Archiwum wydarzeń 2015

Łotwa - Klub Podróżnika – Podróże po Krajach Unii Europejskiej.Spotkanie z Ewą Nowak-Koprowicz w Filii Nr 7 - relacja

23-04-2015

Łotwa - Klub Podróżnika – Podróże po Krajach Unii Europejskiej.
Spotkanie z Ewą Nowak-Koprowicz w Filii Nr 7 - relacja

W dniu 20 kwietnia 2015 r. odbyło się kolejne spotkanie z cyklu Klub Podróżnika – Podróże po Krajach Unii Europejskiej pod hasłem: „Łotwa” Spotkanie poprowadziła Ewa Nowak-Koprowicz z Regionalnego Ośrodka Debaty Międzynarodowej działającego przy Wyższej Szkole Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie dla klasy kl. III Zesp. Szk. Muz. Nr 2 w Rzeszowie.

Łotwa to jeden z krajów Unii Europejskiej, z którym uczestnicy zapoznali się w trakcie spotkania. Nieoficjalnym symbolem tego kraju jest ‘biedronka dwukropka’, mały ale bardzo pożyteczny owad. Ponadto barwy biedronki przywołują również barwy narodowe. Karminowy odcień czerwieni występujący na fladze państwa ze względu na swoją niepowtarzalność nazywany jest również tzw. „łotewską czerwienią”. Godło kraju występuje w trzech rozmiarach (duże, średnie i małe) Największy herb jest bogato zdobiony zawiera m.in.: symbole zwierząt, czerwonego lwa i srebrnego gryfa, trzy gwiazdy oraz słońce otoczone 17 promieniami. Hymn państwa zatytułowany jest: Boże, Błogosław Łotwę. a Święto Niepodległości tego kraju obchodzone jest tydzień po polskich uroczystościach, czyli 18 listopada.

Stolicą Łotwy jest Ryga. To miasto szczyci się ciekawymi zabytkami m.in. grupą kamienic noszącą nazwę „Trzej Bracia” (podobna atrakcja jest w Estonii i nosi nazwę „Trzy Siostry”). Ponadto Ryga zwana jest Perłą Bałtyku. Odwiedzając Rygę warto również wstąpić to Muzeum Motoryzacji, a spacerując po mieście wypatrywać śladów stylu art. Noveau, w tym pięknych witraży w oknach budynków użyteczności publicznej.

Również na Łotwie znajduje się „Bajkowy las”, do którego chętnie zaglądają dzieci, gdyż tam znajdują się wyrzeźbione postacie z bajek. Zainspirowani łotewskim pomysłem uczestnicy spotkania zastanawiali się jakie postacie wybraliby do swojego lasu, gdyby takowy miał powstać pod Rzeszowem. Wolą uczestników „podrzeszowski bajkowy las” zamieszkaliby: Rumcajs, Frodo, Anaruk, Harry Potter, Żwirek i Muchomorek, Konik Garbusek, Violetta oraz Królewna Śnieżka.

Łotwa słynie też, ze znanego kurortu morskiego Jarmala i z parków narodowych z najszerszymi wodospadami (100 m. szerokości), a zwierzętami o które, w sposób szczególny dbają mieszkańcy są m.in.: pliszka siwa i czarny bocian.

Ewa Nowak-Koprowicz
Regionalny Ośrodek
Debaty Międzynarodowej

Końcowym akcentem spotkania było podsumowanie wiadomości z omawianego tematu przez uczniów klasy III. Obecnych było 20 uczestników.

Dziękujemy pani Ewie Nowak-Koprowicz z Regionalnego Ośrodka Debaty Międzynarodowej za przygotowanie lekcji.

Anna Kurowska

----------------------------------------------------------------