Archiwum wydarzeń 2016

Zabytki Rzeszowa – prelekcja Rafała Kocoła z Muzeum Okręgowego w Rzeszowie w Filii nr 7 – relacja

22-09-2016

Zabytki Rzeszowa –

prelekcja Rafała Kocoła z Muzeum Okręgowego w Rzeszowie –

Filia nr 7

Zabytki Rzeszowa” to tytuł prelekcji nawiązującej do 24. Europejskich Dni Dziedzictwa, po hasłem: „Gdzie duch spotyka się z przestrzenią – świątynie, arcydzieła, pomniki”, którą wygłosił, 19 września 2016 r., w Filii nr 7 WiMBP w Rzeszowie, Rafal Kocoł – kustosz z Muzeum Okręgowego w Rzeszowie. Spotkanie zorganizowano dla uczniów klasy VIb Szkoły Podstawowej nr 25 w Rzeszowie (op. M. Baran, U. Klimas).

W swej prelekcji Rafał Kocoł nawiązał, m.in. do historii najstarszych zabytków Rzeszowa. We współczesnym Rzeszowie Anno Domini 2016 znajdziemy nowoczesne budynki, wieżowce, nowe arterie łączące poszczególne, ciągle powstające osiedla, tętniące życiem galerie handlowe itp. Jednak spacerując miejskimi ulicami, szczególnie w centrum Rzeszowa, zauważymy stare kamienice, zabytkowe budowle, ratusz na rynku, czy pałacyk Lubomirskich przy ul. Dekerta. Pozwalają one chociaż na chwilę przenieść się do czasów staropolskich, ale także do miasta galicyjskiego i poczuć ducha historii.

Pierwotnie, Rzeszów, w czasach średniowiecza posiadał architekturę głównie drewnianą, jak wiele miast w Europie. Biorąc pod uwagę liczne pożary, dla bezpieczeństwa mieszkańców, jeden z właścicieli miasta (Rzeszów był miastem prywatnym do wieku XIX) zakazał drewnianej zabudowy i zaczęły powstawać domy murowane. Rodziny magnackie Rzeszowskich, Ligęzów i Lubomirskich pozostawiły w mieście trwały ślad swojej działalności. Sprowadzali licznych architektów, w tym sławnego Tylmana z Gameren, czy Karola Henryka Wiedemanna z Saksonii, którzy zajmowali się projektowaniem i wykonaniem istniejących do dzisiaj zabytków w postaci kompleksu klasztornego oo. Pijarów przy ul. 3 Maja, pałacyku letniego Lubomirskich, czy – do dziś górującego nad Rzeszowem, a wyremontowanego na początku XX w. – zamku otoczonego fosą. Warto wspomnieć również o najstarszym kościele, którego prezbiterium datuje się na XV w. mianowicie o Farze, u zbiegu ulic 3 Maja i Kościuszki, oraz o klasztorze oo. Bernardynów (XVII w.) z cudowną figurą Matki Boskiej Rzeszowskiej przy ul. Sokoła. Przy tej samej ulicy znajduje się XIX w. gmach polskiego Towarzystwa Gimnastycznego „Sokół” – niegdyś centrum kulturalne Rzeszowa.

Podziwiając architekturę nie należy zapominać także o znanych Rzeszowianach oraz osobach związanych z naszym miastem. Przypominają nam o nich pomniki takie, jak choćby płk. Leopolda Lisa-Kuli, młodego bohatera walk o niepodległość, czy oryginalny pomnik Tadeusza Nalepy, znanego kompozytora i muzyka, który zdaje się wciąż gdzieś zdążać ul. 3 Maja.

Spacerując po Rzeszowie, pamiętajmy o wiekach historii, o naszych przodkach, którzy ukształtowali to miasto i również nas.

Rafał Kocoł

Muzeum Okręgowe w Rzeszowie

Dziękujemy Rafałowi Kocołowi z Muzeum Okręgowego w Rzeszowie za przygotowanie tematu prelekcji nawiązującego do Europejskich Dni Dziedzictwa 2016.

Anna Kurowska

--------------------------------------------------------------------