Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

samorządowa instytucja kultury Województwa Podkarpackiego i Miasta Rzeszowa

Provincial and City Public Library in Rzeszow

municipal culture institution of Podkarpacie Province and City of Rzeszow

Воєводська і Міська Cуспільна Бібліотека у Жешові

PODKARPACKIE - przestrzeń otwarta

Rzeszów - stolica innowacji

Kultura w Rzeszowie

BIP WiMBP

Biuletyn Informacji Publicznej Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Rzeszowie

Licznik odwiedzin

Stronę odwiedzono:
27100185 razy

Pogoda

Swiat Pogody .pl

Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0

 


 


Kierunek Interwencji 1.1. Zakup i zdalny dostęp do nowości wydawniczych ze środków finansowych Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego

Współpraca z

Współpraca z

Współpraca z

SBP

DKK

Legimi

 

Logowanie do SOWA2

 

Deklaracja dostępności

Przeszłość w pamiątkach ukryta

Academica - Cyfrowa Biblioteka Publikacji Naukowych

System informacji prawnej Legalis

Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich

Kalendarz wydarzeń

Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
01 02 03 04 05 06 07
08 09 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31        

Zapytaj bibliotekarza

fb WiMBP

 

Archiwum wydarzeń 2017

O muzykoterapii z Beatą Dencikowską, czyli „Co komu w duszy gra” - spotkanie w Filii nr 7

27-10-2017

O muzykoterapii z Beatą Dencikowską,
czyli „Co komu w duszy gra” - spotkanie w Filii nr 7

 

O muzykoterapii z Beatą Dencikowską”, czyli „Co komu w duszy gra”, to tytuł spotkania nawiązujący do znaczenia muzykoterapii  w życiu codziennym, które odbyło się 23 października 2017 r., w Filii nr 7 WiMBP w Rzeszowie. Gościem zajęć była Beata Dencikowska – muzykolog i sopranistka. Wzięli w nim udział uczniowie z kl. Va ze Szkoły Podstawowej nr 25.


Zdaniem Gościa muzykoterapia to metoda, która ma wpływ na zachowanie człowieka. Na pytanie zadane przez Panią Beatę: Kto lubi muzykę?, pojawił się las rąk. Nie było osób, które by nie lubiły muzyki.  Młodzi słuchacze dowiedzieli się o rodzajach terapii. W  zależności od zainteresowań, obok muzykoterapii występuje, m.in. arteterapia - leczy sztuką i plastyką; dramatoterapia - nawiązuje do dramy i teatru, a biblioterapia leczy książką. Każdy z nas może  stosować tego typu terapię, uprawiając swe pasje – stwierdziła Pani Dencikowska. Ktoś spełnia się, bo maluje, uświadamia sobie, że to jest jego pasja, która daje mu radość. Celem muzykoterapii jest wpływ na nasze emocje. Ma ona charakter obiektywny, który uwidoczniony jest w reakcji ruchowej. Subiektywny, występuje w odczuwaniu indywidulanym i zależy od uzdolnień muzycznych danej osoby.


Jaki to ma wpływ na osobę i czym ona ją fascynuje? Czy w danej chwili ta muzyka ją uspokaja?, np. można posłuchać, leżąc na podłodze, rytmu własnego serca. Każdy przedmiot zainteresowań jest po to, by uwrażliwił Was na pewną część, która wam się przyda w przyszłości,  kiedy będziecie dorośli. Czytając książki możecie się wzbogacić o wiedzę, a wasze wypowiedzi będą bogatsze w treść. Każdy z was jest stworzony do czegoś, ale nie każdy do tego samego - dodała Pani Beata.


Druga część zajęć miała charakter warsztatów, polegających na wysłuchaniu odpowiedniego rodzaju muzyki i zastosowaniu jej w praktyce. Uczestnicy słuchali muzyki afrykańskiej, a przy tego typu muzyce, należało przyporządkować jej (poprzez skojarzenie), odpowiednią historyjkę, np. po drzewach skaczą małpy. Najlepiej słucha się takiej muzyki rano. Następny rodzaj muzyki, usłyszany przez uczestników, to electroswing, który kojarzył się z dyskoteką i działa dobrze na pobudzenie i rozweselenie. Kolejna propozycja muzyczna, którą usłyszeli młodzi słuchacze, to muzyka relaksacyjna, działająca uspokajająco na daną osobę. Uczestnicy w trakcie jej słuchania, dobrani w pary, mieli wymyślić historyjkę, która kojarzyłaby się z poznaniem  i pozytywnym nastawieniem. Ostatni z utworów zaproponowanych na spotkaniu, to hit „Stand by me”. Piosenka ta połączyła wielu  wykonawców różnych narodowości i stworzyła klimat do relacji między poszczególnymi osobami. Pani Beata Dencikowska, poprzez ten  rodzaj muzyki, zachęciła słuchaczy,  do kontaktów z osobami,  których się nie lubi, by nawiązać z nimi relacje, pytając o ulubiony styl muzyczny. 


Taka forma zajęć, nie tylko zachęciła uczestników do sięgnięcia po różnego rodzaju muzykę, ale również do odkrycia swoich talentów i zainteresowań.


Dziękujemy Pani Beacie Dencikowskiej za przygotowanie warsztatów  i udział w spotkaniu.

Anna Kurowska

-------------------------------------------------------------

GALERIA

Redakcja witryny:
E-mail:

Copyright 2009 WiMBP Rzeszów.
Wszelkie prawa zastrzeżone.
Ideo Realizacja:
CMS Edito Powered by: