Archiwum wydarzeń 2017

„Podróż po Unii Europejskiej Szlakami Bajek i Baśni” - Klub Podróżnika w Filii nr 7 - relacja

06-11-2017

„Podróż po Unii Europejskiej Szlakami Bajek i Baśni”

Klub Podróżnika: Podróże po Krajach Unii Europejskiej

w Filii nr 7

„Podróż po Unii Europejskiej Szlakami Bajek i Baśni”, to tytuł spotkania zorganizowanego w Filii nr 7 WiMBP w Rzeszowie, w ramach Klubu Podróżnika: Podróże po Krajach Unii Europejskiej, w dniu 25 października 2017 r., z okazji Międzynarodowego Dnia Postaci z Bajek. Prelekcję wygłosiła Ewa Nowak-Koprowicz z Punktu Informacji Europejskiej Europe-Direct w Rzeszowie, działającego przy Wyższej Szkoły Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie. Uczestnikami spotkania byli uczniowie kl. V c z Szkoły Podstawowej nr 25.

Rozpoczynając ten temat, pierwszym pytaniem, które zadała Ewa Nowak-Koprowicz było: „Czy lubicie czytać książki? Padły różne odpowiedzi, m.in. czytałam "Harrego Pottera", "Tajemniczy Ogród" czy "Hobbit'a”. Zdaniem Gościa lektura powinna być tak dobrana, by była czytana. Temat książki, a konkretnie bajki, został powiązany z krajem pochodzenia. I tak, Wielka Brytania słynąca z dwupiętrowych autobusów, Pałacu Buckingham, czy flagi „Union Jack” – flagi Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej, znana jest z książki, o najsłynniejszym misiu - Kubusiu Puchatku Aleksandra Allana Milne.

Inny kraj - Włochy, którego bogactwo zabytków fascynuje każdego turystę, m.in. Stolica Apostolska czyli Watykan - Państwo Papieża, słynie z pizzy, która swój początek wywodzi z Neapolu. Pizza zwana Margeritta, pochodzi od Królowej Małgorzaty, na której cześć ten przysmak został przygotowany. Przypomnijmy, że tradycyjna włoska pizza zawiera pomidory, bazylię, ser. Są to produkty w kolorze barw flagi włoskiej. Bohaterem włoskiej bajki jest znany z długiego nosa (wydłuża się wówczas gdy kłamie) - „Pinokio” Carlo Collodiego.

Niemcy – to kolejne państwo, omawiane podczas spotkania. Słynie z Bramy Brandenburskiej, usytuowanej w Berlinie - stolicy kraju. Świadek wielu wydarzeń historycznych. Nasi sąsiedzi „przekazali” nam również tradycję bożonarodzeniową - choinkę. Ubierana w wielobarwne i kolorowe ozdoby, daje wspaniały efekt przy wigilijnym stole. Bohaterką niemieckich bajek - „Baśni” Braci Grimm jest  m.in. "Czerwony Kapturek".

Francja cieszy się nie tylko z najsłynniejszej i pierwszej na świecie, wybudowanej w Paryżu, przez Gustawa Eiffla w 1889 r. - Wieży Eiffla, ale także z ciekawych potraw i przysmaków. Żabie udka, bo o nich mowa, tylko tam smakują najlepiej, a nie wszyscy uczestnicy mieli możliwość ich posmakować. Ulubionym i znanym pisarzem dla dzieci jest Charles Perrault, który jest autorem „Bajek” i znanej postaci „Kota w Butach”.

Belgia to kraj, słynący nie tylko z siedziby Parlamentu Unii Europejskiej. W stolicy Brukseli, na jej przedmieściach, zostało wybudowane Atomium – monumentalny model kryształu żelaza (powiększony o 165 miliardów razy). W Belgii wynaleziono frytki, które znane są na całym świecie, a które rozsławili Amerykanie, proponując swoje fastoody. Zwiedzając stolicę, nie można się nie oprzeć, także znanym na cały świat czekoladkom-pralinkom, których receptura sięga XVII w. Lubianymi bohaterami postaci z bajek są Smurfy. Wymawiane po polsku- Smerfy, to niebieskie, małe ludziki, mieszkające w Wiosce Smerfów i uciekające przez złym czarownikiem Gargamelem i jego kotem Klakierem.

Zwiedzając Południe Europy, docieramy do naszego sąsiada - Republiki Czech - słynącej z pięknej i urokliwej stolicy Pragi. W niej pospacerować można, m.in. po Moście Karola, zwiedzając ciekawe zabytki i zjadając na obiad, serwowane przez naszych sąsiadów, knedliczki. Ulubionym bohaterem bajek dziecięcych  jest „Krecik” Zdenka Millera.

Ostatnim państwem omawianym w trakcie spotkania, była Dania - Kraj Północnej Europy, posiadający najstarszą z obecnie używanych flag w Europie. Stała się ona pierwowzorem dla innych krajów Skandynawskich: Norwegii, Finlandii i Szwecji. Przy wejściu do portu w Kopenhadze (Stolicy Dani), wita nas Mała Syrenka, będąca pierwowzorem postaci z „Baśni”- najsłynniejszego bajkopisarza duńskiego - Hansa Christiana Andersena. Inne utwory tego autora to „Calineczka” czy „Dziewczynka z zapałkami”. Belgia to raj klocków Lego - znanych na cały świat kolców z parkiem rozrywki - „Legoland”  w Billund.

Dziękujemy Ewie Nowak-Koprowicz z Punktu Informacji Europejskiej Europe-Direct – Rzeszów przy WSIiZ w Rzeszowie za przygotowanie prelekcji na temat europejskich bajek.

Anna Kurowska

----------------------------------------------------------------------