Archiwum wydarzeń 2016

Popołudnie z Książką –

Klub Czytelniczy dla Dorosłych –

Filia nr 7

„Popołudnie z Książką” – Klub Czytelniczy dla Dorosłych Czytelników Filii nr 7 WiMBP w Rzeszowie, 25 kwietnia 2016 r., zaproponował omawianie książek Marii Nurowskiej: „Drzwi do Piekła” i „Dom na krawędzi” Marii Nurowskiej”.

Maria Nurowska, autorka znanych i cenionych tytułów, m.in.: „Anders, Hiszpańskie oczy”; „Sergiusz, Czesław, Jadwiga”; „Zabójca”, podjęła się trudnej tematyki nawiązującej do kobiet skazanych i przebywających w więzieniu.

Interpretując „Drzwi do piekła” czytelniczki obecne na spotkaniu stwierdziły: Nie zdajemy sobie sprawy, jak jest w więzieniu. Książka ma walor poznawczy. Człowiek uwięziony reaguje objawem frustracji, agresją, napadaniem na siebie (A. T.).

Główna bohaterka – Daria Tarnowska – sama doprowadziła do tej sytuacji, mąż nie traktował jej, jak żonę. Matka jej nie wychowała. Nie miała wzoru miłości w małżeństwie (B. B.).

Iza – wychowawca – była taką osobą, która przekraczając uprawnienia, traktowała ją jak człowieka, okazując jej wielkie zaufanie. Dzięki niej główna bohaterka czuła się, jak człowiek (A. T.).

Wyszła na wolność. Doceniła na nowo siebie, jako kobietę, mając romans (B. B.).

Nie chciała ograniczać swojej wolności, gdy ją odzyskała (A. T.).

W „Domu na Krawędzi” zaczyna się wszystko od początku. Spacer na krawędzi, wystarczy jeden krok i można było spaść. Ten nowy dom. Więzienie stało się jakby czyśćcem i dla tamtych kobiet (Olga, Agata, Lena, Irina, Danka) (A. T.).

Ważne jest dla kogo trafi się w życiu (B. B.).

Miała siłę i determinację walczyć z tym życiem , w którym jest. Wychowuje córkę Izy, która bardzo pomogła Darii, ale uzależniła ją od siebie. Co z tego, że Iza urodziła, to tylko biologia. Mnie to zadziwia, jak matki podchodzą do życia, do macierzyństwa. Są różne postawy (A. T.).

Nie podoba mi się wariacja przejścia z więzienia do przeszłości. Bohaterka zadaje pytanie i coś sobie przypomina (B. B.).

Kolejne spotkanie Klubu Czytelniczego dla Dorosłych „Popołudnie z Książką” odbędzie się 30 maja 2016 r. Tematem dyskusji będzie książka „Zakochania” Javier Marias.

Anna Kurowska

_____________________________________________________________________________________

*Zdjęcia z wizerunkami dzieci umieszczono na stronie www za zgodą rodziców i opiekunów.