Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

samorządowa instytucja kultury Województwa Podkarpackiego i Miasta Rzeszowa

Provincial and City Public Library in Rzeszow

municipal culture institution of Podkarpacie Province and City of Rzeszow

Воєводська і Міська Cуспільна Бібліотека у Жешові

PODKARPACKIE - przestrzeń otwarta

Rzeszów - stolica innowacji

Kultura w Rzeszowie

BIP WiMBP

Biuletyn Informacji Publicznej Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Rzeszowie

Licznik odwiedzin

Stronę odwiedzono:
27107962 razy

Pogoda

Swiat Pogody .pl

Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0

 


 


Kierunek Interwencji 1.1. Zakup i zdalny dostęp do nowości wydawniczych ze środków finansowych Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego

Współpraca z

Współpraca z

Współpraca z

SBP

DKK

Legimi

 

Logowanie do SOWA2

 

Deklaracja dostępności

Przeszłość w pamiątkach ukryta

Academica - Cyfrowa Biblioteka Publikacji Naukowych

System informacji prawnej Legalis

Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich

Kalendarz wydarzeń

Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
01 02 03 04 05 06 07
08 09 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31        

Zapytaj bibliotekarza

fb WiMBP

 

Archiwum wydarzeń 2016

Wakacje z książką w Bibliotece „Książka na Wakacjach” w Filii nr 7 – relacja

12-09-2016

Wakacje z książką w Bibliotece

„Książka na Wakacjach”

– Filia nr 7

 

 

Nadeszły upragnione wakacje, i w związku z tym Filia nr 7 WiMBP w Rzeszowie zorganizowała zajęcia dla młodych czytelników Biblioteki w wieku od 6 do 12 lat, pod hasłem: „Wakacje z Książką w Bibliotece” z cyklu: „Książka na Wakacjach”. Zajęcia odbywały się w dniach od 26 lipca 2016 r. do 11 sierpnia 2016 r., co wtorek i czwartek w godzinach od 12.00-13.30. Ich przebieg prezentujemy j poniżej:

 

Lipiec

„Nasi ulubieńcy-pies Reksio”

 

Gościem spotkania inaugurującego zajęcia, 26 lipca 2016 r., była Katarzyna Lubas – Dyrektor Muzeum Dobranocek ze zbiorów Wojciecha Jamy w Rzeszowie. Rozpoczynając opowieść o postaciach z Dobranocek prowadząca przedstawiła popularnych bohaterów, m.in.: Misia Uszatka, koty Filemona i Bonifacego, Krecika, Wilka z bajki „Wilk i Zając”, Kiwaczka i Reksia. Opowiedziała o tym jak realizuje się filmy lalkowe i rysunkowe oraz ciekawostki o filmowych postaciach, które można spotkać w Muzeum Dobranocek w Rzeszowie. Uczestnicy mieli okazję obejrzeć eksponaty zgromadzone na stronach książki „Pora na dobranoc”.

 

Dzieci biorące udział w zajęciach miały okazję sprawdzić swoją wiedzę w Dobranockowym quizie o dobranockach i postaciach z bajek. Odpowiadały na pytania, np. jak miał na imię piesek – przyjaciel Misia Uszatka? Jaki był Reksio płaczliwy czy odważny? Co pieski lubią jeść? Gdzie znajduje się pomnik Reksia i studiu, w którym został zrealizowany film?

 

Kolejnym punktem programu było odczytanie przez naszego Gościa przygód Reksia z książek „Reksio na wsi” i „Reksio w Zoo”. Potem wszyscy uczestnicy wzięli udział w zabawie polegającej na poznawaniu przez dotyk tyflograficznej repliki kadru filmowego z dobranocki Reksio. Z zawiązanymi oczami odgadywali poszczególne kształty postaci z animacji, a także przedstawione w specjalnie wydanym przez Muzeum Dobranocek wydawnictwie dla osób niedowidzących i niewidomych. Dzieci mogły poznać pismo Brailla, a także obrazki postaci z bajek przystosowane do potrzeb osób z dysfunkcją wzroku. Ta zabawa bardzo się im spodobała. Za udział w spotkaniu otrzymały pamiątkowe upominki;

 

 

„Gry planszowe i zabawy edukacyjne”

 

Kolejny dzień wakacyjnych spotkań z biblioteką to „Gry planszowe i zabawy edukacyjne”, które miały miejsce 28 lipca 2016 r.

 

Po zapoznaniu się z tekstami książek o przygodach Scooby Doo i Smerfów uczestnicy wzięli udział w grach planszowych. Wśród zaprezentowanych gier była gra edukacyjna „Dobble”, „Ortografia na wesoło” – quiz ortograficzny z rebusami i zagadkami” oraz „Przygoda jaszczurki i jej męża węża”: gra edukacyjno-logopedyczna.

 

Gra o przygodach Jaszczurki i jej męża Węża zainspirowała dzieci do napisania opowiadania w trakcie prowadzonej gry. Uruchamiając swoją wyobraźnię, stworzyli fabułę o bohaterach gry, rozpoczynającą się od słów: „Pewnego razu”. Poniżej prezentujemy jej fragment: Pewnego razu była sobie Jaszczurka, która spotkała żabę. Podarowała jej prezent w postaci latawca. Żaba poczęstowała ją czereśniami. Kiedy zjadła czereśnie zabolał ją ząb... Ciąg dalszy opowiadania można było wymyślić sobie samemu i każdego do tego zachęcamy.

 

Najciekawszą jednak propozycją dla uczestników była gra „Ortografia na wesoło”, która wyzwoliła wśród nich niespotykane emocje i zaangażowanie.

 

 

Sierpień

„W letnim ogrodzie”

 

„W letnim ogrodzie”, to tytuł warsztatów plastycznych, które odbyły się 2 sierpnia 2016 r. Poprowadziła je Dorota Noworól z Gimnazjum w Hyżnem. Wiersze Barbary Śnieżek „Na bajkowej łące” i „Koncert na łące” ze zbioru „Babcia Basia kleci” wprowadziły uczestników w klimat spotkania. Dorota Noworól, wyjaśniając temat, posłużyła się również książką „Kwiaty letnie”, które stały się inspiracją do tworzenia kwiatów, na tle kolorowej i barwnej kartki papieru. Powstałe prace przypominały wielobarwne mozaiki letniej łąki .

 

 

„Moje nieprawdopodobne wakacje”

 

„Moje nieprawdopodobne wakacje” to tytuł zajęć plastycznych z Justyną Kurowską-Widak z Zespołu Szkół w Zaczerniu, które odbyły się 4 sierpnia 2016 r.

 

Tematem przewodnim spotkania było namalowanie nieprawdopodobnych wakacji posługując się techniką pastelową, w którą dzieci wprowadziła Justyna Kurowska-Widak. Utwór Jana Brzechwy „Przyjście lata” ze zbioru „Wiersze o lecie” wprowadził w temat zajęć. Podróż w kosmos stała się inspiracją tych nieprawdopodobnych wakacji.

 

Uczestnicy uruchomili swoją wyobraźnię, która przyniosła niesamowite efekty w postaci pięknych i wielobarwnych rysunków. Uzupełnieniem warsztatów plastycznych było namalowanie martwej natury w postaci filiżanki.

 

 

„Polskie Morze w krajobrazie” -malowanie na tęczowo”

 

Kolejna propozycja warsztatów plastycznych odbyła się 9 sierpnia 2016 r. pod hasłem: „Polskie Morze w krajobrazie – malowanie na tęczowo”. Poprowadziła je Dorota Noworól z Gimnazjum w Hyżnem.

 

Wiersze Doroty Gellner „Złoty wachlarz” i Barbary Lewandowska „Na plaży” ze zbioru „Wiersze o lecie”, uzupełniały temat spotkania. Prowadząca przypomniała uczestnikom zasadę tworzenia krajobrazu wyjaśniając znaczenie perspektywy (topograficzna, żabia, malarska – małe i duże perspektywy), która pomogła im przy tworzeniu morskiego pejzażu.

 

Wszyscy uczestnicy posługując się wyobraźnią i pomysłami stworzyli ciekawe aranżacje, z łódką i rybami morskimi w tle.

 

 

„Wakacyjne wspomnienia”

 

Ostatnie spotkanie dla czytelników biblioteki odbyło się 11 sierpnia 2016 r. i nosiło tytuł: „Wakacyjne wspomnienia”. Były to zajęcia plastyczne poprowadzone przez Justynę Kurowską-Widak z Zespołu Szkół w Zaczerniu. Utwór Danuty Gellnerowej „Słoneczko” ze zbioru „Wiersze o lecie” uzupełnił temat wakacyjnych zajęć.

 

Jak na wakacje przystało ulubionym miejscem spędzenia wakacji jest morze. W związku z tym, uczestnicy zajęć plastycznych wykonali z papierowych tacek, plastikowej słomki i papieru, morską plażę, na której znalazł się parasol i plażowy leżak. Kolorowe pisaki oraz piasek i muszelki uzupełniły morski pejzaż wakacyjnych wspomnień. Prace wykonane przez dzieci wyglądały bardzo kolorowo i efektownie.

 

Wszyscy uczestnicy wakacyjnych zajęć otrzymali nagrody przygotowane przez Wojewódzką i Miejską Bibliotekę Publiczną w Rzeszowie.

 

Dziękujemy Katarzynie Lubas – Dyrektor Muzeum Dobranocek w Rzeszowie, Dorocie Noworól z Gimnazjum w Hyżnem i Justynie Kurowskiej-Widak z Zespołu Szkół w Zaczerniu za przygotowanie zajęć na wakacjach w Filii nr 7 WiMBP w Rzeszowie .

 

Anna Kurowska

 

 ---------------------------------------------------------------

*Zdjęcia z wizerunkami dzieci umieszczono na stronie www za zgodą rodziców i opiekunów.

 
GALERIA

 

Redakcja witryny:
E-mail:

Copyright 2009 WiMBP Rzeszów.
Wszelkie prawa zastrzeżone.
Ideo Realizacja:
CMS Edito Powered by: