Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

samorządowa instytucja kultury Województwa Podkarpackiego i Miasta Rzeszowa

Provincial and City Public Library in Rzeszow

municipal culture institution of Podkarpacie Province and City of Rzeszow

Воєводська і Міська Cуспільна Бібліотека у Жешові

PODKARPACKIE - przestrzeń otwarta

Rzeszów - stolica innowacji

Kultura w Rzeszowie

BIP WiMBP

Biuletyn Informacji Publicznej Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Rzeszowie

Licznik odwiedzin

Stronę odwiedzono:
27103251 razy

Pogoda

Swiat Pogody .pl

Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0

 


 


Kierunek Interwencji 1.1. Zakup i zdalny dostęp do nowości wydawniczych ze środków finansowych Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego

Współpraca z

Współpraca z

Współpraca z

SBP

DKK

Legimi

 

Logowanie do SOWA2

 

Deklaracja dostępności

Przeszłość w pamiątkach ukryta

Academica - Cyfrowa Biblioteka Publikacji Naukowych

System informacji prawnej Legalis

Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich

Kalendarz wydarzeń

Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
01 02 03 04 05 06 07
08 09 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31        

Zapytaj bibliotekarza

fb WiMBP

 

Archiwum wydarzeń 2016

O komiksie z Wojciechem Jamą w Filii nr 7 – relacja

24-06-2016

O komiksie z Wojciechem Jamą –

Filia nr 7

 

 

„O komiksie z Wojciechem Jamą” to tytuł spotkania, które zorganizowała Filia nr 7 WiMBP w Rzeszowie dla uczniów kl. Va ze Szkoły Podstawowej nr 25 (op. Ula Klimas).

 

Gość biblioteki Wojciech Jama – pierwszy dyrektor Muzeum Dobranocek w Rzeszowie, kolekcjoner i hobbysta, swoją pasją kolekcjonerską zaraził się w dzieciństwie. Jak sam wspomina, rodzice kupowali mu „Świerszczyk” (jest wydawany nieprzerwanie do dzisiaj), w którym obok opowiadań i wierszy znanych i cenionych poetów znalazł się komiks „Gucio i Cezar”. Czytał również czasopismo „Miś” z historią obrazkową o przygodach Gapiszona, autorstwa Bogdana Butenki.

 

Pierwsze opowieści obrazkowe, pra-komiksy towarzyszyły ludzkości od zarania dziejów, pisma obrazkowe starożytnego Egiptu, dawnych narodów Meksyku. Opowieścią obrazkową jest też kolumna Trajana zawierająca opis wyprawy wojennej w formie „wstęgi”. Były też historie obrazkowe haftowane jak tapiseria z Bayeux. Cykliczne historie obrazkowe, jak również komiksy z tzw. dymkami zaczęły się ukazywać w gazetach. Bardzo prężenie rozwinął się ten typ wydawniczy w Stanach Zjednoczonych. W Polsce pierwsze komiksy powstały na początku XX w., znacząco rozwijając się w latach 30. i w okresie powojennym, np. w „Expresie Ilustrowanym”, czy w „Wieczorze Wybrzeża”. Ukazywały się też czasopisma specjalnie dedykowane opowieściom obrazkowym, jak: „Nowy Świat Przygód”, „Przygoda”, „Świat Młodych”. Na łamach tego ostatniego czasopisma drukowano komiksy, m.in.: Henryka Jerzego Chmielewskiego ps. „Papcio Chmiel”, z Tytusem, Romkiem i A'tomkiem, Janusza Christy z Kajkiem i Kokoszem, Tadeusza Baranowskiego i Szarloty Pawel.

 

Przez kilka lat wydawano również magazyn komiksowy „Relax”, „Alfa”. W Europie Zachodniej ukazywał się, m.in.: magazyn „Tintin” (od 1961 r.), „Spirou”, w byłej NRD miesięcznik „Mozaik”, który raz w roku wydawany był w formie grubego tomu. Na rodzimym rynku wydawniczym było kila znaczących zeszytowych serii komiksowych, jak: „Tytus, Romek i A'tomek”, „Kapitan Żbik”, Kapitan Kloss”, „Pilot śmigłowca”. Sztuka tworzenia komiksu ciągle ewoluuje. Wydawnictwom komiksowym towarzyszą również gadżety typu gumy balonowe z Bolkiem i Lolkiem, z Kaczorem Donaldem, zabawki i przedmioty użytkowe.

 

Wojciech Jama zachęcał do kolekcjonowania i zbierania różnych rzeczy, np. zabawek, które za 100 lat będą eksponatem kolekcjonerskim. Na pytanie, gdzie kupuje komiksy, opowiedział, że przeważnie ze stron internetowych, na aukcji, na rynku sztuki, ale także otrzymuje od darczyńców, którzy tak, jak w przypadku Muzeum Dobranocek przynosili swoje pamiątki rodzinne, które stawały się cennymi eksponatami w Muzeum.

 

Marzeniem jego jest stworzenie Muzeum Komiksu. Czasowa wystawa jego zbioru komiksów w tej chwili jest w Muzeum Zabawek w Karpaczu i nosi tytuł „Zabawki z dymkiem, czyli okolice komiksu”.

 

Obecnie w Polsce odbywają się festiwale komiksu, m.in.: Międzynarodowy Festiwal Komiksu i Gier w Łodzi, a ostatnio w marcu w Krakowie odbył się 5. Krakowski Festiwal Komiksu 2016*.

 

Dziękujemy Wojciechowi Jamie za udział w spotkaniu i zainteresowanie tym tematem jego uczestników.

 

Anna Kurowska

 

*Źródła:

https://pl-pl.facebook.com/MuzeumKomiksu

http://komiksfestiwal.com/

http://www.komiks.gildia.pl/imprezy/krakowski-festiwal-komiksu/2016

 

----------------------------------------------------

GALERIA

 

Redakcja witryny:
E-mail:

Copyright 2009 WiMBP Rzeszów.
Wszelkie prawa zastrzeżone.
Ideo Realizacja:
CMS Edito Powered by: