Archiwum wydarzeń 2016

NIEZWYKŁA KRAINA DACH! – DIE UNGEWÖHNLICHE DACH-REGION! Spotkanie z Beatą Dencikowską w Filii nr 7 – relacja

18-04-2016

Niezwykła kraina DACH! – Die ungewöhnliche DACH-Region!

Kraje Niemieckojęzyczne – Niemcy, Austria, Szwajcaria.

Spotkanie z Beatą Dencikowską – Filia nr 7

„Niezwykła kraina DACH! Die ungewöhnliche DACH-Region!”  to tytuł prelekcji nawiązującej do krajów niemieckojęzycznych – Niemiec, Austrii i Szwajcarii – poprowadzonej przez Beatę Dencikowską – z wykształcenia mezzosopran, pianistkę i dyrygenta, a z zamiłowania pasjonatki wędrówek po świecie. Spotkanie odbyło się w ramach cyklu: „Komunikacja międzykulturowa” dla uczniów z kl. IITG, z Zespołu Szkół Kształcenia Ustawicznego w Rzeszowie (op. Krystyna Woźniak).

Niemcy to jedno z większych państw europejskich. Swoją historią sięga  VIII w., kiedy to  tworzyły się podwaliny Cesarstwa Niemieckiego. Godłem Niemiec jest czarny orzeł z czerwonym dziobem i pazurami na złotym tle. W starożytności orzeł był symbolem rzymskich cesarzy. Natomiast niemiecka flaga jest złożona z trzech pasów: czarnego u góry, czerwonego w środku i złotego u dołu. Została ona po raz pierwszy użyta w roku 1848, kiedy rozbite niemieckie państwa dążyły do zjednoczenia. Jej kolory zaczerpnięto z mundurów żołnierzy, którzy walczyli w okresie Wojen Napoleońskich. Stolicą Niemiec jest Berlin ze słynną Brama Brandenburską i Murem Berlińskim. Struktura geopolityczna kraju składa się z 16 landów, w skład których wchodzi, m.in. Bawaria. Land ten słynie na cały świat z Zamku Neuschwanstein (pierwowzór dla baśni Walta Disneya) i Sanktuarium Matki Bożej w Altöting oraz  z Marktl – miejsca urodzenia Papieża Benedykta XVI . Znanym i lubianym świętem w Niemczech jest słynne święto piwa – Oktoberfest, które jest także wielkim festynem ludowym, gdyż przeważają w nim bawarskie stroje ludowe.

Niemcy słyną także z porządku i dobrej organizacji pracy, w związku z tym cieszą się oni dobrą opinią, jako ludzie przedsiębiorczy, zorganizowani, dla których czas jest bardzo cenny. Szkoły podzielone są według określonego stopnia: szkoły podstawowe, gimnazja i tzw. real shule, które przygotowują młodzież do konkretnego zawodu. Wychowanie dzieci i młodzieży – podkreśliła Prelegentka – to  budowanie pewności siebie i czerpanie korzyści z wiedzy, którą nabędą, a w późniejszym czasie, jako ludzie dorośli, wykorzystają go, wybierając konkretne zawody.

Kontynuując temat przenieśliśmy się wraz z Gościem do Austrii, gdzie poznaliśmy nie tylko urokliwe i piękne rejony Alp (turystka górska), a także sam Wiedeń (stolicę kraju) i jego atrakcje turystyczne  (m.in. Pałac Schönbrunn zbudowany za czasów Marii Teresy z rodu Habsburgów i Belweder ). Flaga Austrii to biały pas przedzielony czerwonym kolorem, znanym i popularnym napojem jest kawa wiedeńska, a smakowite ciastka i torty są dodatkiem do tego napoju. Słynny tort, który warto skosztować, będąc w Wiedniu, to tort Sachera. Natomiast znanymi słynnymi muzykami austriackimi są, m.in.: Wolfgang Amadeusz Mozart i Johan Strauss (walc wiedeński).

Szwajcaria to kolejny kraj europejski, z ciekawostkami turystycznymi zwłaszcza w rejonie pasma górskiego – Alp. Państwo o różnorodnej kulturze, w którym mieszkańcy posługują się kilkoma języka (m.in. francuskim, niemieckim, włoskim i retoromańskim – wioski alpejskie). Flagą Szwajcarii jest biały krzyż na czerwonym tle. Symbolizuje on także Czerwony Krzyż z siedzibą w Genewie. Jest to również miejsce Organizacji Narodów Zjednoczonych i Światowej Organizacji Zdrowia. Państwo to jest jednym z najważniejszych centrów finansowych świata. Solidność i niezawodność, a także klauzula milczenia banków szwajcarskich powoduje, to iż prestiż poufności tychże banków jest najwyższy na świecie. Korzysta więc z nich większość państw świata. Kraj ten słynie z solidności szwajcarskich zegarków. Słynne powiedzenia kojarzone ze Szwajcarią to: „chodzić, jak szwajcarski zegarek” lub „masz to, jak w banku szwajcarskim”*.

Beata Dencikowska kończąc prezentację tematu, zachęcała uczestników do wykorzystywania czasu nauki, by poszerzać swoją wiedzę, m.in. poprzez uczenie się języków obcych, pogłębianie swoich zainteresowań, by patrząc w przyszłość wykorzystać swoje atuty i wiedzę obierając konkretny zawód. Uczestnicy spotkania mieli również okazję usłyszeć fragment Arii Charlotte: „Va! laisse couler mes larmes” z III Aktu opery "Werther" Jules Massenet (w języku francuskim), zaśpiewanej przez naszego Gościa, który wzbudził wśród słuchaczy niekłamany podziw.

Dziękujemy Beacie Dencikowskiej za prezentację wspomnianego  tematu .

*Źródła: Internet; „Geografia Świata”, 2005; „Leksykon Krajów”, 2006 ;

Anna Kurowska