Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

samorządowa instytucja kultury Województwa Podkarpackiego i Miasta Rzeszowa

Provincial and City Public Library in Rzeszow

municipal culture institution of Podkarpacie Province and City of Rzeszow

Воєводська і Міська Cуспільна Бібліотека у Жешові

PODKARPACKIE - przestrzeń otwarta

Rzeszów - stolica innowacji

Kultura w Rzeszowie

BIP WiMBP

Biuletyn Informacji Publicznej Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Rzeszowie

Licznik odwiedzin

Stronę odwiedzono:
27105511 razy

Pogoda

Swiat Pogody .pl

Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0

 


 


Kierunek Interwencji 1.1. Zakup i zdalny dostęp do nowości wydawniczych ze środków finansowych Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego

Współpraca z

Współpraca z

Współpraca z

SBP

DKK

Legimi

 

Logowanie do SOWA2

 

Deklaracja dostępności

Przeszłość w pamiątkach ukryta

Academica - Cyfrowa Biblioteka Publikacji Naukowych

System informacji prawnej Legalis

Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich

Kalendarz wydarzeń

Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
01 02 03 04 05 06 07
08 09 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31        

Zapytaj bibliotekarza

fb WiMBP

 

Archiwum wydarzeń 2015

ROK 2015 ROKIEM JANA DŁUGOSZA w Filii nr 7 – relacja

03-07-2015

ROK 2015 ROKIEM JANA DŁUGOSZA –
Filia nr 7

 

Sejm Rzeczypospolitej Polskiej ogłosił 5 grudnia 2014 r. Rok 2015 r. Rokiem Jana Długosza. W dniach 21 maja 2015 r. i 29 maja 2015 r., w Filii nr 7 WiMBP w Rzeszowie, odbyły się lekcje edukacyjne nawiązujące do tej historycznej postaci, pod hasłem: „Rok 2015 Rokiem Jana Długosza-600 lecie urodzin, 535 lecie śmierci (01.12.1415-19.05.1480)”. W lekcjach uczestniczyli uczniowie kl. Vm z Zespołu Szkół Muzycznych nr 2 w Rzeszowie (wych. Małgorzata Zajączkowska) i uczniowie kl. IVd ze Szkoły Podstawowej nr 25 w Rzeszowie (wych. Beata Kruczek).

 

Młodzi słuchacze wysłuchali krótkiego życiorysu o tym wielkim historyku, dyplomacie i duchownym, który prezentujemy poniżej:

 

Uważany jest za ojca polskiej heraldyki, jako autor pierwszego polskiego herbarza, jak również „Roczników, czyli Kronik sławnego królestwa Polskiego”. Urodził się w 1415 r., w Niedzielsku koło Brzeźnicy, w ziemi sieradzkiej. Pochodził ze średniozamożnej rodziny szlacheckiej. Ojciec, Jan Długosz, wsławił się w Bitwie pod Grunwaldem, a w nagrodę otrzymał starostwo brzeźnickie. Początkowo uczył się w szkole parafialnej, potem na Akademii Krakowskiej w Krakowie. Był zaufanym współpracownikiem Bp. Zbigniewa Oleśnickiego. Dał się poznać, jako dobry dyplomata. Długosz historię uważał za mistrzynię życia, która naucza cnoty i drogę do niej wskazuje. Do podjęcia ogromnej i trudnej pracy napisania historii Polski (1455-1480) i krajów ościennych skłoniła go, prócz ponagleń Bp. Oleśnickiego, miłość do Ojczyzny, o czym dwukrotnie wspomina w liście dedykacyjnym do swego protektora: podjąłem się przekazać na piśmie rocznik dziejów Polski, a także innych ludów sąsiadujących z Polską, ...ponieważ boleję, że wiele przesławnych, godnych poznania dzieł, tak czasów przeszłych, jak i nowszych idzie w wieczną niepamięć. Zmarł w Krakowie w 1480 r. Został pochowany na Skałce, w krypcie Kościoła oo. Paulinów*.

 

Uczniowie podzieleni na grupy analizowali teksty nawiązujące do Bitwy pod Grunwaldem, opisanej w „Rocznikach, czyli Kronikach sławnego Królestwa Polskiego”. Dodatkowymi lekturami historycznymi, które towarzyszyły pracy w grupach były, m.in. następujące pozycje książkowe: „Encyklopedia Szkolna: Historia”, Sienkiewicz H.: „Krzyżacy”, Cetwiński M.: „W czasach Jana Długosza”, „Malarstwo polskie”, Witz S.: „Polscy malarze, polskie obrazy”, „Encyklopedia Polska: Historia” i Mitkowski J.: „Jan Długosz”.

 

Postać Jana Długosza ma przypominać i zachęcać młodych Polaków do uczenia się nie tylko współczesnej historii, ale również ważnych dla Polski czasów i postaci, które wpisały się w Jej rozwój.

 

Obecnych było 43 uczestników.

 

*Źródło: http://www.historia.info.pl/historycy/jan_dlugosz.html

 

Wojewódzka i Miejsca Biblioteka Publiczna w Rzeszowie jest w posiadaniu cennego dzieła Jana Długosza „Historia Polonica”.

http://www.wimbp.rzeszow.pl/aktualnosci/art,1772,rok-2015-rokiem-jana-dlugosza.html

 

oprac. Anna Kurowska

 

 ---------------------------------------------------------------------------------

GALERIA

*Zdjęcia z wizerunkami dzieci umieszczono na stronie www za zgodą rodziców i opiekunów.

Redakcja witryny:
E-mail:

Copyright 2009 WiMBP Rzeszów.
Wszelkie prawa zastrzeżone.
Ideo Realizacja:
CMS Edito Powered by: