Archiwum wydarzeń 2015

ŚWIATOWY DZIEŃ KSIĄŻKI I PRAW AUTORSKICH. Spotkanie autorskie ze Stanisławą Bełch w Filii nr 7 – relacja

30-04-2015

ŚWIATOWY DZIEŃ KSIĄŻKI I PRAW AUTORSKICH.
Spotkanie autorskie ze Stanisławą Bełch –
Filia nr 7

Dzień 23 kwietnia 2015 r. był okazją do zorganizowania spotkania autorskiego pod hasłem: „Wesołe Historie” ze Stanisławą Bełch, w Filii nr 7 WiMBP w Rzeszowie, w ramach obchodów Międzynarodowego Dnia Książki i Praw Autorskich. Uczestnikami spotkania byli uczniowie kl. IVc ze Szkoły Podstawowej nr 8 (wych. Ewa Litwa).

Stanisława Bełch przytoczyła własny wiersz „Książka”, który był wstępem do rozmowy na temat jej pasji pisania książek dla dzieci. Autorka wspomniała, iż zawodowo pracowała w przedszkolu, w związku z tym sam pomysł tematu zaczerpnęła z własnego doświadczenia. Obecnie nie pracuje już zawodowo, ale dzieci są dla niej w dalszym ciągu najważniejszymi osobami, którym poświęca swój czas (ma 3 wnuczki). W dzieciństwie bardzo lubiła czytać książki. Pomagała swoim rodzicom we wszystkim (mieszkała na wsi, gdzie było duże gospodarstwo). Bardzo lubiła szkołę, a nauka również nie sprawiała jej trudności, gdyż uczyła się bardzo dobrze. Swoje marzenia z dzieciństwa zrealizowała, jako nauczycielka, natomiast nigdy nie myślała, że będzie pisać dla dzieci.

Pierwszą książkę z cyklu „Wesołe historie” (z piłką) tworzyła bardzo długo, ok. jednego roku. Seria książek pod tym tytułem została wydana z różniącymi się ilustracjami na okładce (z piłką – historia rodziny, z Misiem – opowiadania napisane przez dzieci, z balonikami – dotyczyły wiosennej i letniej pory roku – czas słoneczny) opowiadały różne i ciekawe historie o dzieciach. Kolejny wiersz przedstawiony przez Autorkę wprowadził słuchaczy w klimat wiosennej pory roku i nosił tytuł „Wiosna”. Nawiązując do wspomnianych wierszy Autorka powiedziała: Moje wiersze są proste, takie zwyczajne.
Pisze wiersze dla starszych i młodszych.

Nowy cykl książek, który opublikowała pisarka nawiązywał do przygód dwóch kotów – Snipa i Kocia. Pomysł tytułu podpowiedziała jej wnuczka Karolinka, która miała kociaki. Swoje miejsce na ziemi bohaterowie książki znaleźli w Rzeszowie. Pierwszy tom nosił tytuł „Snip i Kocio”. Kolejne publikacje z tej serii ukazały się pod tytułem: „Snip i Kocio nad morzem” oraz „Snip i Kocio zwiedzają Rzeszów”. Ta ostatnia książka jest promocją Rzeszowa, gdyż Snip i Kocio poznają rynek rzeszowski i jego okolice. Kolejne tytuły z tej serii są w planie pisarki i dotyczyć będą przygód kotów w górach. Ilustratorką wszystkich książek pisarki jest jej córka – Katarzyna Bełch-Sebastian.

Stanisława Bełch w trakcie spotkania przekazała też, młodym literatom kilka swoich rad. Najtrudniejszy jest pierwszy raz. Trzeba znaleźć właściwy temat, który jest nam bliski. Pomysłów jest wiele: nasz dom, nasza rodzina. To jest najlepsze i tego się trzymajcie. Pisarz, który nie ma pewności, co do swojej książki, by nie pisał. Zachęcam teraz bierzcie ołówki i próbujcie pisać. Zwłaszcza dziewczęta piszcie pamiętniki.

Autorka kończąc spotkanie sprezentowała wszystkim jego uczestnikom pamiątkowe obrazki z własnym autografem przekazując swoje motto: Nie jestem sam, gdy książkę mam.

Obecnych było 22 uczestników.

Dziękujemy Stanisławie Bełch za przeprowadzenie spotkania autorskiego.

Zapraszamy na stronę autorki: http://www.belchstanislawa.pl/

Anna Kurowska