta Barbary Śnieżek i Anny Kurowskiej w klasie V a Szkoły Podstawowej nr 25 - w celu podsumowania wspomnianych warsztatów i promocji tomiku wierszy. W obecności Gości oraz wychowawczyni Anny Hadały i nauczycielki języka polskiego Urszuli Klimas - nastąpiła uroczystość wręczenia wspomnianej publikacji. Pani Barbara odczytała dwa utwory, które również znalazły się w tym tomiku - ”Mikołajki” oraz „Oczekiwanie”.

W serdecznej i ciepłej atmosferze dziękowano nie tylko Paniom za zrealizowane przedsięwzięcie, ale przede wszystkim uczniom, którzy swoim zaangażowaniem i zapałem przyczynili się do stworzenia wspomnianego tomiku wierszy.

Dziękujemy Pani Barbarze Śnieżek za udział w warsztatach i w spotkaniu promującym tomik wierszy.

Dziękujemy uczniom kl. V a ze SP Nr 25 i Paniom Annie Hadale i Urszuli Klimas za udział w warsztatach literackich w Filii nr 7.

Anna Kurowska

-----------------------------------------------------------------------------

Zdjęcia z wizerunkami dzieci umieszczono na stronie www za zgodą rodziców i opiekunów.