Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

samorządowa instytucja kultury Województwa Podkarpackiego i Miasta Rzeszowa

Provincial and City Public Library in Rzeszow

municipal culture institution of Podkarpacie Province and City of Rzeszow

Воєводська і Міська Cуспільна Бібліотека у Жешові

PODKARPACKIE - przestrzeń otwarta

Rzeszów - stolica innowacji

Kultura w Rzeszowie

BIP WiMBP

Biuletyn Informacji Publicznej Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Rzeszowie

Licznik odwiedzin

Stronę odwiedzono:
27098453 razy

Pogoda

Swiat Pogody .pl

Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0

 


 


Kierunek Interwencji 1.1. Zakup i zdalny dostęp do nowości wydawniczych ze środków finansowych Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego

Współpraca z

Współpraca z

Współpraca z

SBP

DKK

Legimi

 

Logowanie do SOWA2

 

Deklaracja dostępności

Przeszłość w pamiątkach ukryta

Academica - Cyfrowa Biblioteka Publikacji Naukowych

System informacji prawnej Legalis

Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich

Kalendarz wydarzeń

Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
01 02 03 04 05 06 07
08 09 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31        

Zapytaj bibliotekarza

fb WiMBP

 

Archiwum wydarzeń 2017

Zajęcia z biblioterapii dla uczestników z Niepublicznej Szkoły Biznesu w Rzeszowie w Filii nr 7 - relacja

29-11-2017

 „Chce się Żyć” Macieja Pieprzycy - zajęcia z biblioterapii dla uczestników

z Niepublicznej Szkoły Biznesu w Rzeszowie w Filii nr 7

 

 

Kolejne spotkanie w Filii nr 7 WiMBP w Rzeszowie w ramach biblioterapii z cyklu „Z książką raźniej”, z uczestnikami terapii zajęciowej z Niepublicznej Szkoły Biznesu w Rzeszowie, odbyło się w dniu  20 listopada 2017 r.

Tematem przewodnim podczas warsztatów biblioterapeutycznych była książka „Chce się żyć” Macieja Pieprzycy. Posłużyła ona do dyskusji o sposobach i metodach biblioterapeutycznych dla osób potrzebujących pomocy. Jak biblioterapia, a zwłaszcza odpowiednia książka, wpływa na rozwój człowieka i na wartości, jakie reprezentuje. Co sprawia, że daje ona impuls do działania.
 

O tym wszystkim dyskutowano, w trakcie zajęć. Uzupełnieniem były zabawy dydaktyczne, które podkreślały pozytywne cechy człowieka, a zwłaszcza wartość i znaczenie przyjaźni oraz miłości. Jakim człowiekiem winien być przyjaciel i czy ja takim jestem? Pojawiały się różne skojarzenia. Uczestnicy spotkania odpowiadali: Przyjaciel winien być bezinteresowny, szczery, oddany, pomocny, umiejący słuchać, prawdomówny, lojalny i uczciwy. Inna zabawa to bingo. Zadaniem w tej grze było wyszukanie hobby u innej osoby i pozytywnych cech jej charakteru.


Na zakończenie spotkania, każda z osób miała dopisać do zakończenia książki „Chce się żyć” (przy pomocy różnokolorowych obrazków zastosowanych w tekście), dalsze losy Mateusza - głównego jej bohatera. Pojawiały się różne i zaskakujące zakończenia. Wszystkie one zawierały wątek pozytywny, sprawiający, że Mateusz miał o wiele ciekawszą przyszłość, niż do tej pory moglibyśmy sądzić.
Niżej prezentujemy niektóre z nich:


„W środę Mateusz obudził się w świetnym humorze. W swoim nowym domu, u boku Ani, minęło 5 lat odkąd opuścił Ośrodek. Po pożarze z ubiegłego roku nie zostało ani śladu. Wraz z Anią wyremontowali swój nowy dom. Ich syn Janek właśnie dziś kończy roczek. Jutro Wigilia. Mateusz wie, że helikopter od babci i robot, który udało się kupić na internetowej wyprzedaży, bardzo Jasia ucieszy”. R.

„Poprzez swoją niepełnosprawność, dużo czasu spędzał przy oknie wpatrując się w niebo. Obserwował zmieniające się pory roku. Dla zabawy układał z gwiazd, złote wielkie figury zwierząt, przypominające mu dzieciństwo. Dzisiaj myślał o swojej chorobie, niepełnosprawności i odmienności. Jeszcze kilka lat wstecz, nie pomyślałby, że człowiek przykuty do wózka, może tak daleko zajść, i tak wiele się nauczyć i być przykładem dla innych”. M.


„Pewnego burzowego dnia, Mateusz po przebudzeniu czuł, że jego serce jest zimne, jak lód, a ciało sztywne i wysuszone niczym roślina. Bardzo chciał coś zmienić, ale znowu nie wiedział, jak się do tego zabrać. Wtedy niczym tornado, do pokoju weszła Ania i z pięknym uśmiechem, założyła Mateuszowi krawat i stwierdziła, że jadą na casting, na dyrektora teatru. Wszystkie chmury zgromadzone nad Mateuszem uleciały i uśmiech rozpromienił jego twarz". K.


„Mateusz wyrusza z Anią w podróż życia. Dzięki temu miał okazję zobaczyć miejsca, kulturę, obyczaje i ludzi. Były to niezapomniane dla niego przeżycia. Utwierdził się w przekonaniu, że warto marzyć, bo wychodząc ponad własną niepełnosprawność i własne ograniczenia „warto żyć”.  I.


Dziękujemy uczestnikom zajęć z Niepublicznej Szkoły Biznesu w Rzeszowie z opiekunem,  Iwoną Dec, za udział w spotkaniu.                                                  

 

 Anna Kurowska

-------------------------------------------------------

GALERIA

Redakcja witryny:
E-mail:

Copyright 2009 WiMBP Rzeszów.
Wszelkie prawa zastrzeżone.
Ideo Realizacja:
CMS Edito Powered by: