Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

samorządowa instytucja kultury Województwa Podkarpackiego i Miasta Rzeszowa

Provincial and City Public Library in Rzeszow

municipal culture institution of Podkarpacie Province and City of Rzeszow

Воєводська і Міська Cуспільна Бібліотека у Жешові

PODKARPACKIE - przestrzeń otwarta

Rzeszów - stolica innowacji

Kultura w Rzeszowie

BIP WiMBP

Biuletyn Informacji Publicznej Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Rzeszowie

Licznik odwiedzin

Stronę odwiedzono:
27102510 razy

Pogoda

Swiat Pogody .pl

Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0

 


 


Kierunek Interwencji 1.1. Zakup i zdalny dostęp do nowości wydawniczych ze środków finansowych Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego

Współpraca z

Współpraca z

Współpraca z

SBP

DKK

Legimi

 

Logowanie do SOWA2

 

Deklaracja dostępności

Przeszłość w pamiątkach ukryta

Academica - Cyfrowa Biblioteka Publikacji Naukowych

System informacji prawnej Legalis

Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich

Kalendarz wydarzeń

Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
01 02 03 04 05 06 07
08 09 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31        

Zapytaj bibliotekarza

fb WiMBP

 

Archiwum wydarzeń 2016

FERIE ZIMOWE Z KSIĄŻKĄ w Filii nr 7 – relacja

14-03-2016

Ferie Zimowe z Książką – Filia nr 7

 

Filia nr 7 WiMBP w Rzeszowie, od 16 do 26 lutego 2016 r., zorganizowała zajęcia dla młodszych czytelników Biblioteki, w wieku od 6 do 12 lat:

 

„Dobranocka w Podróży”.

Otwarcie wystawy z Muzeum Dobranocek

im. Wojciecha Jamy w Rzeszowie

 

„Dobranocka w Podróży” to tytuł wystawy, którego otwarcia 16 lutego 2016 r. dokonała Dyrektor Muzeum Dobranocek im. Wojciecha Jamy w Rzeszowie – Katarzyna Lubas. Wystawa czynna była od 16 do 26 lutego 2016 r., w holu Młodzieżowego Domu Kultury w Rzeszowie.

 

Otwarciu wystawy towarzyszył krótki wykład naszego Gościa o tworzeniu filmowych przygód dobranockowych bohaterów bajek. Atrakcją wystawy była obecność maskotki Reksia (w tę postać wcielił się Michał), z którą dzieci chętnie się fotografowały. W otwarciu uczestniczyło 51 uczestników, a ogółem ekspozycję obejrzało 91 uczestników.

 

Kontynuacją wiadomości o bajkowych postaciach były również zajęcia plastyczno-edukacyjne „Podróż w Dobranockach”, przeprowadzone dla młodszych czytelników Filii nr 7. Uzupełnieniem zajęć edukacyjnych była literatura dla dzieci nawiązująca do filmowych postaci, m.in.: o „Przygodach Koziołka Matołka” Kornela Makuszyńskiego, a także o „Przygodach Kota Filemona” Sławomira Grabowskiego. Podsumowaniem zajęć było rysowanie postaci kotów: Filemona i Bonifacego.

 

„Kocie Opowieści”.

Warsztaty plastyczno-literackie ze Stanisławą Bełch

w ramach Światowego Dnia Kota

 

Z okazji Światowego Dnia Kota, 17 lutego 2016 r., odbyły się warsztaty plastyczno-literackie pod hasłem: „Kocie opowieści”. Poprowadziła je Stanisławą Bełch – autorka książek dla dzieci „Wesołe Historie” oraz cyklu o przygodach dwóch kotów „Snip i Kocio”.

 

Stanisława Bełch przypomniała fragment przygód o Snipie (dużym kocie) i Kociu (małym kocie) z książki „Snip i Kocio”. Na podstawie usłyszanego fragmentu dzieci stworzyły (korzystając z pierwotnej wersji szablonu) swój własny wizerunek książkowej postaci kota, upiększając go barwnymi kolorami. Powstałe koty, wraz z ich młodymi właścicielami, wzięły udział w zainspirowanej przez naszego Gościa inscenizacji o przygodach kotów: „Przygody Kotki Psotki”. Uzupełnieniem całości zajęć było odczytanie wiersza autorstwa Stanisławy Bełch „Bąbelka”, opowiadający o kocie jej wnuczek – Ani i Emilki.  

 

„Kraina Lodu”.

Spotkanie z Ewą Nowak-Koprowicz w ramach cyklu

ABC Unii Europejskiej z PIE Europe Direct – Rzeszów

 

Podróż do Laponii i innych znanych miejsc Północnej Europy, to kolejna propozycja dla młodych uczestników zajęć w Bibliotece. 18 lutego 2016 r. odbyło się spotkanie z Ewą Nowak-Koprowicz – wicedyrektor Regionalnego Ośrodka Debaty Międzynarodowej przy WSIiZ w Rzeszowie oraz z-cy kierownika Punktu Informacji Europejskiej Europe Direct – Rzeszów, w ramach cyklu ABC Unii Europejskiej z PIE Europe Direct – Rzeszów noszące tytuł: „Kraina Lodu”.

 

Takim krajem, który mógłby nosić to miano, mogłaby być Finlandia. Po fińsku nazwa kraju to Suomi. Stolicą kraju są Helsinki. W Finlandii zlokalizowane jest najwięcej jezior w Europie, bo aż 188 tys. Flaga jej występuje w dwóch kolorach: białym (krzyż ) – symbolizuje śnieg i niebieskim (tło) – oznacza wodę. Była ona inspirowana na duńską flagą, która jest pierwszą i najstarszą flagą europejską. Ponadto, Finlandia charakteryzuje się również interesującymi zjawiskami przyrody, jak m.in. zorze polarne, ale też białe noce, które trwają 10 tygodni. Tutaj znajduje się również region noszący nazwę Laponia, słynący z hodowli reniferów oraz wioski, w której mieszka św. Mikołaj (ulubiony święty wszystkich dzieci), czyli Rovaniemi. Dla osób lubiących kontrasty interesującym sposobem spędzenia wolnego czasu jest wizyta w saunie. Finowie kochają sport. Uprawiają szczególnie sporty zimowe (np. narty), ale też uczestniczą w wyścigach psich zaprzęgów, których rasy są specjalnie hodowane.

 

Młodzi słuchacze mieli też okazję poznać kilka słówek w języku fińskim, m.in.: cześć - hei; nie – ei.

 

Końcowym akcentem spotkania była krzyżówka sprawdzająca wiedzę uczestników, a swoje wrażenia ze spotkania przenieśli na papier, rysując narodowe symbole Finlandii.

 

„Gwiezdny Pył”.

Zajęcia plastyczne z Dorotą Noworól

z Gimnazjum w Hyżnem

 

„Gwiezdny pył” to tytuł warsztatów plastycznych inspirowanych zimową porą roku, przeprowadzonych 23 lutego 2016 r., przez Dorotę Noworól z Gimnazjum w Hyżnem. Wstępem do zajęć był utwór „Zima” Małgorzaty Strzałkowskiej oraz opowieść o Bałwanku z książki „Wesołych świąt Bałwanku”. Młodzi twórcy posługując się wyobraźnią, stworzyli techniką kalkową, (przy pomocy szablonu nakrapianego farbą) miasto Rzeszów widziane nocą, w zimowej szacie gwieździstego nieba.

 

„Z górki na pazurki”.

Zajęcia plastyczne z Dorotą Noworól

z Gimnazjum w Hyżnem

 

Kontynuacja zimowych warsztatów plastycznych prowadzonych przez Dorotę Noworól z Gimnazjum w Hyżnem, odbyła się 24 lutego 2016 r., pod hasłem: „ Z górki na pazurki”. Utwory Marii Konopnickiej „Zła zima” i Wandy Chotomskiej „Dziesięć Bałwanków”, stały się inspiracją do tworzenia przez młodych artystów, symbolu zimowej pory roku – bałwana – w całej swej okazałości i uroku. Każdy z uczestników posługując się wyobraźnią, mógł stworzyć własną jego wersję, która prezentowana była na zakończenie zajęć.

 

„Gwiazdki Śnieżynki”.

Zajęcia plastyczne z Justyną Kurowską-Widak

z Zespołu Szkół w Zaczerniu

 

Ostatnie warsztaty plastyczne w ramach spotkań zimowych, odbyły się 25 lutego 2016 r. Poprowadziła je plastyk Justyna Kurowska-Widak z Zespołu Szkół w Zaczerniu, pod hasłem: „Gwiazdki Śnieżynki”.

 

Tematem przewodnim zajęć była Śnieżynka. Jej pierwowzór uczestnicy spotkania mogli zobaczyć w książce Sanderson Ruth „Śnieżynka”. Kolorowe niebieskie gwiazdki przeplatane białą bibułą stworzyły efektowną postać śnieżynki. Drugim obrazem, który stworzyli młodzi słuchacze, było miasto inspirowane wyobraźnią, w formie wycinków z gazet, malowane w różnobarwne kształty i kolory na niebieskim tle. W końcowym etapie prace te zyskały wspaniały efekt, który każdy z uczestników mógł podziwiać na inspirowanej książkami wystawie. 

 

Wszyscy uczestnicy zajęć w ramach „Ferii Zimowych z Książką” otrzymali pamiątkowe nagrody przygotowane przez WiMBP w Rzeszowie.

 

Dziękujemy Katarzynie Lubas z Muzeum Dobranocek w Rzeszowie za udostępnienie i udział w otwarciu wystawy „Dobranocka w Podróży” oraz przygotowanie zajęć „Podróż w Dobranockach”, Stanisławie Bełch za udział w zajęciach nawiązujących do Światowego Dnia Kota, Ewie Nowak-Koprowicz za prezentację tematu dotyczącego Finlandii, zaś Dorocie Noworól z Gimnazjum w Hyżnem  i Justynie Kurowskiej-Widak z Zespołu Szkół w Zaczerniu, za przygotowanie warsztatów plastycznych o zimie.

 

Dziękujemy Dyrekcji i pracownikom Młodzieżowego Domu Kultury za udostepnienie holu na prezentację wystawy „Dobranocka w Podróży”.

 

Anna Kurowska

 _________________________________________________________________________________________

*Zdjęcia z wizerunkami dzieci umieszczono na stronie www za zgodą rodziców i opiekunów.

GALERIA

Redakcja witryny:
E-mail:

Copyright 2009 WiMBP Rzeszów.
Wszelkie prawa zastrzeżone.
Ideo Realizacja:
CMS Edito Powered by: