Archiwum wydarzeń 2016

Cała Polska Czyta Dzieciom – XV. Ogólnopolski Tydzień Czytania Dzieciom ph. „Czytanie Uskrzydla” w Filii nr 7 – relacja

12-08-2016

Cała Polska Czyta Dzieciom –
XV. Ogólnopolski Tydzień Czytania Dzieciom ph. „Czytanie Uskrzydla” –
Filia nr 7

Filia nr 7 WiMBP w Rzeszowie, jak co roku, również 2 czerwca 2016 r. zorganizowała w ramach XV. Ogólnopolskiego Tydzień Czytania Dzieciom, akcji Cała Polska Czyta Dzieciom, spotkanie osób dorosłych z przedszkolakami z Przedszkola Publicznego nr 36 (gr. IV, op. Joanna Strawa i Marta Biestek).

Stało się to już tradycją, iż w tym spotkaniu czytelniczym biorą udział zaproszeni Goście. Odwiedzili bibliotekę: Stanisława Bełch – rzeszowianka i pisarka dla dzieci, Katarzyna Lubas – Dyrektor z Muzeum Dobranocek im. Wojciecha Jamy, Katarzyna Kyc z Instytutu Pamięci Narodowej Oddział w Rzeszowie oraz Aspirant Wojciech Kwaśny z II Komisariatu Policji w Rzeszowie.

Mali czytelnicy dowiedzieli się o przygodach dwóch kotów „Snipa i Kocia” autorstwa Stanisławy Bełch, które zamieszkały w Rzeszowie. Natomiast Katarzyna Lubas z Muzeum Dobranocek wprowadziła uczestników spotkania w świat dobranockowych postaci, m.in.: Reksia i jego przyjaciół, Wilka i Zająca, Pszczółki Mai, Kubusia Puchatka i Misia Uszatka. Przedstawiając książkę „Reksio na wsi”, zaproponowała quiz mający formę odgadywania różnych odgłosów zwierząt mieszkających na wsi (kury, koguta, świnki, gęsi, krowy), a także fragment filmu „O przygodach Pampaliniego łowcy zwierząt”, który dzieci z zainteresowaniem obejrzały. Katarzyna Kyc z Instytutu Pamięci Narodowej w Rzeszowie przedstawiła przygody Misia Niedźwieckiego z książki „Bohaterski miś, czyli przygody pluszowego niedźwiadka na wojnie” Bronisławy Ostrowskiej. Jest to opowieść, która toczy się w Polsce Okresu Międzywojennego podczas tworzenia się Legionów Polskich, pod przywództwem Marszałka Józefa Piłsudskiego*.

Natomiast Aspirant Wojciech Kwaśny z II Komisariatu Policji w Rzeszowie sprawił nie tylko przedszkolakom, ale i Paniom uczestniczącym w spotkaniu, niespodziankę detektywistyczną. Przedstawiając fragment tekstu A. A. Milne z książki „Kubuś Puchatek” o tropieniu łasicy przez Kubusia i jego przyjaciół, przygotował możliwość sprawdzenia swoich linii papilarnych z palców. Podkreślił, że ta metoda jest pomocna w zabezpieczaniu śladów w momencie przestępstwa i nazywa się daktyloskopią. Była ona też atrakcją całego spotkania. Każdy z jego uczestników zabawił się w detektywa odciskają swoje „ślady papilarne”.

Na zakończenie mali czytelnicy otrzymali pamiątkowe nagrody za udział w spotkaniu.

Anna Kurowska

Źródła: