Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

samorządowa instytucja kultury Województwa Podkarpackiego i Miasta Rzeszowa

Provincial and City Public Library in Rzeszow

municipal culture institution of Podkarpacie Province and City of Rzeszow

Воєводська і Міська Cуспільна Бібліотека у Жешові

PODKARPACKIE - przestrzeń otwarta

Rzeszów - stolica innowacji

Kultura w Rzeszowie

BIP WiMBP

Biuletyn Informacji Publicznej Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Rzeszowie

Licznik odwiedzin

Stronę odwiedzono:
27105358 razy

Pogoda

Swiat Pogody .pl

Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0

 


 


Kierunek Interwencji 1.1. Zakup i zdalny dostęp do nowości wydawniczych ze środków finansowych Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego

Współpraca z

Współpraca z

Współpraca z

SBP

DKK

Legimi

 

Logowanie do SOWA2

 

Deklaracja dostępności

Przeszłość w pamiątkach ukryta

Academica - Cyfrowa Biblioteka Publikacji Naukowych

System informacji prawnej Legalis

Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich

Kalendarz wydarzeń

Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
01 02 03 04 05 06 07
08 09 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31        

Zapytaj bibliotekarza

fb WiMBP

 

Archiwum wydarzeń 2015

POWSTANIE WARSZAWSKIE w Filii nr 7 – relacja

19-11-2015

POWSTANIE WARSZAWSKIE.
Prezentacja filmu pod patronatem Muzeum Powstania Warszawskiego z Warszawy
i Instytutu Pamięci Narodowej Oddział w Rzeszowie –
Filia nr 7

 

1 października 2015 r., Filia nr 7 WiMBP w Rzeszowie, zorganizowała prezentację filmu „Powstanie Warszawskie”, pod patronatem Muzeum Powstania Warszawskiego z Warszawy i Instytutu Pamięci Narodowej – Oddział w Rzeszowie. Przedmowy do filmu dokonał Tomasz Kowalski – pracownik Instytutu Pamięci Narodowej Oddział w Rzeszowie. Spotkanie z historią odbyło się w ramach cyklu: „Historia Polski w zarysie”, którego uczestnikami byli uczniowie rzeszowskich szkół średnich i gimnazjum: kl. 3b Gimnazjum nr 11 (op. Marcin Świętoń), kl. IIIk z Zespołu Szkół nr 2 – VII Liceum Ogólnokształcące (op. Marzena Szpunar i Dorota Frańczak) i uczniowie kl. IV ETM z Zespołu Szkół Samochodowych w Rzeszowie (op. Dorota Szymborska i Katarzyna Bieniarz).

 

Powstanie Warszawskie było jednym z najbardziej heroicznych jak i tragicznych w skutkach wydarzeń w dziejach polskiej historii. Powstanie miało przywrócić Warszawiakom, ale i reszcie narodu, godność i dumę szarganą przez blisko pięcioletnią niemiecką okupację. Miało również być dowodem samodzielności i niezależności w obliczu wkraczającej od wschodu Armii Czerwonej. Polacy w obliczu Rosjan pragnęli pokazać się jako suwerenni gospodarze Polskiej Ziemi, nie chcieli być widziani jako umęczony naród wyzwalany przez obcą armię, któremu nowy okupant będzie stawiał warunki i narzucał nowy powojenny ład. Powstanie zatem miało nie tylko służyć odbiciu polskiej stolicy i pomszczeniu milionów naszych rodaków, od niego miały zależeć losy powojennej Polski. Powstanie zaplanowane było na 3, maksymalnie 4 dni walki, wierzono że Rosjanie w tym czasie wkroczą i Niemcy wycofają się z miasta. Tak się jednak nie stało, Armia Czerwona nie pomogła walczącym Polakom. Rosjanie z drugiego brzegu Wisły bezdusznie przyglądali się jak ginęli cywilni mieszkańcy Warszawy i żołnierze AK. Postanie było tragiczne w skutkach, zginęło około 16 tys. powstańców i 200 tys. z miliona ówczesnych Warszawiaków. 600 tys. mieszkańców stolicy musiało opuścić swoje domy a 150 tys. osób zostało wywiezionych do obozów koncentracyjnych lub na roboty do Rzeszy. Miasto zostało doszczętnie zniszczone, blisko 80% lewobrzeżnej zabytkowej Warszawy uległo destrukcji oraz 30% Pragi. Po oszacowaniu całości 65% całkowitej powierzchni miasta uległo zniszczeniu. Zagładzie uległy setki bezcennych zabytków oraz obiektów o dużej wartości kulturalnej i duchowej. Rejestr zniszczonych w Warszawie obiektów sakralnych i świeckich mających wartość zabytkową liczy 674 pozycje. W Warszawie poległy tysiące przedstawicieli elit kultury i nauki. Upadek Powstania, straty osobowe, materialne i moralne miały niewątpliwie znaczny wpływ na dynamiczną sowietyzację Państwa Polskiego po II wojnie światowej.

 

Tomasz Kowalski
Instytut Pamięci Narodowej
Oddział w Rzeszowie

 

Film o Powstaniu Warszawskim pozostawił niezatarte wrażenie wśród młodzieży, a przejmująca cisza po zakończeniu projekcji filmu, była tego dowodem. Film pokazał rzeczywistość wojny i jej realia w codziennym życiu młodego pokolenia Polaków tamtego czasu. Uczestnicy spotkania mogli zauważyć, iż bohaterowie Powstania Warszawskiego niejednokrotnie mieli tyle samo lat, co oni (lub byli młodsi) i już podejmowali decyzje mające zaważyć o ich życiu lub śmierci. Obecnych było 69 uczestników.

 

Dziękujemy Muzeum Powstania Warszawskiego z Warszawy, Instytutowi Pamięci Narodowej Oddział w Rzeszowie za udostępnienie filmu, a Tomaszowi Kowalskiemu za przygotowanie prezentacji filmu i jego oprawę.

 

Dyrekcji i pracownikom Młodzieżowego Domu Kultury w Rzeszowie dziękujemy za przygotowanie sali na prezentację filmu.

Anna Kurowska

------------------------------------------------------------------------

GALERIA

Redakcja witryny:
E-mail:

Copyright 2009 WiMBP Rzeszów.
Wszelkie prawa zastrzeżone.
Ideo Realizacja:
CMS Edito Powered by: