Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

samorządowa instytucja kultury Województwa Podkarpackiego i Miasta Rzeszowa

Provincial and City Public Library in Rzeszow

municipal culture institution of Podkarpacie Province and City of Rzeszow

Воєводська і Міська Cуспільна Бібліотека у Жешові

PODKARPACKIE - przestrzeń otwarta

Rzeszów - stolica innowacji

Kultura w Rzeszowie

BIP WiMBP

Biuletyn Informacji Publicznej Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Rzeszowie

Licznik odwiedzin

Stronę odwiedzono:
27106845 razy

Pogoda

Swiat Pogody .pl

Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0

 


 


Kierunek Interwencji 1.1. Zakup i zdalny dostęp do nowości wydawniczych ze środków finansowych Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego

Współpraca z

Współpraca z

Współpraca z

SBP

DKK

Legimi

 

Logowanie do SOWA2

 

Deklaracja dostępności

Przeszłość w pamiątkach ukryta

Academica - Cyfrowa Biblioteka Publikacji Naukowych

System informacji prawnej Legalis

Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich

Kalendarz wydarzeń

Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
01 02 03 04 05 06 07
08 09 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31        

Zapytaj bibliotekarza

fb WiMBP

 

Archiwum wydarzeń 2015

KRYSTYNA SKARBEK – CIEKAWE OSOBISTOŚCI OKRESU MIĘDZYWOJENNEGO. Prelekcja Tomasza Kowalskiego z IPN-u w Filii nr 7 – relacja

08-05-2015

KRYSTYNA SKARBEK – CIEKAWE OSOBISTOŚCI OKRESU MIĘDZYWOJENNEGO.

Prelekcja Tomasza Kowalskiego z Instytutu Pamięci Narodowej –

Oddział w Rzeszowie – Filia nr 7

 

 

30 marca 2015 r. Filia nr 7 WiMBP w Rzeszowie zorganizowała prelekcję nawiązującą do legendarnej postaci Krystyny Skarbek – najlepszej agentki brytyjskiego wywiadu – „Krystyna Skarbek – Ciekawe Osobistości Okresu Międzywojennego” którą poprowadził Tomasz Kowalski z Instytutu Pamięci Narodowej – Oddział w Rzeszowie, w ramach cyklu: „Historia Polski w zarysie”. W spotkaniu uczestniczyli uczniowie z kl. It z VII Liceum Ogólnokształcącego w Rzeszowie (wych. Dorota Frańczak, Marzena Szpunar).

 

Krystyna Skarbek urodziła się 1 maja 1908 r. w Warszawie. Arystokratyczny ród Awdańców, z którego wywodziła się jej rodzina liczył blisko tysiąc lat udokumentowanej historii. Ojciec hrabia Jerzy Skarbek utracjusz, hazardzista, kochał konie polowania i kobiety, dla ratowania rodzinnego majątku zmuszony był poślubić Stefanię Marię z Goldfederów, córkę zamożnego żydowskiego bankiera z Warszawy. Dzieciństwo upływało jej spokojnie i szczęśliwie, choć u boku niekochających się rodziców. Dorastała w dostatku, dworze pełnym służby, w majątku ziemskim w Trzepnicy. Inteligentna, wysportowana i piękna była ulubienicą swojego ojca. Ojciec arystokrata z kolei jej starszego brata Andrzeja dyskryminował z powodu zbyt semickich rysów, które ten odziedziczył zapewne po przodkach ze strony matki. W 1930 r. hrabia Skarbek umiera na gruźlicę zostawiając zrujnowaną rodzinę, ta z kolei zmuszona zostaje do przeprowadzki do Warszawy i obniżenia standardu życia do którego przywykli do tej pory.

 

Młoda 22-letnia Krystyna rozpoczyna pracę w Warszawskim salonie automobili Fiata, tam też poznaje swojego przyszłego męża, bogatego przedsiębiorcę Gustawa Getlicha. Małżeństwo nie jest szczęśliwe i już po 6 miesiącach za zgodą obojga zostaje rozwiązane, jako powód podano rozbieżność charakterów. W tym samym roku (1930) wystąpiła w II. Konkursie Miss Polonia zajmując bardzo wysokie III miejsce. Należy podkreślić, że konkurs ten wówczas miał charakter wysoce elitarny, w przeciwieństwie do dzisiejszych konkursów, które możemy określić mianem popularnych. Wówczas w tego typu konkursach występowały jedynie panie z najlepszych polskich domów. Krystyna w konkursie starła się z 70 damami, pośród których była, m.in. córka ówczesnego marszałka sejmu Ignacego Daszyńskiego, oraz 5 hrabin i jedna baronowa.

 

Trzy lata później Krystyna skarbek zdobywa w Zakopanem tytuł mis nart. Międzyczasie rozpoczyna pracę jako dziennikarka, pisząc relacje z wydarzeń polskich i europejskich. W 1938 r. poślubia o dwadzieścia lat od siebie starszego Jerzego Giżyckiego, podróżnika i dyplomatę. Wyjechali razem do Kenii, gdzie jej mąż objął stanowisko w Polskim konsulacie. Również i to małżeństwo nie było udane, ponieważ Jerzy Giżycki miał trudny charakter i często narzucał swej małżonce swoją wolę. We wrześniu 1939 r. na skutek zajęcia Polski przez Niemców i Sowietów konsulat, w którym pracował Giżycki, traci możliwość działania. Krystyna u boku Jerzego wraca do Europy i zatrzymują się w Londynie, wtedy ich drogi rozstają się ostatecznie. Krystyna Skarbek-Giżycka zgłasza się wtedy do Secret Intelligence Service, w skrócie SIS, znanego bardziej jako legendarne już brytyjskie służby wywiadowcze MI6.

 

Po szybkim przeszkoleniu zostaje agentką i już 21 grudnia 1939 r. zostaje wysłana z misją do Budapesztu, gdzie jej zadaniem jest zbieranie informacji na temat polskich cywilów i żołnierzy na Węgrzech oraz pomoc im w przedostaniu się na zachód, gdzie formowane były Polskie Siły Zbrojne mające walczyć z Niemcami. Zostaje również wysłana trzykrotnie na teren okupowanej Polski, gdzie jej zadaniem jest aktywizowanie Polskich partyzantów do walki z Niemcami oraz zdobywanie informacji dotyczących rozlokowania niemieckich oddziałów i sprzętu wojskowego. To dzięki informacjom zdobytym przez Krystynę Skarbek premier Wielkiej Brytanii Winston Churchill dowiedział się o koncentracji sił niemieckich na granicy z ZSRR i planowanej inwazji, która stała się faktem w lipcu 1941 r. W 1941 r. Gestapo w Budapeszcie namierza ją wraz z jej partnerem Andrzejem Kowerskim, który również był agentem wywiadu. Dzięki podstępowi i symulowanej gruźlicy, Niemcy wypuszczają parę agentów. Krystyna wraz z Andrzejem Kowerskim przez Bałkany, Turcję, Syrię i Palestynę dostaję się do Egiptu, gdzie spędza dwa lata. Niestety nie mamy dostępu do dokumentów, które mówiłyby cokolwiek na temat działań wywiadowczych Skarbek w tym czasie. Wiemy natomiast jak piękna agentka spędzała czas wolny, uwielbiała opalać się w pobliżu basenów w luksusowych hotelach Kairu oraz korzystała z uroków miasta. Wieczorami przesiadywała w kawiarenkach i restauracjach adorowana przez polskich i brytyjskich oficerów. Miała mnóstwo wielbicieli przez których traktowana była niemal jak gwiazda. W Egipcie w Krystynie Skarbek miał się zakochać brytyjski oficer Hissam Durani, syn króla Afganistanu.

 

Alianci, przygotowując operację lądowania w Normandii, potrzebowali agentów i agentek do wykonywania zadań operacyjnych na terenach opanowanych przez wroga. Wybrano 1500 agentów Special Operations Executive-SOE (Zarząd Operacji Specjalnych), pośród których było zaledwie 39 agentek. Agentki były w wieku pomiędzy 20 a 40 rokiem życia, były wdowami, mężatkami, pannami, miały dzieci lub nie, jedne były przeciętnej urody, inne z kolei były wielkimi pięknościami jak Krystyna Skarbek. Aby zapewnić im status jeńców wojennych na wypadek schwytania przez Niemców, rekrutowano je często z Ochotniczego Korpusu Pomocy Medycznej i nadawano im dodatkowo stopnie oficerskie. Nie zawsze jednak to skutkowało, blisko połowa agentek została zabita. Na wyposażeniu wszystkich agentów działających na terenie wroga była tzw. kapsuła „L” z substancją trującą, ukryta najczęściej w zębie, po której przegryzieniu agent umierał w krótkim czasie. Kapsułka ta miała być użyta w ostateczności, kiedy agenta poddawano torturowaniu w celu wyjawienia informacji związanych z wykonywanym zadaniem. Agentom powtarzano również, aby podczas tortur wytrzymywali przynajmniej 48 godzin, aby ich towarzysze mogli bezpiecznie się schronić. Krystyna Skarbek jeszcze w Kairze odbyła szkolenie ze skoków ze spadochronem, przygotowanie do misji obejmowało ponadto walkę wręcz, nożem, strzelanie oraz podkładanie i detonacje ładunków wybuchowych. Wszyscy agenci przeszli również przeszkolenie z cichego zabijania. Po zrzucie na teren działań otrzymywano nową tożsamość oraz zadanie do wykonania. „Kariera” agenta na terytorium wroga trwała zazwyczaj około 3 miesięcy, po tym czasie zazwyczaj byli oni schwytani przez gestapo lub jeżeli mieli więcej szczęścia wracali do Anglii.

 

Krystyna Skarbek w terenie miała zastąpić agentkę Cecil Lefort schwytaną przez Niemców w lipcu 1944 r. i zgładzoną później w obozie w Ravensbruck w 1945 r. Zrzucona została na spadochronie z 6/7 lipca 1944 r. w pobliżu masywu górskiego Vercors w południowo wschodniej Francji. Jej zadaniem była aktywizacja francuskiego ruchu oporu. Została szefem dywersji i propagandy 5-tysięcznej grupy francuskich partyzantów działającej w tym regionie. Pomimo, że zgrupowanie zostało rozbite na skutek niemieckiego ataku, działała ona dalej pod pseudonimem Paulin Armand wysadzając mosty, niszcząc transporty oraz organizując inne akcje dywersyjne. Z pośród spektakularnych akcji tej agentki należy wymienić nakłonienie 2 tys. żołnierzy polskich z Prus, Pomorza i Śląska by zdezerterowali z szeregów niemieckiej armii. Zorganizowała brawurową akcję uwolnienia z rąk gestapo swoich kolegów i szefa agentów brytyjskich w tym rejonie. Krystyna dowiedziała się z kim z pośród niemieckich oficerów należy porozmawiać, aby ich uwolnić. Przybyła do biura kapitana Alberta Schencka i powiedziała, że jest brytyjską agentką oraz... córką marszałka Montgomerego. Po przekazaniu 2 mln Franków agenci zostali uwolnieni.

 

Została zdemobilizowana w kwietniu 1945 r. Za swą odważną służbę i poświęcenie otrzymała wypowiedzenie oraz zaledwie 100 funtów odprawy. Po wojnie pracowała jako ekspedientka w słynnym Londyńskim Harrodsie, pokojówka, telefonistka oraz stewardesa na brytyjskich liniowcach żeglujących z Anglii do Australii i południowej Afryki. W czasie swojego ostatniego rejsu poznała swojego przyszłego adoratora i jednocześnie zabójcę, Denisa Muldowneya, stewarda na tym samym liniowcu. 15 czerwca 1952 r. została zamordowana przez Muldowneya, który pchnął ją dwukrotnie nożem w klatkę piersiową w pensjonacie w Kensington. Okoliczności tego morderstwa do dzisiaj wzbudzają wiele wątpliwości.

 

Tomasz Kowalski

Instytut Pamięci Narodowej –

Oddział w Rzeszowie

 

Ciekawie przedstawiona osobowość Krystyny Skarbek – najlepszej brytyjskiej agentki wywiadu – przez Tomasza Kowalskiego przybliżyła uczestnikom losy nieznanej przez naszą historię postaci. Dla Polski i Anglii zrobiła wiele, ale o jej losach mogliśmy się dowiedzieć dopiero dzisiaj. Obecnych było 21  uczestników.

 

Dziękujemy Tomaszowi Kowalskiego z Instytutu Pamięci Narodowej – Oddział w Rzeszowie za przygotowanie tematu prelekcji.

 

Anna Kurowska

 

------------------------------------------------------------------

GALERIA

 

Redakcja witryny:
E-mail:

Copyright 2009 WiMBP Rzeszów.
Wszelkie prawa zastrzeżone.
Ideo Realizacja:
CMS Edito Powered by: