Archiwum wydarzeń 2017

„Książka na Wakacjach” z cyklu „Wakacje z Książką w Bibliotece” – Filia nr 7 - relacja

04-09-2017

„Książka na Wakacjach” z cyklu „Wakacje z Książką w Bibliotece” – Filia nr 7

W ramach zajęć wakacyjnych dla najmłodszych czytelników, w wieku od 6 do 12 lat, Filia nr 7 WiMBP w Rzeszowie, przygotowała cykl spotkań, które odbyły się od 08.08.2017 r. do 29.08.2017 r.

Pierwsze zajęcia noszące tytuł „Wakacyjnie i na wesoło”, odbyły się 08.08 2017 r. Miały one charakter warsztatów plastycznych, a poprowadziła je Dorota Noworól, plastyk z Gimnazjum w Hyżnem. Wiersz Elżbiety Śnieżkowskiej - Bielak „Wielcy podróżnicy” wprowadził uczestników w atmosferę wakacji i niezapomnianych wrażeń, których  w tym czasie otrzymujemy najwięcej.

Atrybutem plastycznych zajęć stały się okulary. Przez kolorowe okulary można  wejść w świat marzeń i realizować to wszystko o czym się marzy. Malowane w różnych kolorach, dały ciekawy efekt wizualny, który podziwialiśmy na zakończenie warsztatów.

Kolejne spotkanie odbyło się w dniu  10.08.2017 r. Hasłem zajęć wakacyjnych był „Kuferek niezapomnianych wrażeń ” czyli  gry i zabawy edukacyjne dla młodszych czytelników biblioteki. Uczestnicy zajęć mieli do wyboru kilka ciekawych propozycji gier planszowych typu: „Omnibus”; „Państwo, miasto, rzeka”; „Dobble”; „Basia łap kolory”.

Ta forma zajęć pomogła czytelnikom rozwijać ich wiedzę, współpracować w grupie, wzbudzając emocje radości z wygranej.

17.08.2017 r. bibliotekę odwiedziła Aleksandra Dołęga z Muzeum Dobranocek im. Wojciecha Jamy w Rzeszowie. Spotkanie związane było z 50’ urodzinami Reksia, bohatera książkowego. Stąd tytuł spotkania: „Reksio Jubilat - najlepszy przyjaciel dzieci (50’te urodziny)”.

O Reksiu Jubilacie, znanym bohaterze dobranockowych bajek opowiadała pani Aleksandra, przedstawiając historię powstania filmu i sposób jego realizacji, a także czytając utwór „Niewidzialny pies” Ewy Barskiej i Marka Głogowskiego, ze zbioru opowiadań o Reksiu: „Niewidzialny pies i inne opowiadania”. W drugiej części zajęć młodzi czytelnicy malowali kolorową maskę Reksia, a na zakończenie spotkania zobaczyli fragment filmu o przygodach tego filmowego bohatera.

„W ogrodzie Lata”, to kolejne spotkanie, mające charakter warsztatów plastycznych, które odbyło się 22.08.2017 r. w Filii nr 7. Poprowadziła je Dorota Noworól - plastyk z Gimnazjum w Hyżnem.

Tym razem temat spotkania nawiązywał do letniej pory roku, a wiersz Małgorzaty Strzałkowskiej „Lato” oraz inne propozycje lekturowe m.in. „Kwiaty” Laury Howell i „555 pomysłów na dekoracje” Klausa Wagener wprowadziły dzieci w klimat wakacyjnych zajęć.

Młodzi artyści malowali kwiatowe propozycje, upiększając je ciekawymi pomysłami i kolorami, które podkreślone zieloną trawą (stanowiącą tło), tworzyły ciekawą kompozycję letniego ogrodu.

Warsztaty edukacyjne noszące tytuł „Niezapomniana Wakacyjna Podróż Marzeń”, które odbyły się 24.08.2017 r. poprowadzone zostały przez Ewę Nowak - Koprowicz z Punktu Informacji Europe Direct z WSIiZ w Rzeszowie. Utwory Agaty Widzowskiej - Pasiak „O narodowości bocianiej czyli skandal dyplomatyczny” oraz „Rajskie życie” ze zbioru wierszy „Pokłóciły się poetki…” Agnieszki Frączek, Urszuli Kozłowskiej i Agaty Widzowskiej – Pasiak” oraz  Małgorzaty Strzałkowskiej „Unia Europejska” wprowadziły dzieci w temat spotkania.

Pani Ewa przypomniała krótkie informacje dotyczące charakterystycznych cech danego kraju Unii Europejskiej. Na przykład symbolem Włoch jest pizza, a znanym tam bohaterem bajki jest Pinokio. Belgia słynie z wyrobu czekolady, a najsłynniejszymi postaciami komiksowych bajek są Smerfy. Dania szczyci się znanym i cenionym na świecie autorem bajek Hansem Christianem Andersenem, który napisał m.in. „Calineczkę”, „Małą Syrenkę”. W  Holandii ulubionym środkiem lokomocji jest rower. Finlandia natomiast jest stolicą Świętego Mikołaja, a Wielka Brytania posiada m.in. tunel, który łączy ją z kontynentem europejskim.

W drugiej część zajęć podsumowaniem treści, które usłyszały dzieci było malowanie wybranych krajów Unii Europejskiej.

Ostatnie zajęcia noszące tytuł: „Tęczowa plama barw” , odbyły się 29.08.2017 r. Przeprowadziła je Justyna Kurowsks - Widak – plastyk z Zespołu Szkół w Zaczerniu.

Tytuł spotkania nawiązywał do kolorów tęczy. Pani Justyna przypomniała podstawowe kolory, które malowane w wielu barwach, dają niespotykany efekt emocji i wrażeń.  „Kolory” Anny Sójki  były pomocą w rozróżnianiu konkretnych barw. Uczestnicy malowali krajobraz w kolorach tęczy, a także barwy morskich głębin, których nie widać gołym okiem.

W czasie Wakacji czytelnicy mieli możliwość skorzystania również  z Internetu.

Dziękujemy Dorocie Noworól z  Gimnazjum w Hyżnem, Aleksandrze Dołęga z Muzeum Dobranocek w Rzeszowie, Ewie Nowak - Koprowicz z Wyższej Szkoły Informatyki i Zarządzania i Justynie Kurowskiej -Widak z Zespołu Szkół w Zaczerniu, za przygotowaniu i udział w  zajęciach wakacyjnych, w Filii nr 7 WiMBP w Rzeszowie.

Anna Kurowska

-------------------------------------------------------------------------------------------