Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

samorządowa instytucja kultury Województwa Podkarpackiego i Miasta Rzeszowa

Provincial and City Public Library in Rzeszow

municipal culture institution of Podkarpacie Province and City of Rzeszow

Воєводська і Міська Cуспільна Бібліотека у Жешові

PODKARPACKIE - przestrzeń otwarta

Rzeszów - stolica innowacji

Kultura w Rzeszowie

BIP WiMBP

Biuletyn Informacji Publicznej Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Rzeszowie

Licznik odwiedzin

Stronę odwiedzono:
27106556 razy

Pogoda

Swiat Pogody .pl

Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0

 


 


Kierunek Interwencji 1.1. Zakup i zdalny dostęp do nowości wydawniczych ze środków finansowych Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego

Współpraca z

Współpraca z

Współpraca z

SBP

DKK

Legimi

 

Logowanie do SOWA2

 

Deklaracja dostępności

Przeszłość w pamiątkach ukryta

Academica - Cyfrowa Biblioteka Publikacji Naukowych

System informacji prawnej Legalis

Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich

Kalendarz wydarzeń

Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
01 02 03 04 05 06 07
08 09 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31        

Zapytaj bibliotekarza

fb WiMBP

 

Archiwum wydarzeń 2015

MŁODZIEŻ W PRL. Prelekcja i warsztaty Zenona Fajgera z Instytutu Pamięci Narodowej – Oddział w Rzeszowie w Filii nr 7 – relacja

03-07-2015

MŁODZIEŻ W PRL.
Prelekcja i warsztaty Zenona Fajgera z Instytutu Pamięci Narodowej –
Oddział w Rzeszowie – Filia nr 7 

 

„Młodzież w PRL” to tytuł prelekcji połączonej z warsztatami przeprowadzonymi w Filii nr 7 WiMBP w Rzeszowie, przez Zenona Fajgera z Instytutu Pamięci Narodowej – Oddział w Rzeszowie, 15 czerwca 2015 r. Uczestnikami spotkania byli uczniowie z kl. IT z VII Liceum Ogólnokształcącego w Rzeszowie (wych. Dorota Frańczak, Marzena Szpunar).

 

Jednym z elementów rządów komunistycznych w Polsce był rozbudowany aparat indoktrynacji, służący przekonaniu jak największej części społeczeństwa do obowiązującej ideologii. Jak w każdym systemie totalitarnym szczególną wagę przywiązywano do odpowiedniego formowania młodzieży. Zwalczano pluralistyczne formy działań wychowawczych, które odradzały się po II wojnie światowej. W latach 50. dążono wprost do wprowadzenia wzorców sowieckich i skupienia młodzieży w jednej masowej organizacji – Związku Młodzieży Polskiej (ZMP). Po 1956 r. sytuacja trochę się zmieniła, istniało kilka organizacji młodzieżowych (m.in. odrodził się Związek Harcerstwa Polskiego), ale nad wszystkimi utrzymywano kontrolę i wszystkie miały za zadanie prowadzić socjalistyczną indoktrynację. W tym celu wykorzystywano też szkołę poprzez odpowiednie programy nauczania, patronów, kalendarz uroczystości. Dzieci i młodzież masowo uczestniczyli w pochodach 1-majowych, trochę mniej masowo (wakacje) w obchodach święta 22 lipca.

 

Oczywiście nie wszyscy chcieli się tej indoktrynacji podporządkować. Młodzież aktywnie uczestniczyła we wszystkich większych protestach społecznych w okresie PRL. Młode ofiary stały się symbolami tragicznych starć z wojskiem czy milicją: 13-letni Romek Strzałkowski – Poznańskiego Czerwca 1956 r., 18-letni Janek Wiśniewski (prawdziwe nazwisko Zbigniew Godlewski) – Grudnia 1970 r., a 19-letni Grzegorz Przemyk – stanu wojennego. Wielkim buntem młodzieży (głównie studenckiej, ale obejmującym również miasta, w których nie było wyższych uczelni) były wydarzenia z marca 1968 r.

 

Większość młodych ludzi nie interesowała się jednak polityką – chodzili do szkoły (chłopcy odbywali potem zasadniczą służbę wojskową), zakochiwali się, rozpoczynali pracę zawodową, zakładali rodziny. Pewną formą buntu wobec dążenia władz do wtłoczenia wszystkich w jednolitą formę „socjalistycznego wychowania” była muzyka i związany z nią sposób ubierania. W latach 50. byli to tzw. bikiniarze, później hippisi, punki itp. Grupy takie obserwowane były przez Służbę Bezpieczeństwa i uznane jako zagrożenie państwa. Niepokój władz wywoływały też kontakty młodych ludzi z Kościołem katolickim.

 

Zenon Fajger
Instytut Pamięci Narodowej – Oddział w Rzeszowie

 

Prezentowana prelekcja nakreśliła obraz młodzieży PRL, jej indoktrynacji przez ówczesne władze, która (równi wiekiem dzisiejszej młodzieży) żyjąc w tamtym systemie przeżywała różne sytuacje, niekiedy bardzo trudne, z utratą życia włącznie.

 

Dziękujemy Zenonowi Fajgerowi za przygotowanie tematu prelekcji.

 

Obecnych było 13 uczestników.

oprac. Anna Kurowska

 

-----------------------------------------------------------------------

GALERIA

*Zdjęcia z wizerunkami dzieci umieszczono na stronie www za zgodą rodziców i opiekunów.

Redakcja witryny:
E-mail:

Copyright 2009 WiMBP Rzeszów.
Wszelkie prawa zastrzeżone.
Ideo Realizacja:
CMS Edito Powered by: