Archiwum wydarzeń 2017

„Komiksy Janusza Christy”. Spotkanie z kolekcjonerem i hobbystą Wojciechem Jamą w Filii nr 7 - relacja

26-10-2017

„Komiksy Janusza Christy”

Spotkanie z kolekcjonerem i hobbystą Wojciechem Jamą

w Filii nr 7

Kolejne spotkanie z Wojciechem Jamą – kolekcjonerem i hobbystą, odbyło się 16.10.2017 r., w Filii nr 7 WiMBP w Rzeszowie. Uczestnikami byli uczniowie klasy kl. Va ze Szkoły Podstawowej nr 25. Temat spotkania dotyczył „Komiksów Janusza Christy”. Nie przypadkowo nawiązaliśmy do komiksów tego autora, gdyż jeden z nich „Szkoła Latania” o przygodach Kajko i Kokosza, jest obecnie lekturą szkolną.

Wojciech Jama, rozpoczynając opowieść o komiksie, pokazał oryginalną wersję "Przygód Kajko i Kokosza", wydawaną w gazecie codziennej „Wieczór Wybrzeża” w tzw. paskach komiksowych, z serii: „Kajtek i Koko”. Ukazało się ponad 1200 odcinków pod tytułem „Kajtek i Koko w Kosmosie”, a dopiero potem „Kajko i Kokosz” - stwierdził nasz gość. Przedstawił też oryginalny pasek narysowany przez Janusza Christę, oraz metalową kliszę drukarską. Pierwotnie komiks powstał w kolorze czarno-białym i rysowany był tuszem. Najpierw powstawała czarno-biała plansza w tuszu, następnie tzw. blaudruk czyli odbitka w niebieskim kolorze, na którą artysta nakładał kolor i odbitka na przezroczystej folii, które po nałożeniu na siebie dawały kolorową, ostateczną wersję planszy.

Popularność komiksu „Kajko i Kokosz” w latach 80’tych i 90’tych, przyczyniła się do powstania gier komputerowych, na ówczesne komputery, m.in. „Amiga” i „Commodore” oraz układanek w postaci puzzli. Obecnie od kilku lat można kupić oryginalne figurki bohaterów komiksu Janusza Christy w wersji kolekcjonerskiej. ”Kajko i Kokosz” ukazywał się w młodzieżowym czasopiśmie harcerskim „Świat Młodych”.

Dzisiaj spuściznę Janusza Christy propaguje, blog Na Plasterki!!! i jego wnuczka Paulina Christa - założycielka Fundacji „Kreska”.

W dalszej części spotkania, uczestnicy zadawali pytania dotyczące historii, m.in. polskiego komiksu. Nasz gość podkreślił, iż najstarsze historie obrazkowe ze zbiorów, pochodzą z czasopisma „Kłosy” z 1871 r. „Przygody Koziołka Matołka” Kornela Makuszyńskiego i Mariana Walentynowicza, wydane po raz pierwszy w 1932 r., również są historią obrazkową. Oryginał został spalony w czasie Powstania Warszawskiego. Inne komiksy, które ukazywały się w Polsce to np. Henryka Jerzego Chmielewskiego – Papcio Chmiela – z serii „Tytus, Romek i Atomek”. Znanym twórcą komiksu był także Bohdan Butenko, którego historia obrazkowa o przygodach Gapiszona ukazywała się w tygodniku „Miś”, a komiks „Gucio i Cezar” w tygodniku „Świerszczyk”. Warto wspomnieć też innego autora komiksu, Tadeusza Baranowskiego, który stworzył między innymi  komiks „Skąd się bierze woda sodowa”, a jego oryginalną planszę posiada w swoich zbiorach Pan Wojciech.

Zadawano gościowi również inne pytania, na które starał się odpowiadać: Ile ma zgromadzonych komiksów? Od ilu lat Pan zbiera komiksy?, Jaki jest Pana ulubiony komiks?. Pan Jama powiedział: Mam parę tysięcy ale nie liczę dokładnie, ile mam komiksów. Moim ulubionym komiksem są komiksy Bohdana Butenki, które darzę dużym sentymentem, gdyż to od nich zaczęła się moja przygoda z komiksem. Moja pasja kolekcjonerska trwa 20, 30 lat. Jak sam mówi - ale oprócz komiksów czytam także inną literaturę. Dodał też, iż jego syn także kolekcjonuje komiksy, nawiązujące do kultury Japonii, np. o przygodach Usagi Yojimbo ("Królik Przyboczny") Stana Sakai. Zachęcał młodych czytelników do rozwijania swoich pasji, nie tylko komiksowych.

Wojciech Jama zaprosił wszystkich miłośników komiksu na przyszłoroczną wystawę „Teraz Komiks!”, którą będzie można zobaczyć  w Muzeum Narodowym w Krakowie, w przyszłym roku, w dniach od 16 marca do 22 lipca.

Dziękujemy Wojciechowi Jamie za przygotowanie spotkania i prezentację komiksu nawiązującego do twórczości Janusza Christy.

Dziękujemy uczniom kl. V z SP nr 25 i U. Klimas za udział w spotkaniu.

Anna Kurowska

----------------------------------------------------------------------------------------