Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

samorządowa instytucja kultury Województwa Podkarpackiego i Miasta Rzeszowa

Provincial and City Public Library in Rzeszow

municipal culture institution of Podkarpacie Province and City of Rzeszow

Воєводська і Міська Cуспільна Бібліотека у Жешові

PODKARPACKIE - przestrzeń otwarta

Rzeszów - stolica innowacji

Kultura w Rzeszowie

BIP WiMBP

Biuletyn Informacji Publicznej Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Rzeszowie

Licznik odwiedzin

Stronę odwiedzono:
27103522 razy

Pogoda

Swiat Pogody .pl

Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0

 


 


Kierunek Interwencji 1.1. Zakup i zdalny dostęp do nowości wydawniczych ze środków finansowych Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego

Współpraca z

Współpraca z

Współpraca z

SBP

DKK

Legimi

 

Logowanie do SOWA2

 

Deklaracja dostępności

Przeszłość w pamiątkach ukryta

Academica - Cyfrowa Biblioteka Publikacji Naukowych

System informacji prawnej Legalis

Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich

Kalendarz wydarzeń

Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
01 02 03 04 05 06 07
08 09 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31        

Zapytaj bibliotekarza

fb WiMBP

 

Archiwum wydarzeń 2015

KSIĄŻKOWE LATO. Wakacje w Bibliotece w Filii nr 7 – relacja

17-09-2015

KSIĄŻKOWE LATO.
Wakacje w Bibliotece –
Filia nr 7 

 

Filia nr 7 WiMBP w Rzeszowie zorganizowała cykl spotkań wakacyjnych pod hasłem: „Książkowe lato – Wakacje w Bibliotece”, w dniach od 4 sierpnia 2015 r. do 20 sierpnia 2015 r. dla młodszych czytelników w wieku od 6 do 12 lat (co wtorek i czwartek).

 

Poniżej prezentujemy relacje ze spotkań: 

 

Wakacyjne Podróże po krajach UE – Ciekawostki – Włochy

 

4 sierpnia 2015 r. odbyły się pierwsze zajęcia w ramach zajęć wakacyjnych pod tytułem: „Wakacyjne Podróże po krajach UE” – Cz. 1 – Ciekawostki – Włochy. Poprowadziła je Monika Lewicka z Regionalnego Ośrodka Debaty Międzynarodowej działającego przy Wyższej Szkole Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie.

 

Zajęcia rozpoczęły się od układania puzzli ilustrujących mapę świata. W trakcie spotkania dzieci wysłuchały krótkiej prelekcji o omawianym państwie.

 

Włochy to kraj śródziemnomorski o bogatej tradycji i kulturze, która wpłynęła na kształt i funkcjonowanie innych krajów europejskich. Dzień niepodległości obchodzony jest 2 czerwca.

 

Stolicą Włoch jest Rzym. To również stolica Państwa Watykańskiego, w której siedzibę ma najwyższy zwierzchnik Kościoła katolickiego – Ojciec Święty. Obecnie jest nim Ojciec Święty Franciszek. Rzym posiada ciekawe zabytki, m.in. z okresu starożytności: Koloseum, Forum Romanum, a także fontannę Di Trevi i schody hiszpańskie. Ze względu na łagodny klimat i bliskość Morza Śródziemnego ważnym składnikiem menu są owoce morza. Oprócz tego słynną na cały świat potrawą jest pizza. Innymi znanymi przez nas potrawami są również: spaghetti, lazania, a także słodkie tiramisu.

 

Dużą atrakcją turystyczną Włoch jest Wenecja – miasto na wodzie – z pięknymi mostami i gondolami oraz pływającymi środkami lokomocji. Tu również rok rocznie odbywa się karnawał. Obowiązkowo w tym okresie uczestnik karnawału powinien posiadać maskę i odpowiedni do tego strój.

 

Innym słynnym regionem Włoch jest Sycylia z najbardziej rozpoznawalnym wulkanem Etna. Najsłynniejszą postacią literatury włoskiej jest Pinokio Carlo Collodiego.

 

W trakcie warsztatów dzieci rysowały mapę Włoch i odpowiadały na postawione przez Monikę Lewicką pytania, a także rozwiązywały krzyżówkę.

 

 Wakacyjne Podróże po krajach UE – Ciekawostki – Finlandia

 

Kontynuacją warsztatów „Wakacyjne Podróże po krajach UE” – Cz. 2 – Ciekawostki, z Moniką Lewicką z Regionalnego Ośrodka Debaty Międzynarodowej w Rzeszowie, był temat dotyczący Finlandii. 6 sierpnia 2015 r. młodzi uczestnicy zajęć dowiedzieli się wielu ciekawych wiadomości o Finlandii.

 

W tym kraju Północy największym bogactwem są lasy i jeziora (pow. 188 tys.). Właściwa nazwa Finlandii to Suomi. Stolicą tego państwa są Helsinki. Najsłynniejszym regionem Finlandii jest Rovaniemi. Tam mieszka św. Mikołaj, ulubiony święty wszystkich dzieci. 6 grudnia obchodzony jest Dzień Niepodległości. Finowie, jako obywatele Skandynawii, są miłośnikami sportów zarówno letnich, jak i zimowych (narciarstwo, wycieczki rowerowe). Jest to kraj, w którym dba się o środowisko naturalne i kontakt z przyrodą.

 

W trakcie zajęć dzieci rozwiązywały krzyżówkę, jak również uzupełniały rysunek nawiązujący do omawianego państwa.

 

Dobranocki w teatrze – w ramach Roku Teatru

 

W ramach wakacyjnych spotkań, 11 sierpnia 2015 r., gościliśmy w naszej Bibliotece Katarzynę Lubas – Dyrektor Muzeum Dobranocek ze zbiorów Wojciecha Jamy w Rzeszowie, która poprowadziła zajęcia pod hasłem: „Dobranocki w teatrze”. Były to zajęcia nawiązujące do Roku Teatru.

 

Katarzyna Lubas przybliżyła dzieciom bohaterów dobranockowych bajek: Reksia, Koziołka Matołka, Muminki, prezentując ich postaci z książki „Wspomnienia nie tylko dla dzieci” i „Pora na Dobranoc”, a także innej literatury dla dzieci (Tove Jansson „Lato Muminków”; „Przygody Koziołka Matołka” Kornela Makuszyńskiego i Mariana Walentynowicza; Ludwika Cichego „Nowe przygody Bolka i Lolka” oraz „Reksio Niewidzialny pies i inne opowiadania” Ewy Barskiej i Marka Glogowskiego”).

 

Dużą atrakcją dla dzieci był quiz z wiadomości o postaciach wieczorynkowych bajek, m.in. z pytaniami: w jakim mieście znajduje się studio filmowe, w którym powstała dobranocka o Bolku i Lolku? Jak nazywał się przyjaciel Kota Filemona? Jak nazywają się przyjaciele Misia Uszatka?

 

Na zakończenie wszyscy młodzi słuchacze oglądali filmowe „Przygody Misia Uszatka”.

 

Wakacyjne Podróże po krajach UE – Ciekawostki – Wielka Brytania

 

Kontynuacją „Wakacyjnych Podróży po krajach UE” – Cz. 3 – Ciekawostki, które poprowadziła Monika Lewicka z Regionalnego Ośrodka Debaty Międzynarodowej w Rzeszowie, 13 sierpnia 2015 r., był temat dotyczący Wielkiej Brytanii.

 

Na początku zajęć uczestnicy warsztatów układali puzzle „Mapy Świata” oraz wysłuchali krótkiej prelekcji dotyczącej omawianego kraju.

 

Wielka Brytania (United Kindom – Zjednoczone Królestwo Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej) to kraj Unii Europejskiej, w którym głową państwa jest Królowa Elżbieta II. Jest również zwierzchnikiem Kościoła anglikańskiego. Święto narodowe obchodzone jest co roku w czerwcu, w dniu oficjalnych urodzin królowej.

 

Wielka Brytania dzieli się na Anglię, Szkocję, Walię i Irlandię Północą. Najsłynniejszym miastem Wielkiej Brytanii jest stolica – Londyn z pięknymi zabytkami, m.in. zegarem Big Ben, Pałacem Buckingam, Pałacem Westminsterskim i mostem Tower Bridge. Również w Londynie można znaleźć czerwone budki telefoniczne i dwupiętrowe autobusy. Przez Londyn przepływa rzeka Tamiza. Ma on również najbardziej rozbudowaną sieć Metra, licząca 400 km i 240 stacji. Anglia to kraina pełna jezior, a Walia to region, którego mieszkańcy posługują się językiem celtyckim.

 

Obok Londynu na uwagę zasługują dwa miasta Cembrige i Oxford, które słyną z najlepszych uniwersytetów na świecie. Najsłynniejszym brytyjskim dramaturgiem był Wiliam Szekspir (m.in. „Romeo i Julia”, „Makbet”) zaś z fizyków zasłynęli, m.in. Issac Newton i Michael Faraday. Współczesnym bohaterem filmowym jest James Bond, którego postać wzorowana jest na podstawie przygód z książki Iana Fleminga.

 

Kolejny region Zjednoczonego Królestwa to Szkocja, gdzie tradycyjnym ubiorem męskim jest spódnica w kratkę (tartan) zwana kiltem. Jest to region pełen wrzosowych wzgórz. Największą atrakcją są zamki, m.in. zamek Balmoral (letnia siedziba królewskiej rodziny brytyjskiej). Atrakcją jest również jezioro Loch Ness z legendarnym potworem. Również ze Szkocji wywodzi się gra sportowa – golf.

 

Irlandia Północna to kraj, którego stolicą jest Belvast. Najsłynniejszym festiwalem obchodzonym w Irlandii Północnej jest Festiwal Róż. Patronem Irlandii jest św. Patryk, który uratował kraj przed plagą węży i przyczynił się do rozwoju chrześcijaństwa.

 

Podczas warsztatów dzieci rozwiązywały quiz o Wielkiej Brytanii, krzyżówkę oraz malowały rysunki nawiązujące do wspomnianego tematu.

 

 Kosz z kwiatami 

 

„Kosz z kwiatami” to kolejny temat nawiązujący do wakacyjnych spotkań w Bibliotece, 18 sierpnia 2015 r. Poprowadziła je Dorota Noworól – plastyk z Gimnazjum w Hyżnem, dla młodszych czytelników biblioteki.

 

Młodzi plastycy wykazali się wyobraźnią i inwencją twórczą, którego inspiracją był koszyk, przyozdobiony pięknymi kwitami na kolorowym barwnym tle.

 

 Uroki Podkarpacia (Bieszczady) 

 

Ostatnie zajęcia mające charakter warsztatów, z cyklu „Książkowe Lato – Wakacje w Bibliotece”, prowadzone przez Dorotę Noworól, odbyły się 20 sierpnia 2015 r. Nosiły tytuł „Uroki Podkarpacia” (Bieszczady).

 

Wstępem do wspomnianego tematu były książki Stanisława Kłosa „Bieszczady” oraz „Encyklopedia Turystyczna Polski” i „Polska dla zmotoryzowanych”.

 

Bieszczady to region górzysty należący do Beskidów Wschodnich, z wielobarwną różnorodnością roślinną. Tu można spotkać rysia, jelenia, niedźwiedzia i wilka, a także żubra. Najważniejszym parkiem narodowym jest Bieszczadzki Park Narodowym.

 

Jest to region z bogatą kulturą (m.in. Łemkowie), ale tragiczną historią (Akcja Wisła), urzeka swoim kolorytem i krajobrazem przyrody. Na górzystych terenach Bieszczad spotkać można także wypasy owiec, które wtopiły się w lokalny charakter tego pasma górskiego.

 

Młodzi słuchacze stworzyli krajobraz górskiego terenu, posługując się wyobraźnią i pomysłami.           

 

Dziękujemy Katarzynie Lubas – Dyrektor Muzeum Dobranocek ze zbiorów Wojciecha Jamy w Rzeszowie, Monice Lewickiej z Regionalnego Ośrodka Debaty Międzynarodowej w Rzeszowie oraz Dorocie Noworól z Gimnazjum w Hyżnem za udział w spotkaniach wakacyjnych w Filii nr 7 WiMBP w Rzeszowie.

 

Anna Kurowska

 

 ---------------------------------------------------------------------

GALERIA

*Zdjęcia z wizerunkami dzieci umieszczono na stronie www za zgodą rodziców i opiekunów. 

Redakcja witryny:
E-mail:

Copyright 2009 WiMBP Rzeszów.
Wszelkie prawa zastrzeżone.
Ideo Realizacja:
CMS Edito Powered by: