Archiwum wydarzeń 2015

EUROPEJSKA PODRÓŻ Z PANEM ANDERSENEM – DANIA. Spotkanie z Ewą Nowak-Koprowicz w Filii nr 7 – relacja

19-11-2015

EUROPEJSKA PODRÓŻ Z PANEM ANDERSENEM – DANIA.
Spotkanie z Ewą Nowak-Koprowicz –
Filia nr 7

29 października 2015 r. Filia nr 7 WiMBP w Rzeszowie zorganizowała „Europejską Podróż z Panem Andersenem o Danii”, w ramach „Klubu Podróżnika – Podróże po Krajach Unii Europejskiej”. Spotkanie poprowadziła Ewa Nowak-Koprowicz – wicedyrektor Regionalnego Ośrodka Debaty Międzynarodowej przy WSIiZ w Rzeszowie oraz z-ca kierownika Punktu Informacji Europejskiej Europe Direct – Rzeszów, dla uczniów kl. Vc ze Szkoły Podstawowej nr 25 (polonistka Bożena Błyskal).

Dania to kraj Północy, leżący na Półwyspie Jutlandzkim, z którego pochodzi Hans Christian Andersen i jako jeden z najsłynniejszych Duńczyków będzie dziś naszym przewodnikiem – podkreśliła Ewa Nowak-Koprowicz. Andersen urodził się w miejscowości Odensse na Wyspie Fonia w 1805 r. Jest twórcą baśni: „Dziewczynka z zapałkami”, „Brzydkie Kaczątko”, „Calineczka”, Królowa Śniegu”, „Nowe Szaty Cesarza” i wielu innych. Jego utwory rozpoznawalne są na całym świecie. Zostały przetłumaczone na ponad 80 języków.

Ponadto, Dania szczyci się najstarszą z obecnie używanych flag europejskich, która jest pierwowzorem innych flag Państw Skandynawskich. Specyficzny układ linii brzegowej Danii pozwala wyznaczyć prostą zależność, że będąc w tym Królestwie nie oddalimy się od morza bardziej niż na 50 km.

Kolejna wyspa, o której wspomniano podczas spotkania, to Zelandia, na której znajduje się stolica Danii Kopenhaga, ze słynną syrenką mierząca ok. 1 m. wysokości. Dania swoje korzenie wywodzi od Wikingów i tym szczyci się również królowa Małgorzata. W Fredrisskund znajduje się zrekonstruowana osada Wikingów, w której znajduje się wiele ciekawych rozrywek dla całej rodziny. Na Wyspie znajdują się też inne atrakcje turystyczne, jak Lalandia – aquapark, ośrodek wypoczynkowo-turystyczny, czy Cukierkowa Kraina – BombonLand. Duńczycy słynną z wielu sportów, m.in. żużlowych i motocyklowych.

Dania to również kraj rowerów. Miłośnicy tego pojazdu mogą zwiedzać swój kraj jeżdżąc po doskonale przygotowanych szlakach rowerowych. Inną atrakcją turystyczną jest słynny park rozrywki Legoland w Billund, gdzie wszystko ułożone jest z klocków Lego (48 mln). Obecnych było 24 uczestników.

Dziękujemy Ewie Nowak-Koprowicz za przygotowanie spotkania i prezentację multimedialną nawiązującą w swej treści do Danii.

Anna Kurowska

----------------------------------------------------------------------------------