Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

samorządowa instytucja kultury Województwa Podkarpackiego i Miasta Rzeszowa

Provincial and City Public Library in Rzeszow

municipal culture institution of Podkarpacie Province and City of Rzeszow

Воєводська і Міська Cуспільна Бібліотека у Жешові

PODKARPACKIE - przestrzeń otwarta

Rzeszów - stolica innowacji

Kultura w Rzeszowie

BIP WiMBP

Biuletyn Informacji Publicznej Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Rzeszowie

Licznik odwiedzin

Stronę odwiedzono:
27103884 razy

Pogoda

Swiat Pogody .pl

Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0

 


 


Kierunek Interwencji 1.1. Zakup i zdalny dostęp do nowości wydawniczych ze środków finansowych Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego

Współpraca z

Współpraca z

Współpraca z

SBP

DKK

Legimi

 

Logowanie do SOWA2

 

Deklaracja dostępności

Przeszłość w pamiątkach ukryta

Academica - Cyfrowa Biblioteka Publikacji Naukowych

System informacji prawnej Legalis

Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich

Kalendarz wydarzeń

Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
01 02 03 04 05 06 07
08 09 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31        

Zapytaj bibliotekarza

fb WiMBP

 

Archiwum wydarzeń 2017

„Tadeusz Kościuszko nieznany” - prelekcja Rafała Kocoła z Muzeum Okręgowego w Rzeszowie w Filii nr 7 - relacja

06-10-2017

„Tadeusz Kościuszko nieznany”

Prelekcja Rafała Kocoła

z Muzeum Okręgowego w Rzeszowie

w Filii nr 7

 

W ramach obchodów Roku Tadeusza Kościuszki, 2 października 2017 r., w Filii  nr 7 WiMBP odbyła się prelekcja dla uczniów kl. VI d z SP nr 25, pod hasłem: „Tadeusz Kościuszko nieznany”. Wygłosił ją Rafał Kocoł z Muzeum Okręgowego w Rzeszowie.


Rozpoczynając wykład na temat Tadeusza Kościuszki, Pan Kocoł powiedział: "Za samą szlachtę bić się nie będę, chcę wolności całego narodu i dla niej wystawię tylko swe życie." Słowa te wypowiedział przed wiekami Andrzej Tadeusz Bonawentura Kościuszko, człowiek który zarówno w polskiej jak i amerykańskiej historii stał się symbolem walki o niepodległość. Pierwszy w dziejach Polski Naczelnik powstania, człowiek przesiąknięty ideami demokracji i wolności, został zapamiętany również jako ten, który do walki o niepodległość Ojczyzny zdołał zaangażować cały naród, bez podziału na różnice stanowe, czego wyrazem było założenie chłopskiej sukmany po bitwie racławickiej.


Urodził się 4 lutego 1746 r. w Mereczowszczyźnie (na terenie obecnej Białorusi) w rodzinie szlacheckiej herbu Roch III, której korzenie sięgały czasów króla Zygmunta I Starego. W grudniu 1765 r. został przyjęty do Szkoły Rycerskiej, w której zgłębiał tajniki wiedzy wojskowej, a w szczególności zdobywał umiejętności inżynierskie w projektowaniu i budowie fortyfikacji. W tym też celu wyjechał, po skończeniu uczelni warszawskiej, do Francji. Po powrocie do Ojczyzny nie znalazł dla siebie pracy w armii polskiej (zredukowanej liczbowo ze względu na ustalenia I rozbioru) mimo wzorowo skończonej Szkoły Rycerskiej. Kolejny okres jego życia wyznaczył wyjazd na kontynent amerykański, gdzie walczył w wojnie o niepodległość Stanów Zjednoczonych, nabywał praktycznych umiejętności w konstruowaniu umocnień (m.in. fortyfikował West Point, najstarszą uczelnię wojskową USA). W stopniu generała armii amerykańskiej, po ośmiu latach wrócił do Polski.  W 1789 r. został przyjęty w szeregi wojska polskiego. Gdy podczas Sejmu Czteroletniego została uchwalona Konstytucja 3 Maja, rozpętała się wojna polsko-rosyjska. Caryca Katarzyna II wysłała armię, której zadaniem było obalenie konstytucji (bardzo postępowej, jak na owe czasy, mającej uzdrowić państwo polskie) i przywrócenie dawnego porządku. Gen. Tadeusz Kościuszko walczył pod rozkazami ks. Józefa Poniatowskiego, a wojna ta zapisała się krwawymi zgłoskami w bitwach pod Zieleńcami (po której ustanowiono odznaczenie Virtuti Militari) i pod Dubienką (gdzie Kościuszko sam dowodził). Niestety konflikt zakończył się polską przegraną. Kościuszko wyemigrował do Saksonii. Rok później otrzymał propozycję poprowadzenia Polaków do walki z Rosją i Prusami.


W 1794 r. wybuchło pierwsze powstanie narodowe, którego naczelnikiem został Tadeusz Kościuszko. Do walki stanęli ramię w ramię szlachta, mieszczanie  i chłopi. Po opanowaniu Warszawy i Wilna, po wygranej bitwie racławickiej przyszła kolej niestety na porażki pod Szczekocinami i Maciejowicami. Kościuszko dostał się do niewoli rosyjskiej, powstanie kościuszkowskie upadło. W 1796 r. Tadeusz Kościuszko został przez cara Pawła I wypuszczony na wolność. Naczelnik jako osoba prywatna wyjechał na jakiś czas do Stanów Zjednoczonych, następnie powrócił do Europy. Nie zrezygnował z idei przywrócenia Polsce niepodległości, jednak był przeciwnikiem wiązania jej z osobą Napoleona Bonaparte.


Zmarł w Szwajcarii w Solurze 15 października 1817 r. Rok później jego ciało zostało sprowadzone do kraju i pochowane uroczyście w podziemiach katedry wawelskiej, natomiast serce zabezpieczone w specjalnej urnie było przechowywane  pierwotnie w Szwajcarii, następnie zaś sprowadzone do Polski zostało wystawione w kaplicy Zamku Królewskiego w Warszawie gdzie znajduje się do dziś.”


Rafał Kocoł Kustosz
Muzeum Okręgowego w Rzeszowie

           

Dziękujemy Panu Rafałowi Kocołowi z Muzeum Okręgowego  w Rzeszowie za przygotowanie i przedstawienie prelekcji.


Dziękujemy uczestnikom i ich opiekunom ze Szkoły Podstawowej nr 25, za udział w spotkaniu.

 Anna Kurowska
 

-----------------------------------------------------------------------------------------

 

GALERIA

Redakcja witryny:
E-mail:

Copyright 2009 WiMBP Rzeszów.
Wszelkie prawa zastrzeżone.
Ideo Realizacja:
CMS Edito Powered by: