Archiwum wydarzeń 2017

"Z biegiem Wisły, z biegiem lat" - prelekcja w Filii nr 7 - relacja

19-09-2017

"Z biegiem Wisły, z biegiem lat
"
- p
relekcja Rafała Kocoła z Muzeum Okręgowego w Rzeszowie
 w Filii nr 7

W ramach obchodów 25 edycji Europejskich Dni Dziedzictwa Narodowego, pod hasłem „Krajobraz dziedzictwa – dziedzictwo krajobrazu - podróż przez historię” i Roku Rzeki Wisły, Filia nr 7 WiMBP w Rzeszowie zorganizowała prelekcję pod hasłem „Z biegiem Wisły, z biegiem lat” dla dzieci i młodzieży z Kl. VI b , SP nr 3 i  kl. V II c  SP nr 25.

Prelekcja miała miejsce 11 września 2017 r. w Filii nr 7, a wygłoszona została przez Rafała Kocoła z Muzeum Okręgowego w Rzeszowie.

Rafał Kocoł przypomniał uczestnikom spotkania historię i znaczenie rzeki Wisły mówiąc, m.in. o jej powstaniu:

Wisła u starożytnych Vandalus, po łac. Vistula, największa z polskich rzek, główna droga spławna ziemiopłodów od Karpat do Morza Bałtyckiego. Bije z trzęsawiska torfowego, a woda zbierająca się w jedno ściekowisko, zwane wykap ze smereku (świerku) stanowi początek Czarnej Wisły […]. Oba te źródła kilkadziesiąt stóp poniżej urastają w potężne potoki, które z szumem i hukiem po ogromnych złomach kamieni i kłodach przewalają się w głębokiej dolinie korytem szerokim i łączą się pod wsią Wisła z potokiem Malinka.

Tak, nieco malowniczo opisywała rzekę wydana w 1903 r. Encyklopedia Samuela Orgelbranda. Dodałbym jeszcze w tym miejscu, że nazwa pochodzi prawdopodobnie z języka indoeuropejskiego od wyrazu  „weys” czyli  płynąć. Do dzisiaj Wisła to najdłuższa rzeka Polski, licząca 1047 km, mimo iż w niektórych miejscach zmieniła swój bieg. Nadal ujmuje swym urokiem i pięknem szeregu wysepek, łach piaszczystych, dość szerokim i rozgałęzionym korytem oraz przyrodą. Wisła jest również domem wielu gatunków ryb, a także 2/3 gatunków ptaków, w tym tak rzadkich jak mewa czarnogłowa i rybitwa białowąsa. Na marginesie mogę dodać, że to jedyna w tak naturalnym stanie zachowana duża rzeka w Europie, z zachowanym (szczególnie w swoim środkowym biegu między Zawichostem a Płockiem) cennym ekosystemem.

Wisła również, a może przede wszystkim była i jest symbolem naszej Ojczyzny oraz szeroko pojętej polskości. W trudnych momentach naszej historii stawała się wytchnieniem obrońców i natchnieniem poetów. Historia tej rzeki to historia naszego kraju, zarówno ta radosna jak i smutna, to nośnik polskiej kultury tak za czasów Władysława Jagiełły czy Stanisława Augusta Poniatowskiego, jak i obecnie.

Rafał Kocoł
Muzeum Okręgowe w Rzeszowie

Prelekcja przygotowana przez naszego Gościa przybliżyła młodym uczestnikom znaczenie Rzeki Wisły w naszej historii. Dziękujemy Panu Rafałowi za udział w spotkaniu i przygotowanie prelekcji nawiązującej do obchodów Europejskich Dni Dziedzictwa Narodowego i Roku Rzeki Wisły.                                                                                                                                                                          Uczestnikom spotkania – uczniom ze szkoły Podstawowej nr 25 i nr 3 oraz ich opiekunom - dziękujemy za przybycie i udział w prelekcji.

Anna Kurowska

-------------------------------------------------------------------