Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

samorządowa instytucja kultury Województwa Podkarpackiego i Miasta Rzeszowa

Provincial and City Public Library in Rzeszow

municipal culture institution of Podkarpacie Province and City of Rzeszow

Воєводська і Міська Cуспільна Бібліотека у Жешові

PODKARPACKIE - przestrzeń otwarta

Rzeszów - stolica innowacji

Kultura w Rzeszowie

BIP WiMBP

Biuletyn Informacji Publicznej Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Rzeszowie

Licznik odwiedzin

Stronę odwiedzono:
27105223 razy

Pogoda

Swiat Pogody .pl

Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0

 


 


Kierunek Interwencji 1.1. Zakup i zdalny dostęp do nowości wydawniczych ze środków finansowych Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego

Współpraca z

Współpraca z

Współpraca z

SBP

DKK

Legimi

 

Logowanie do SOWA2

 

Deklaracja dostępności

Przeszłość w pamiątkach ukryta

Academica - Cyfrowa Biblioteka Publikacji Naukowych

System informacji prawnej Legalis

Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich

Kalendarz wydarzeń

Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
01 02 03 04 05 06 07
08 09 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31        

Zapytaj bibliotekarza

fb WiMBP

 

Archiwum wydarzeń 2017

„Koniec świata”. Spotkanie autorskie z Moniką Małgorzatą Lis w Filii nr 7 - relacja

29-09-2017

 

„Koniec świata”

Spotkanie autorskie z Moniką Małgorzatą Lis

w Filii nr 7

 

„Koniec świata” to tytuł spotkania autorskiego, które miało miejsce 25 września 2017 r., w Filii nr 7 WiMBP w Rzeszowie. Jego gościem była Pani Monika Małgorzata Lis – autorka powieści „Koniec świata”. Z wykształcenia filozof, absolwentka Uniwersytetu Jagiellońskiego, z zamiłowania poetka, autorka tekstów i piosenek nawiązujących do kultury łemkowskiej (wydała tomik poezji „Tańce duszy”). Jej pasją są góry, szczególnie Bieszczady, które dzięki swojemu tacie, Stanisławowi Proszakowi – przewodnikowi i wędrowcy – przeszła wzdłuż i wszerz, i – jak twierdzi – przygody, opisane w powieści, w większości sama przeżyła na szlaku. Jej największą górską wyprawą było zdobycie – razem z tatą – góry Ararat (5136 m.). Pochodzi z Podkarpacia (najpierw mieszkała w Sanoku, później w Rzeszowie), obecnie mieszka w Wieliczce.

W spotkaniu uczestniczyła młodzież szkół średnich z Rzeszowa z Zespołu Szkół Kształcenia Ustawicznego, z kl. II TGB (p. Krystyna Woźniak – 5 osób), z Zespołu Szkół nr 2 z kl. I P (p. Dorota Frańczak – 7) i z Zespołu Szkół Samochodowych, z kl. II ADT (p. Rafał Domarski , p. Michał Ratajczak – 22).

Pani Monika Małgorzata Lis – interesująca osobowość – już od pierwszych chwil spotkania zaczarowała młodych słuchaczy swoją opowieścią o tworzeniu książki. Opowiedziała o całym procesie jej powstawania, od pracy nad treścią z pomocą redaktorki, przez decyzję o formie jej wydania (bez pomocy wydawnictwa, czyli self-publishing), aż po przygotowanie książki do druku. Warto wspomnieć, że środki na druk uzyskała dzięki crowdfundingowi, czyli finansowaniu społecznemu. Stwierdziła, że kiedy autor decyduje się na samodzielne wydanie książki „przestaje już być autorem, a zaczyna przedsiębiorcą. Trzeba mieć dużo samozaparcia, żeby nie poddać się podczas całego tego szaleństwa związanego z wydawaniem i promocją książki.”

Zadając pytanie: „Jak myślicie, ile trwa napisanie takiej powieści?”, usłyszała z sali odpowiedzi: „2 lata”, „rok”. Pani Monika zaskoczyła wszystkich, mówiąc, że swoją powieść napisała w ciągu 3 tygodni (jednocześnie zastrzegła, że praca nad poprawkami trwała znacznie dłużej). „We wrześniu ubiegłego roku wyjechałam w Bieszczady podjąć decyzję, czy chcę kontynuować studia doktoranckie z filozofii, czy nie. Uznałam, że to jednak nie dla mnie, a kiedy wróciłam do domu poczułam, że muszę usiąść i opowiedzieć historię Melanii i jej przyjaciół. Kiedy po 3 tygodniach oderwałam się od komputera, oniemiałam – nigdy nie planowałam napisania powieści... Dopiero później usłyszałam, że zdarza się tak, że pierwszą powieść nosi się w sobie bardzo długo, aż w końcu przychodzi taki moment, że trzeba ją wreszcie spisać. Tak musiało być w moim przypadku. Z drugą, niestety, nie idzie już tak łatwo i szybko”.

Podczas spotkania młodzież miała możliwość porównania dobrego i złego tekstu, który Autorka przygotowała, by uwrażliwić słuchaczy na błędy, jakie mogą wyniknąć przy pisaniu książki. Pokazała, jak wyglądały dialogi przed i po pracy z redaktorką. Młodzież od razu wskazała, którą wersję lepiej się czyta i dlaczego jest ona lepsza. „Pokazuję Wam te teksty po to, żebyście zobaczyli, że warsztat pisarski to jest coś, czego można się nauczyć. Ja miałam dobry pomysł na historię, ale żeby móc ją dobrze opowiedzieć, musiałam wykonać dużo pracy.” Rozprawiła się też ze stereotypem, że pisarz to ktoś, kto buja w obłokach i co jakiś czas spływa na niego wena. Pokazała, ile pracy potrzeba, aby opowieść uzyskała ostateczny kształt. Podzieliła się też kulisami tworzenia postaci występujących w jej książce. Dlaczego główna bohaterka ma na imię Melania? Na czym polega randkowanie z bohaterem? Czy łatwo można zatracić się w świecie fikcji? O tym słuchała młodzież podczas spotkania, a o kulisach pracy pisarza można przeczytać na blogu autorki (monikamalgorzatalis.pl).

Pani Monika nie ukrywała, że proces tworzenia, a przede wszystkim wydawania książki, był trudny i męczący. Ale za to stwierdziła, że „Radość, którą poczułam, kiedy gotowe egzemplarze książki przyszły już z drukarni, była ogromna. Wyłączając wydarzenia z życia prywatnego, nigdy nie czułam się tak szczęśliwa”. Na pytanie, kiedy zaczęła myśleć o sobie, jak o pisarce, nie odpowiedziała od razu. „Wciąż mam problem, żeby jednym słowem opowiedzieć o tym, co robię. Zazwyczaj mówię, ze jestem filozofem, artystką... Niektórzy mówią, że pisarzem zostaje się wtedy, kiedy ma się już na koncie dwie książki. Ja mam powieści i tomik poezji – to może jednak jestem pisarką?”

Pani Monika zaprosiła wszystkich słuchaczy do odwiedzenia jej w social mediach i przesyłania recenzji powieści. Można ją znaleźć na Facebooku, Instagramie czy Youtubie pod hasłem „Monika Małgorzata Lis”. Powieść dostępna jest w sprzedaży na jej stronie internetowej www.monikamalgorzatalis.pl.

Dziękujemy Pani Monice Małgorzacie Lis za udział w spotkaniu autorskim.

Dziękujemy młodzieży ze szkół średnich i ich opiekunom – z  Zespołu Szkół Kształcenia Ustawicznego w Rzeszowie, z Zespołu  Szkół nr 2 w Rzeszowie i z Zespołu Szkół Samochodowych w Rzeszowie – za udział w spotkaniu.

 

Anna Kurowska

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

 

GALERIA

Redakcja witryny:
E-mail:

Copyright 2009 WiMBP Rzeszów.
Wszelkie prawa zastrzeżone.
Ideo Realizacja:
CMS Edito Powered by: