Archiwum wydarzeń 2017

„Pasowanie na Czytelnika” w ramach akcji „Cała Polska Czyta Dzieciom” w Filii nr 7 - relacja

27-06-2017

Pasowanie na Czytelnika
 ramach akcji „Cała Polska Czyta Dzieciom”

7 czerwca 2017 r. oraz 21 czerwca 2017 r., Filia nr 7 WiMBP w Rzeszowie zorganizowała dla młodszych czytelników Biblioteki „Pasowanie na Czytelnika”. Pasowanie to odbyło się w ramach akcji Cała Polska Czyta Dzieciom” i XVI. Ogólnopolskiego Tygodnia Czytania Dzieciom „Czytanie Zbliża”. Udział w nim wzięli uczniowie kl. I a ze Szkoły Podstawowej nr 25 i uczniowie kl. I m z Zespołu Szkół Muzycznych Nr 2 Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej I Stopnia.

Zanim nastąpiła podniosła uroczystość „Pasowania na Czytelnika”, kierownik Filii nr 7 Anna Kurowska, zadała dzieciom kilka pytań nawiązujących do Regulaminu Biblioteki, na które odpowiadały prawidłowo. Poniżej prezentujemy kilka z nich:

1.   Ile możesz pożyczyć książek jednorazowo?

2.   Na ile dni możesz wypożyczyć książki?

3.   Do czego służy zakładka?

4.   Co zrobisz, gdy niechcąco zniszczysz lub zgubisz książki?

5.   Co zrobisz, jeśli nie zdążysz przeczytać książek w ciągu miesiąca?

6.   Co należy zrobić, jeśli chcesz skorzystać z czytelni?

7.   Każde dziecko po przyjściu do biblioteki powinno zgłosić swoją obecność podając…?

8.   Czy korzystanie z wypożyczalni i czytelni jest bezpłatne?

W trakcie spotkania uczniowie Gimnazjum Nr 11, dziająjący w Zespole Teatralnym „Żuczki”, zaprezentowali przedstawienie "Dobra Wróżka" w opracowaniu Beaty Sipiak. Po odczytaniu tekstu przyrzeczenia, dokonano uroczystego Pasowania na Czytelnika, któremu przewodniczyli Anna Kurowska - kierownik Filii nr 7 oraz wybrani aktorzy. Dzieci ze Szkoły Podstawowej Nr 25 z kl. I a wykonały fragment przedstawienia „Bal literek”.

Kolejna uroczystość „Pasowania na Czytelnika”, dla młodych czytelników z  kl. I m, z Zespołu Szkół Muzycznych nr 2 Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej I Stopnia, odbyła się 21 czerwca 2017 r. Tu również dzieci po doniosłej uroczystości Pasowania deklamowały wiersze i śpiewały piosenki, m.in. „Lato, lato czeka”.

Wszystkie dzieci zachęcone zostały do dalszego korzystania z biblioteki i czytania książek. Wiemy nie od dziś, że książki są skarbnicą wiedzy, poprawiają ortografię i pisownię, kształtują wyobraźnię, mobilizują nie tylko do dalszej pracy, ale też, wprowadzają w świat marzeń i przyszłych zawodów.

Wszystkim pasowanym czytelnikom serdecznie gratulujemy!

Anna Kurowska

----------------------------------------------------------------

*Zdjęcia z wizerunkami dzieci umieszczono na stronie www za zgodą rodziców i opiekunów.