Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

samorządowa instytucja kultury Województwa Podkarpackiego i Miasta Rzeszowa

Provincial and City Public Library in Rzeszow

municipal culture institution of Podkarpacie Province and City of Rzeszow

Воєводська і Міська Cуспільна Бібліотека у Жешові

PODKARPACKIE - przestrzeń otwarta

Rzeszów - stolica innowacji

Kultura w Rzeszowie

BIP WiMBP

Biuletyn Informacji Publicznej Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Rzeszowie

Licznik odwiedzin

Stronę odwiedzono:
27107838 razy

Pogoda

Swiat Pogody .pl

Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0

 


 


Kierunek Interwencji 1.1. Zakup i zdalny dostęp do nowości wydawniczych ze środków finansowych Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego

Współpraca z

Współpraca z

Współpraca z

SBP

DKK

Legimi

 

Logowanie do SOWA2

 

Deklaracja dostępności

Przeszłość w pamiątkach ukryta

Academica - Cyfrowa Biblioteka Publikacji Naukowych

System informacji prawnej Legalis

Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich

Kalendarz wydarzeń

Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
01 02 03 04 05 06 07
08 09 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31        

Zapytaj bibliotekarza

fb WiMBP

 

Archiwum wydarzeń 2016

KULTURA ŻYWEGO SŁOWA. Spotkanie z Moniką Adamiec z okazji Międzynarodowego Dnia Języka Ojczystego w Filii nr 7 – relacja

04-05-2016

Kultura Żywego Słowa.

Spotkanie z Moniką Adamiec z okazji Międzynarodowego Dnia Języka Ojczystego –

Filia nr 7

 

„Kultura Żywego Słowa” to tytuł warsztatów nawiązujących do wymowy języka polskiego, zorganizowanych przez Filię nr 7 WiMBP w Rzeszowie, w ramach Międzynarodowego Dnia Języka Ojczystego (2 lutego). Poprowadziła je teatrolog Monika Adamiec z Młodzieżowego Domu Kultury w Rzeszowie, w dniach 1 lutego 2016 r. oraz 8 lutego 2016 r. Uczestnikami spotkania byli uczniowie z kl. IIt z VII Liceum Ogólnokształcącego z Zespołu Szkół nr 2 (op. Dorota Frańczak) i z kl. VI z Zespołu Szkół Muzycznych nr 2 (op. Małgorzata Zajączkowska).

 

Dykcja to poprawny sposób wymowy danego wyrazu. Jest bardzo ważnym środkiem prezentacji tematu, utworu czy też zagadnienia. To podstawowy element wspomagający pracę aktora, dziennikarza, publicysty, solisty, muzyka, jak również nauczyciela czy bibliotekarza. W dobie nowoczesnych środków komunikacji, typu Facebook, Internet, znaczenie prawidłowego wypowiadania się jest bardzo istotne i nie należy o tym zapominać. 

 

Monika Adamiec przekazała młodym słuchaczom swoje doświadczanie w sposobach i formach wyrażania się. Podkreśliła, iż będą one pomocne w przygotowaniu się podczas występu, jak również przemówienia. Podała kilka podstawowych rad, które mogłyby się przydać w przyszłości uczestnikom spotkania. Pokazała pracę z językiem, poprzez różne formy ćwiczeń (wypowiadanie określonych samogłosek, słów, gestów, typu: klok, klok). Te ćwiczenia miały pobudzić percepcję mowy w celu lepszego wypowiadania się lub głębszej interpretacji danego utworu. Trzeba się zaangażować. Każda myśl, słowo wypowiadane jest bardzo ważne – podkreśliła Monika Adamiec.

 

W dalszej części spotkania na warsztat wzięto utwór Juliana Tuwima „Ptasie Radio”, który poprzez bogactwo różnorodnych słów, wybrzmiewających samogłosek i spółgłosek, nadawał się doskonale do ćwiczeń dykcji. Podział na role uczestników wspomnianego wiersza, wprowadził ich w świat ptasiego lasu. Kolejnym elementem ćwiczeń był fragment utworu z I Księgi „Gospodarstwo”, z utworu Adama Mickiewicza „Pan Tadeusz”. Uzupełnieniem były również krótkie dwuwersowe wierszyki, wspomagające wymowę typu: Hanka Modroka szła po wodę do potoka.

 

Podkreślając zasadność tych ćwiczeń, w celu lepszej wymowy i poprawnej dykcji, dziękujemy Monice Adamiec za udział w warsztatach.

 

Anna Kurowska

_______________________________________________________________________________________

*Zdjęcia z wizerunkami dzieci umieszczono na stronie www za zgodą rodziców i opiekunów.

GALERIA

 

Redakcja witryny:
E-mail:

Copyright 2009 WiMBP Rzeszów.
Wszelkie prawa zastrzeżone.
Ideo Realizacja:
CMS Edito Powered by: