Archiwum wydarzeń 2015

PAŃSTWA EUROPEJSKIE. Spotkanie z Sylwią K. Mazur w Filii nr 7 – relacja

18-03-2015

Państwa europejskie. Spotkanie z Sylwią K. Mazur

przedstawicielką Instytutu Badań nad Cywilizacjami oraz Punktu Informacji Europejskiej

Europe Direct – Rzeszów – Filia nr 7

„Państwa Europejskie” to kolejna propozycja zajęć w ramach z cyklu: „Komunikacja międzykulturowa” z Sylwią K. Mazur z Instytutu Badań nad Cywilizacjami w Rzeszowie, działającego przy Wyższej Szkole Informatyki i Zarzadzania w Rzeszowie oraz PIE ED – Rzeszów. Tym razem uczestnikami prelekcji, 9 marca 2015 r., byli uczniowie klasy IIg z Gimnazjum nr 17 oraz z Zespołu Szkół nr 3 w Rzeszowie (wych. Alina Daszkiewicz, Anna Roga, Monika Cancaryk-Dul).

Sylwia K. Mazur we wprowadzeniu do prelekcji nawiązała, m.in. do historii Europy, filarów tożsamości oraz komponentów cywilizacji europejskiej. Opowiedziała również o początkach Unii Europejskiej. W 1952 r. powstała Europejska Wspólnota Węgla i Stali, po niej powstała Europejska Wspólnota Gospodarcza oraz EUROATOM. Utrzymanie pokojowego charakteru Europy zawierała deklaracja Szumana (Roberta Szumana), która zapoczątkowała strukturę organizacyjną Unii Europejskiej.

Cywilizacja europejska jest częścią cywilizacji zachodniej. Według znanego amerykańskiego politologa Samuela Huntingtona istnieją jeszcze cywilizacje: prawosławna, latynoamerykańska, islamska, afrykańska, hinduistyczna, buddyjska, chińska oraz japońska. Przez wzgląd na globalizację, do której dynamizacji przyczyniły się rozwój technologii oraz środków transportu, wielu historyków, politologów i socjologów przewidywało, iż świat będzie dążył do ujednolicenia. Od jednego ustroju (według F. Fukuyamy autora „Końca historii” miała to być demokracja liberalna), do używania współczesnego lingua franca (po łacinie i języku francuskim używanym na dworach – centrach życia intelektualnego, takim językiem miał zostać język angielski), aż po ujednolicenie posiłków, zachowań czy ubioru. Dziś już nikt nie ma złudzeń, że taki świat nie powstanie. Zamiast tego coraz częściej mówi się o zjawisku glokalizacji.

Różnorodność należy pielęgnować oraz chronić. Według Sylwii K. Mazur, aby lepiej poznać daną kulturę, należy dowiedzieć się o niej jak najwięcej przed wyjazdem do danego kraju. Co ważne, nie można efektywnie uczyć się o innych kulturach, nie znając swojej własnej. Każdy krąg kulturowy ma swoje cechy, które mogą być zupełnie odmienne od tego, co jest akceptowane w innych kręgach, np. w Chinach kolor biały jest utożsamiany ze śmiercią, w cywilizacji zachodniej jest to czerń, muzułmanie nie jedzą wieprzowiny, hindusi wołowiny, a żydzi owoców morza.

Najczęstszymi barierami w komunikacji międzykulturowej są:

– zakładane podobieństwo,

– różnice językowe,

– błędna interpretacja sygnałów niewerbalnych,

– stereotypy i uprzedzenia,

– skłonność do formowania sądów wartościujących,

– wysoki poziom lęku lub napięcia.

Sylwia K. Mazur

Instytut Badań nad Cywilizacjami w Rzeszowie

Punkt Informacji Europejskiej Europe Direct – Rzeszów

Podsumowując temat, nasz gość opowiedział o stereotypach i uprzedzeniach, skąd się one biorą, co je charakteryzuje oraz czym się różnią. Obecnych było 19 uczestników.

Dziękujemy Sylwii K. Mazur za przeprowadzenie spotkania.

oprac. Anna Kurowska

*Zdjęcia z wizerunkami dzieci umieszczono na stronie www za zgodą rodziców i opiekunów.