Archiwum wydarzeń 2017

Czytanie "Wesela" Stanisława Wyspiańskiego z okazji „Narodowego Czytania” w Filii nr 7 - relacja

13-09-2017

Czytanie "Wesela" Stanisława Wyspiańskiego
w Filii nr 7 - relacja

W ramach „Narodowego Czytania”, w Filii nr 7 WiMBP w Rzeszowie, 5 września 2017 r., odbyło się wspólne czytanie "Wesela" Stanisława Wyspiańskiego. Wzięli w nim udział reprezentanci szkół średnich, uczniowie z Zespołu Szkół nr 2 z kl. IVa: Sabina Papiernik, Martyna Urban, Katarzyna Kotula, Anna Rzeszutko i kl. IVb: Paweł Pocałuń, Daniel Lasota, Patryk Rela, z Zespołu Szkół Kształcenia Ustawicznego w Rzeszowie, z kl. II TG: Zuzanna Smolak, Julia Kaszycka, Karolina Burzyńska, Karolina Wnuk oraz z Zespołu Szkół Samochodowych w Rzeszowie z kl. III ADT: Karol Ślączka i Marcin Kraska.

Tomasz Kasza, doktorant z Uniwersytetu Rzeszowskiego, omówił utwór Stanisława Wyspiańskiego, a jego interpretacja była jednocześnie wstępem do czytania lektury.

Rozpoczynając wykład, Tomasz Kasza nawiązał do epoki okresu Młodej Polski i twórczości Stanisława Wyspiańskiego, wspominając, obok "Wesela", również inne utwory tego autora, m.in. "Noc listopadową". Zawiera ona wątek powstańczy i próbę pokazania sytuacji kraju pod zaborem, oraz sposób postrzegania wolności. Wyspiański zaprezentował również wspaniałą interpretację dramatu Szekspira „Hamlet” – podkreślił p. Kasza - w którym mówił do aktorów, by starali się nieść ducha wartości i niepodległości swoim graniem.

Akcja "Wesela" Wyspiańskiego toczy się w domu Tetmajerów, w  Bronowicach (dzisiejsza dzielnica Krakowa), natomiast ślub odbył się w Kościele Mariackim w Krakowie, w Parafii do której należały Bronowice.

Trudno czytać dramat Wyspiańskiego dosłownie - dodał nasz Gość. Te obrazy, po które sięga Wyspiański są wieloznaczne. Możemy się domyślać, co znaczy dany symbol, ale trudno uchwycić jego istotę. Stąd wynika ten dualizm. Np. ‘kosa‘ jest symbolem żniw, śmierci, walki i broni, ale kiedy dorysujemy szkielet staje się alegorią.

"Wesele" składa się z 3 aktów: 1’ akt jest realistyczny, 2’ symboliczny, a 3’ zawiera dwa elementy: symboliczny i realistyczny. W dramacie występują postaci symboliczne, np. Widmo, a także realistyczne: Gospodarz: Włodzimierza Tetmajer i Gospodyni: Anna Mikołajczykówna, jego żona; Pan Młody: Lucjan Rydel i Pani Młoda: Jadwiga Mikołajczykówna, młodsza siostra Anny.

Postaci – duchy – są symboliczne. Czarny Rycerz to Zawisza Czarny, Hetman Branicki, Chochoł, Wernyhora. Jakub Szela - jako Widmo, Upiór- to symbol autonapomnienia, może symbolizować też upadek społeczeństwa. Chochoł podkreśla szansę na zryw, na czas nieprzyjazny. Symbol Złotego rogu oznacza nadzieję na odrodzenie się Polski, nadzieję na przemiany, wzrost duchowy, a Czapka z piórami oznacza wartości niematerialne, powtarzalność historii. Złota podkowa symbolizuje wielkie szczęście. Schowana przez Gospodynię do kufra oznacza schowanie nieszczęścia na później. Sznur to stan beznadziei i niewola.

W dramacie pojawia się stwierdzenie „Myśmy na wsi wciąż gotowi”. Chocholi taniec trwa, ale kosy są gotowe. To powstanie może się wydarzyć. Ta odnowa moralna ma jeszcze szansę. Chata w Bronowicach symbolizuje całą Polskę, cały przekrój społeczeństwa, poglądów i przekrój przez historię. Chata to piękny symbol tradycji i narodowości polskiej  (wzór Soplicowa).

Dziękujemy Tomaszowi Kaszy za przygotowanie wykładu omawiającego „Wesele” Stanisława Wyspiańskiego.

Dziękujemy reprezentantom i opiekunom szkół średnich  z Zespołu Szkół nr 2 w Rzeszowie, z Zespołu Szkół Kształcenia Ustawicznego w Rzeszowie i z Zespołu Szkół Samochodowych w Rzeszowie, za udział w spotkaniu czytelniczym.

Anna Kurowska