Archiwum wydarzeń 2015

JĘZYKI ŚWIATA. Warsztaty z Sylwią K. Mazur w Filii nr 7 – relacja

18-03-2015

Języki Świata.

Warsztaty z Sylwią K. Mazur – przedstawicielką Instytutu Badań nad Cywilizacjami

oraz Punktu Informacji Europejskiej Europe Direct – Rzeszów

Filia nr 7

O „Językach świata” w Filii nr 7 WiMBP w Rzeszowie, 2 marca 2015 r., mówiła Sylwia K. Mazur z Instytutu Badań nad Cywilizacjami oraz Punktu Informacji Europejskiej Europe Direct – Rzeszów. Uczestnikami spotkania była młodzież z kl. VIb ze Szkoły Podstawowej nr 25 (wych. Ula Klimas, Kamila Lew).

Na świecie istnieje obecnie ponad 7 000 języków. Wiele z nich jest zagrożonych. Języki wymierają podobnie jak gatunki zwierząt czy roślin. Język, który nie jest używany w mowie staje się językiem martwym. Najsłynniejszym z takich języków jest łacina, którą posługiwali się mieszkańcy starożytnego Rzymu.

Języki polski jest językiem słowiańskim, podobnie jak np. słowacki, czeski. Niektóre z języków słowiańskich zapisywane są za pomocą cyrylicy (ukraiński, rosyjski), w odróżnieniu od tych zapisywanych za pomocą alfabetu łacińskiego. Istnieje jeszcze grupa języków słowiańskich południowych, którymi posługują się mieszkańcy Bałkan.

Na terenie Europy używa się tylko 3,2% wszystkich języków występujących na świecie. Do popularnej grupy języków romańskich zaliczamy: język włoski, francuski, hiszpański, portugalski i rumuński; do języków ugrofińskich: fiński, węgierski oraz estoński. Istnieje jeszcze grupa języków germańskich.

Języków europejskich używa się też w innych miejscach na świecie, ponieważ państwa europejskie kolonizowały różne obszary świata, np. cała Ameryka Południowa, za wyjątkiem Brazylii, używa języka hiszpańskiego. Będąc w Algierii czy Maroko, bez problemu można porozumieć się w języku francuskim. Po francusku mówią też mieszkańcy prowincji Quebec w Kanadzie.

Językiem, który jest pierwszym językiem dla największej liczby ludności jest dialekt mandaryński używany w Chinach. Chińska Republika Ludowa jest krajem zróżnicowanym językowo. Drugim, pod względem liczby użytkowników dialektem jest kantoński. Naukowiec G. Weber pokusił się o stworzenie rankingu języków najbardziej wpływowych. Pierwsze miejsce zajął język angielski, w pierwszej dziesiątce znalazły się też: hiszpański, rosyjski, francuski oraz arabski. Ten ostatni jest szczególnie ważny dla wyznawców islamu, ponieważ jest to język, w którym napisano świętą księgę Koran.

Sylwia K. Mazur

Instytut Badań nad Cywilizacjami

Punkt Informacji Europejskiej Europe Direct – Rzeszów

Młodzież dowiedziała się o znaczeniu i pochodzeniu języka oraz jego etymologii, co będzie pomocne w późniejszym jej kształceniu. W spotkaniu uczestniczyło 16 osób.

Dziękujemy Sylwii K. Mazur z Instytutu Badań nad Cywilizacjami działającego przy WSIiZ oraz Punktu Informacji Europejskiej Europe Direct – Rzeszów za przygotowanie warsztatów.

oprac. Anna Kurowska

______________________________________________________________________________________

*Zdjęcia z wizerunkami dzieci umieszczono na stronie www za zgodą rodziców i opiekunów.