Archiwum wydarzeń 2017

„Japonia” - spotkania z Anną Wysokińską-Zajchowską i Pawłem Zajchowskim w Filii nr 7 - relacja

22-02-2017

„Japonia” - spotkania z Anną Wysokińską-Zajchowską

i Pawłem Zajchowskim w Filii nr 7

Filia nr 7 WiMBP w Rzeszowie zorganizowała cykl spotkań nawiązujących do historii i tradycji Japonii.

Poprowadziła je Anna Wysokińska-Zajchowska - doktorantka z Wydziału Filozofii Uniwersytetu Rzeszowskiego oraz Paweł Zajchowski - znawca japońskiej sztuki walki jujutsu.

Spotkania odbyły się w ramach cyklu „Komunikacja międzykulturowa”. Uczestnikami spotkań byli uczniowie z Zespołu Szkół Nr 2 w Rzeszowie.

Spotkania, których skrót prezentujemy poniżej, podzielone zostały na następujące bloki tematyczne:

„Japonia: ciekawe historie”

„Japonia: ciekawe historie” - to tytuł prelekcji wygłoszonej w dniu 14 listopada 2016 r., przez Annę Wysokińską-Zajchowską - doktorantkę z Wydziału Filozofii Uniwersytetu Rzeszowskiego.

Zajęcia poświęcone zostały elementom związanym z kształtowaniem się kultury japońskiej. Uczniowie mieli możliwość zapoznania się z kluczowym dla zrozumienia obyczajów i historii Japonii, elementem – religią. Przedstawiony został zarys rodzimej religii Japończyków – shintoizmu, jak również religii napływowych: buddyzmu i chrześcijaństwa. Podczas prelekcji poruszona została również etyka Bushido i jej konsekwencje w postaci historii 47. roninów. Ponieważ zajęcia dotyczyły dialogu międzykulturowego, opisany został hierarchiczny układ japońskiej rodziny, stanowiący podstawę relacji społecznych po dziś dzień. Wykład został urozmaicony pokazem slajdów mającym uwypuklić różnice kulturowe między Polską a Japonią, jak również podkreślić niektóre prezentowane treści. Na spotkaniu obecnych było 18 uczestników.

Anna Wysokińska-Zajchowska
Uniwersytet Rzeszowski

„Współczesna Japonia”

„Współczesna Japonia” - to tytuł drugiej części wykładu nawiązującego do Państwa Kwitnącej Wiśni - Japonii. Wykład ten miał miejsce 12 grudnia 2016 r. Anna Wysokińska–Zajchowska nawiązała do historii i kultury współczesnej Japonii.

Wykład rozpoczął się od historii dziewiętnastowiecznej Japonii. XIX wiek to okres otwarcia się Japonii na świat. Tematyka, choć skoncentrowana na dziejach Kraju Kwitnącej Wiśni, obejmowała zagadnienia globalne. Uczniowie zapoznali się z ówczesną polityką światową. Przedstawione zostały główne hasła reform japońskich: powszechna westernizacja, silna armia. Konsekwencją przemian, przy jednoczesnym podkreślaniu treści religijnych (opisanych w wykładzie I), było tworzenie się nacjonalizmu w Japonii.

Kolejnym punktem prelekcji było przedstawienie dzisiejszej Japonii w celu ukazania różnic między okresem feudalizmu (wykład I), XIX wiekiem i współczesnością. Uczniowie mieli możliwość obejrzenia krótkich materiałów filmowych oraz zdjęć dokumentujących wyjazd badawczy prelegentki. Obecnych było 13 uczestników.

Anna Wysokińska–Zajchowska
Uniwersytet Rzeszowski

„Jujutsu - Sport Japoński”

Ostatnie spotkanie z cyklu: „Komunikacja międzykulturowa”, które odbyło się 6 lutego 2017 r., swym charakterem stanowiło podsumowanie całości cyklu. Nosiło tytuł: „Jujutsu”- sport japoński”. Na wstępie Paweł Zajchowski przybliżył historię powstania tego sportu.

Podczas spotkania, młodzi ludzie zapoznali się z genezą i rozwojem japońskiej sztuki walki jujutsu. Przedstawione zostały sylwetki najwybitniejszych mistrzów czołowych szkół walki jujutsu, m.in. Sokoku Takeda. Wykład zwieńczony został pokazem wybranych chwytów zaczerpniętych ze sztuki walki Nihon Jujutsu oraz cięcia mieczem Katana (Kenjutsu). Obecnych było 20 uczestników.

Paweł Zajchowski

Dziękujemy Annie Wysokińskiej-Zajchowskiej i Pawłowi Zajchowskiemu za wykłady o Japonii i prezentację sportu japońskiego jujutsu.

Dziękujemy Dyrekcji i pracownikom Młodzieżowego Domu Kultury w Rzeszowie za udostępnienie sali na spotkanie.

Anna Kurowska

---------------------------------------------------------------------------

*Zdjęcia z wizerunkami dzieci umieszczono na stronie www za zgodą rodziców i opiekunów.